Mus z pastą orzechową do tortu to lekki krem orzechowy, który przypadnie do gustu fanom masła orzechowego. Idealny mus z masłem orzechowym (z pastą z orzechów arachidowych/ziemnych), który nadaje się również do monoporcji.
Robiłam mus z czekoladą karmelową i białą. Wg mnie lepiej smakuje z czekoladą karmelową 🙂
Mus z pasty orzechowej jest delikatny w smaku, dlatego warto przełamać go owocową żelką, np. porzeczkową, malinową lub wiśniową.
Uwaga!
- Pasta orzechowa i masło orzechowe to jest to samo. Parę lat temu zmieniono nazwę masła na pastę 🙂 Ważne aby było 100% orzechów w składzie :).
- Jeśli mierzycie temperaturę pirometrem, to musicie tuż przed zmierzeniem temperatury wymieszać masę orzechową. Aby jej temperatura była równomierna. Masa w środku będzie cieplejsza jeśli jej nie wymieszacie. A pirometr mierzy temperaturę masy na zewnątrz. Można też użyć elektronicznego termometru, który mierzy temperaturę wewnątrz masy, np. termometr cyfrowy do żywności.
- Termometr nie jest konieczny, ale początkującym osobom może bardzo pomóc. Masa ma ok 35 stopni wtedy, gdy macie wrażenie, że jeszcze 1-2 minuty i będzie już chłodna. Jest lekko ciepła, dlatego na początku taki termometr bardzo pomaga 🙂
Składniki na mus z pasty orzechowej (1 blat o śr 16 cm):
- 120 g śmietanki kremówki 30/36%*
- 55 g karmelowej lub białej czekolady (użyłam Wedel)
- 50-55 g pasty z orzechów arachidowych (ziemnych)
- szczypta soli – opcjonalnie
- 3 g żelatyny (Dr. Oetker) + 15 g zimnej wody (do ważenia żelatyny używam wagi jubilerskiej)
- 110 g śmietanki kremówki 30/36%, schłodzonej
- *Gdy robiłam mus z białą czekoladą masa wychodziła mi gęściejsza, dlatego dałam 130 g śmietanki zamiast 120 g (ilość śmietanki, w której rozpuszczam czekoladę).
- Przelewamy schłodzoną śmietankę (110 g) do miski i wkładamy do lodówki. Masa orzechowa szybko stygnie i potem szkoda czasu na otwieranie i odmierzanie śmietanki.
- Karmelową/białą czekoladę kroimy na małe kawałki.
- Żelatynę zalewamy wodą, mieszamy i odstawiamy na ok 10 min, do napęcznienia.
- W rondelku podgrzewamy kremówkę do momentu wrzenia. Wyłączamy palnik i dodajemy czekoladę. Mieszamy do momentu, aż czekolada się rozpuści i uzyskamy jednolitą masę. Następnie dodajemy pastę orzechową i dokładnie mieszamy. W trakcie mieszania dodajemy szczyptę soli. Pod koniec mieszania podgrzewamy masę, aby zrobiła się gorąca (po dodaniu czekolady i pasty śmietanka się studzi). Wyłączamy palnik.
- Dodajemy do gorącej masy napęczniałą żelatynę. Mieszamy energicznie, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Studzimy masę.
-
Gdy masa z pastą orzechową osiągnie temperaturę ok 34-35ºC zaczynamy ubijać schłodzoną śmietankę za pomocą miksera (szybkie obroty), aż otrzymamy krem śmietankowy. Ale nie ubijamy śmietanki do końca. Ma być lekko luźna (będzie spadać z łyżki). Śmietanki do musu nie ubijamy do końca. Gdy ubijemy śmietankę na sztywno, to dodatkowe mieszanie, łączące śmietankę z masą marcepanową, powoduje warzenie się musu. Odkładamy mikser.
- Stopniowo (w 2-3 turach), gdy masa orzechowa będzie miała temperaturę 29-30ºC, dodajemy do niej ubitą śmietankę. Najpierw dodajemy jedną łyżkę i mieszamy. Następnie dodajemy stopniowo resztę śmietanki i dokładnie mieszamy całość za pomocą szpatułki, tylko do połączenia się składników.
Poniżej 29ºC masa orzechowa jest już gęsta i dodana do zimnego kremu zbryli się, zrobią się grudki
- Gotowy mus z pastą orzechową od razu wykładamy na biszkopt/ciasto. Nie schładzamy go w misce do następnego dnia.
- Przed wyłożeniem musu na blat (jeśli nie mamy rantu) polecam zrobić rant wokół tortu z papieru do pieczenia – polecam wpis: Składanie tortu bez rantu
- Wypieki z musem orzechowym schładzamy w lodówce kilka godzin (min. 6 godz., najlepiej całą noc).
- Robiąc monoporcje, po schłodzeniu formy z musem, wkładamy ją do zamrażarki na min. 6 godzin. Po wyciągnięciu z zamrażarki od razu wciągamy półkule musowe z formy i układamy je np. na kratce do studzenia, aby udekorować je polewą.
- Mus robiłam na śmietance 30%.
Uwagi:
- Musu z masłem orzechowym z tego przepisu wystarczy na przełożenie 1 blatu biszkoptu o śr 16 cm (wysokość musu ok 2 cm). Skorzystaj z przelicznika foremek. Monoporcje – zrobiłam 12 półkul o śr 5 cm.
- Jeśli chcecie cieńszą warstwę musu wystarczy podzielić ilość składników przez 20 (2 cm) i pomnożyć np. przez 15 (1,5 cm). Grubość 1,5 cm jest idealna do żelki o grubości ok 7 mm, wtedy warstwa musu z żelką ma trochę ponad 2 cm.
- Sprawdź jakie kremy pasują do musu z pastą orzechową: połączenia smakowe
- Jeśli po wymieszaniu masy z pastą ze śmietanką zrobią się w musie grudki, to znak, że masa była za zimna. Nie da się tego uratować.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis na mus z masłem orzechowym? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
DRUKOWANIE – Kliknij w ikonkę drukarki, która znajduje się pod pierwszym zdjęciem, nad przepisem.