SOS KARMELOWY

by Magdalena Indyka
sos karmelowy, karmel, drip karmelowy, polewa karmelowa, sos karmelowy do tortu,
image_print

Sos karmelowy to pyszny dodatek do tortów, ciast i deserów. Słodki karmel możemy użyć do posmarowania blatów biszkoptowych lub bezowych w torcie, do lodów, deserów i innych słodkich wypieków. Możemy zrobić karmelową polewę/drip do tortu oraz dodać do kremu śmietankowego, aby otrzymać pyszny krem lub mus o smaku karmelu. Przepis na taki krem podam wkrótce! 
Wykonanie sosu karmelowego nie jest trudne. Bardzo długo się za niego zabierałam z obawy, że go przypalę. Na szczęście ani razu się to nie zdarzyło. Mam nadzieję, że dzięki wskazówkom zawartym w przepisie i filmie Wam też się to nie zdarzy.
Polecam również solony karmel.

Uwaga:
Konsystencja sosu karmelowego zależy od ilości masła i śmietanki. Sos karmelowy z mniejszą ilością śmietanki, po schłodzeniu w lodówce, jest gęściejszy i twardszy od tego z większą ilością śmietanki. Dlatego do dripu/polewy lepszy będzie karmel z mniejszą ilością, a do deserów z większą ilością śmietanki.
Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!
Składniki na ok 230-280 g sosu karmelowego:
  • 150 g drobnego cukru
  • 60 g masła (min. 82% tłuszczu), w temp. pokojowej
  • 90 – 150 ml śmietanki kremówki 30/36%*, w temp. pokojowej

Jeśli chcemy zrobić drip na tort polecam dać 90 ml śmietanki. Jeśli potrzebujemy sos karmelowy do lodów, deserów polecam dać 150 ml śmietanki.
Do kremu zaś polecam proporcje podane w przepisie na krem z karmelem.

Wykonanie:
  1. Do rondelka wsypujemy cukier. Podgrzewamy go na mniejszym ogniu, cały czas mieszając drewnianą łyżką lub silikonową szpatułką. Trzeba uważać, aby cukier nie przylepił się do ścianek garnka. Po chwili, gdy cukier zacznie się rozpuszczać, zobaczymy że robią się grudki. Łyżką rozcieramy cukier, aby szybciej się rozpuścił.
  2. Gotowy karmel ma bursztynowy kolor. Bardzo szybko osiąga ten kolor i trzeba uważać, aby go nie przypalić, bo zrobi się gorzki. Gdy zobaczymy że karmel jest już gotowy, a nadal będą w nim grudki nierozpuszczonego cukru, wyłączamy palnik. Następnie mieszamy karmel, aż cukier się rozpuści. Gdyby to się nie stało, to się nie martwcie. Zostawcie karmel tak jak jest (po dodaniu masła cukier się rozpuści).
  3. Ponownie podgrzewamy karmel, dosłownie chwilę i dodajemy masło (które zatrzyma proces karmelizowania się cukru, karmel już się nie przypali). Mieszamy całość ok 2 minuty, aż masa zrobi się jednolita (masło połączy się z karmelem). Masa po dodaniu masła zacznie skwierczeć, dlatego uważajcie, aby się nie poparzyć.
  4. Następnie dodajemy śmietankę i mieszamy ok 1 minutę, aż sos karmelowy zrobi się jednolity, płynny. Zdejmujemy karmel z ognia. 
  5. Jeszcze gorący sos karmelowy przelewamy przez sitko, aby pozbyć się grudek. Studzimy.
  6. Sos karmelowy przechowujemy w lodówce, szczelnie zamknięty, do dwóch tygodni.
  7. W lodówce sos gęstnieje, robi się twardy. Trzeba go chwilę podgrzać na małym ogniu, aby zrobił się płynny.
Uwagi:
  1. Do zrobienia karmelu najlepszy jest garnek z grubym (podwójnym) dnem. Wtedy cukier szubko się nie przypali.
  2. Robiłam karmel kilka razy i nigdy cukier dokładnie się nie rozpuścił. Zawsze musiałam wyłączyć palnik i rozcierać grudki cukru. Karmel szybko się przypala, dlatego lepiej ściągnąć go z ognia i rozetrzeć grudki cukru, niż gotować go za długo. Jak zostaną małe grudki, to się nie martwcie. Po dodaniu masła i dłuższym podgrzewaniu prawie wszystko się rozpuści. Potem można jeszcze przelać karmel przez sitko.
  3. Gdy karmel się przypali i zrobi gorzki trzeba niestety zrobić go od nowa. 
  4. W tym przypadku można mieszać cukier podczas rozpuszczania. Gdy robimy karmel do dekoracji, gdzie rozpuszczamy cukier w wodzie, to wtedy nie można mieszać łyżką cukru.
  5. Do zrobienia karmelu użyłam silikonowej szpatułki. Ale uważajcie. Silikon jest różny i gorszej jakości może się roztopić w gorącym karmelu.
  6. Masło zatrzymuje proces karmelizowania się cukru. 
  7. Do sosu karmelowego użyłam śmietanki 30%.

Smacznego 🙂


sos karmelowy, karmel, drip karmelowy, polewa karmelowa, sos karmelowy do tortu,

sos karmelowy, karmel, drip karmelowy, polewa karmelowa, sos karmelowy do tortu,

Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Przepis można wydrukować. Kliknij w ikonkę drukarki poniżej
i usuń w edytorze zdjęcia, aby wydrukować sam tekst!

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

2 komentarze

Justyna 29/01/2021 - 01:53

Wyszedł mi cudny drip karmelowy, dziękuję! Moje torty do niedawna to były głównie na kremie ze śmietanki i mascarpone, czasem coś z czekoladą…Ale od kiedy tu zawitałam, wachlarz smakowy znacznie się powiększył. Wszystkie kremy pyszne. Robię czekoladowy, białą czekoladę kinder bueno, mus malinowy i truskawkowy, a teraz jeszcze karmelowy drip. Po prostu strona na wagę złota!!! Uwielbiam! Dzięki!

Odpowiedź
Magdalena Indyka 29/01/2021 - 16:23

Bardzo się cieszę! Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedź