Proste ciasto bez pieczenia wyniosłam od mojej mamy Renaty, która zrobiła je na urodziny mojego męża, gdy byliśmy u niej w odwiedzinach. Dlatego też nazwałam je Słodka Renatka :). Mama zrobiła to szybkie ciasto bez pieczenia w uboższej wersji i gdy je spróbowałam od razu stwierdziłam, że czegoś mi w tym cieście brakuje. Powiedziałam mamie, że dałabym warstwę kajmaku lub karmelu. Na to mama odpowiedziała, że dodałaby jeszcze warstwę krakersów i tak oto wspólnymi siłami stworzyłyśmy to pyszne ciasto Słodka Renatka!
Zrobiłam połowę ciasta z krakersami, a drugą połowę z kakaowymi herbatnikami, aby spróbować, która wersja będzie smaczniejsza. Niestety obie wersje wyszły pyszne i nie mogę się zdecydować na jedną, dlatego Wam zostawiam wybór!
Polecam zrobić ciasto dwa dni przed imprezą, wtedy najlepiej smakuje. Przełożyłam ciasto w piątek i w sobotę było dobre. A w niedzielę i w poniedziałek to był obłęd… niebo w gębie! Po takim czasie krem z herbatnikami 'przegryzł się’ i ciasto smakowało wybornie, dlatego polecam wstrzymać się trochę z konsumpcją 😉
Skorzystaj z przelicznika foremek
Składniki (forma 33×23 cm):
Masa serowa:
- 1 kg sera twarogowego w wiaderku, w temperaturze pokojowej
- 250 g masła, w temp. pokojowej (min. 82% tłuszczu)
- 150 g cukru pudru
- 1 opakowanie cukru z wanilią (użyłam Kotanyi) – można pominąć
Dodatkowo:
- herbatniki maślane, jasne – ok 42 szt (używam Jutrzenka, ekstra grube)
- herbatniki maślane kakaowe – ok 23 szt
- krakersy lub kakaowe herbatniki – ok 25 szt
- ok 350 masy krówkowej – kajmaku (użyłam SM Gostyń masa krówkowa)
- W dużej misce, za pomocą miksera na najwyższych obrotach, ucieramy masło z cukrem pudrem i cukrem z wanilią, ok 12 min.
- Następnie, w kilku turach, dodajemy do masła twaróg. Po każdej dodanej porcji twarogu miksujemy całość dokładnie. Odkładamy mikser. Dzielimy masę serową na 3 równe części (3 x ok 430 g).
- W formie o wymiarach 33×23 cm, wyłożonej papierem do pieczenia, wykładamy na spodzie herbatniki jasne. Jeden obok drugiego. Wykładamy na herbatniki pierwszą porcję masy serowej i delikatnie wyrównujemy. Nakładamy na masę kakaowe herbatniki i wykładamy drugą porcję masy serowej, wyrównujemy. Układamy warstwę krakersów lub kakaowych herbatników. Na krakersy wykładamy masę krówkową/kajmak, który delikatnie rozprowadzamy. Na kajmak wykładamy ostatnią porcję masy serowej. Wyrównujemy i wykładamy na masę jasne herbatniki.
- Na końcu dekorujemy proste ciasto bez pieczenia polewą czekoladową.
- Przechowujemy ciasto w lodówce.
- W skrócie układamy: herbatniki jasne – masa serowa – herbatniki kakaowe – masa serowa – krakersy/herbatniki kakaowe – kajmak – masa serowa – herbatniki jasne – polewa czekoladowa.
- Aby nie kupować całej paczki dla 2-4 herbatników można je zamienić na kakaowe herbatniki :).
Polewa czekoladowa:
- 120 g masła (min. 82% tłuszczu)
- 80 g cukru pudru
- 20 g ciemnego kakao (użyłam Wedel)
- 2-4 łyżki mleka
- W rondelku, na bardzo małym ogniu, topimy masło. Dodajemy cukier puder wymieszany z kakao. Mieszamy dokładnie, aż otrzymamy jednolity sos czekoladowy. Dodajemy mleko i mieszamy całość dokładnie (nie za długo). Wyłączamy palnik.
- Gdy polewa trochę przestygnie wykładamy ją na ciasto.
- Jeśli polewa się rozwarstwi podczas podgrzewania wystarczy dodać trochę mleka, podgrzać polewę i wymieszać.
Uwagi:
- Polecam do ciasta ser twarogowy w wiaderku Wieluń lub Piątnica.
- Używam herbatniki Jutrzenka 'ekstra grube’, które fajnie miękną i nie robi się z nich miazga.
- Ser twarogowy musi być w temperaturze pokojowej, ponieważ jeśli dodacie zimny twaróg do utartego masła krem się zwarzy. Ja wyciągam wiaderko z serem ok 4 godziny przed zrobieniem kremu.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
DRUKOWANIE – Kliknij w ikonkę drukarki, która znajduje się pod pierwszym zdjęciem, nad przepisem.
4 komentarze
Witam korzystam z Pani przepisów i jak do tej pory żaden nie zawiódł. Wszystkie ciasta oraz krem jakie robiłam były pyszne i zawsze się udawały. Czy po zrobieniu Renatki będę mogła ją zamrozić czy lepiej poświęcić się i zrobić tuż przed podaniem a będzie ich kilka. Wydaje mi się że konsystencja raczej nie powinna się zmienić jednak czekam na opinię eksperta.
Nie mroziłam tego ciasta i trudno mi powiedzieć. Boję się że krem z serkiem po rozmrożeniu może puścić wodę. To jest ciasto które można zrobić 2 dni przed podaniem i trzymać bez problemu w lodówce. Lepiej smakuje jak się przegryzie z 2 dni po złożeniu.
Zrobiłam to ciasto na parapetówkę. Tak posmakowało gościom, że „Renatka” zagości u nich na Święta 😁 Mąż natomiast stwierdził, że ciasto ” za dobrze wchodzi”. Dziękuję za przepis 😁
Bardzo się cieszę 🙂 Pozdrawiam!