Tort Drip Cake to bardzo popularny rodzaj tortów, w którym główną rolę w odgrywa pięknie spływającą polewa czekoladowa. Przy takim torcie można zrobić różne kolory dripu, np. klasyczną biel. W tym wpisie pokażę Wam jak zrobić tort w stylu Drip Cake z owocami.
P.S. Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni.
1 dzień: Godziny wieczorne – pieczemy ciasto i rozpuszczamy czekolady w śmietance do kremu.
2 dzień: Robimy frużelinę malinową i krem czekoladowy. Składamy tort (przekładamy ciasto kremem). Przygotowujemy ganache z masłem do tynkowania.
3 dzień: Tynkujemy i dekorujemy tort.
4 dzień: Tort Drip Cake podajemy gościom. Tort najlepiej smakuje 2-3 dni po złożeniu (przełożeniu go kremami). Tort jedzony na drugi dzień po złożeniu smakuje jak zwykłe ciasto z kremem. Sprawdziłam to i czuć różnicę, dlatego nie warto się śpieszyć!
Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!
Skorzystaj z Przelicznika foremek.
Polecam wpis: Jak złożyć prosto tort
Składniki na ciasto (tortownica, śr 18 cm):
- 160 g mąki pszennej
- 55 g kakao
- 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 jajka, rozm. 'L’
- 160 ml mleka
- 160 g drobnego cukru
- 120 ml oleju rzepakowego
- W misce mieszamy przesianą mąkę, kakao, sodę i proszek do pieczenia.
- W drugiej misce, za pomocą rózgi kuchennej dokładnie mieszamy jajka, mleko, cukier i olej. Dodajemy suche składniki i mieszamy całość tylko do połączenia się składników.
- Gotowe ciasto przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy o śr 18 cm.
- Pieczemy ok 55-60 minut w 170°C (bez termoobiegu) lub dłużej, do suchego patyczka. Wyciągamy i studzimy. Kroimy ciasto na 3 równe blaty. Ciasto czekoladowe wyrasta z górką, którą ścinamy.
Frużelina malinowa – maliny w żelu:
- 360 g malin mrożonych/świeżych
- 1,5 – 2 łyżki cukru, do smaku
- 22 g mąki ziemniaczanej + 4 łyżki zimnej wody
- Większą część malin (2/3) umieszczamy w garnuszku i zasypujemy cukrem. Podgrzewamy na małym ogniu.
Gdy maliny puszczą sok i się ‚rozpaćkają’ dodajemy resztę malin. Podgrzewamy całość, aż dodane maliny zmiękną i masa będzie gorąca. - Zmniejszamy ogień i dodajemy rozpuszczoną w wodzie mąkę ziemniaczaną. Dokładnie mieszamy i gotujemy, aż frużelina zgęstnieje. Gotowa frużelina będzie mieć konsystencję kisielu. Jeśli frużelina wyjdzie za rzadka dodajemy więcej mąki ziemniaczanej.
- Zdejmujemy rondelek z palnika i studzimy frużelinę.
- Frużelinę malinową przechowujemy w lodówce. Przed nałożeniem na ciasto czekoladowe wyciągamy ją i ocieplamy, aby zrobiła się miękka.
- Zamiast frużeliny możemy dać świeże maliny do tortu.
Krem czekoladowy – krem czekoladowy:
- 400 g/ml śmietanki kremówki 30/36%
- 260 g mlecznej czekolady, połamanej
- 70 g gorzkiej czekolady, połamanej
- 160 g serka mascarpone, schłodzonego
- W rondelku, na małym ogniu, podgrzewamy kremówkę do momentu wrzenia. Wyłączamy palnik i dodajemy połamane czekolady. Po ok 2 minutach mieszamy całość, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę czekoladową. Następnie przez chwilę miksujemy masę blenderem, dzięki temu zabiegowi krem będzie bardziej kremowy i stabilniejszy po ubiciu.
- Odstawiamy masę czekoladową do wystudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 6 godz.).
- Następnie umieszczamy w misce schłodzoną masę czekoladową i serek mascarpone. Przy pomocy miksera (szybsze obroty) mieszamy całość, aż uzyskamy gęsty krem czekoladowy.
- Krem czekoladowy od razu nakładamy na biszkopt/ciasto. Nie przechowujemy kremu w misce w lodówce.
Czekoladowy krem do tynkowania i dekorowania (tort wysoki 11 cm):
- 125 ml śmietanki kremówki 36%
- 200 g lekko gorzkiej czekolady (50-55% kakao)
- 100 g mlecznej czekolady
- 200 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
- czarny barwnik spożywczy, jeśli chcemy uzyskać czarny kolor kremu
- Uwaga! Jeśli chcecie krem tylko do tynkowania czekoladowego tortu (chcecie zrobić inną dekorację) zróbcie krem z proporcji z tego przepisu: ganache z masłem.
- Pierwszy sposób wykonania ganache do tortu z masłem: śmietankę podgrzewamy w rondelku. Gdy będzie ciepła dodajemy masło i mieszamy, aż się rozpuści. Gdy masa będzie gorąca zdejmujemy rondelek z palnika. Dodajmy pokrojone czekolady i mieszamy, aż się rozpuszczą i otrzymamy gładką masę.
- Drugi sposób wykonania ganache z masłem: podgrzewamy śmietankę, aż będzie gorąca. Wyłączamy palnik i dodajemy do śmietanki pokrojone czekolady. Mieszamy całość, aż otrzymamy gładką masę czekoladową. Następnie dodajemy miękkie masło i mieszamy, aż się rozpuści i otrzymamy jednolitą masę.
- Jeśli chcemy uzyskać czarny kolor tynku barwnik dodajemy na etapie rozpuszczania czekolady z masłem.
- Gotowe ganache z masłem studzimy i odkładamy na kilka godzin na blat kuchenny, ok 2-3 godziny. Gotowa masa musi mieć konsystencję kremu Nutella.
- Odkładamy ok 110 g kremu (przechowujemy w lodówce, aby krem się schłodził), które wykorzystamy później do dekoracji.
- Gotowym kremem tynkujemy tort. Przed tynkowaniem tort należy wyciągnąć z lodówki, aby się ocieplił. Na zimnym torcie krem szybko zastyga, przez co ciężko go potem wygładzić. Czyli najpierw schładzamy tort kilka godzin, aby osiadł. A przed tynkowaniem wyciągamy go z lodówki min. 40 minut wcześniej, aby się ocieplił.
- Polecam wpis ’Jak uratować zwarzony krem maślany’.
Czekoladowy Drip – polewa czekoladowa – drip na tort:
- 70 ml śmietanki kremówki 30%/36% lub więcej
- 55 g gorzkiej czekolady (64% zawartości kakao)
- 16 g mlecznej czekolady
- 1/2 łyżeczki żelatyny + 1 łyżeczka zimnej wody (nie jest konieczna)
- trochę mleka, do rozrzedzenia polewy
- trochę czarnego barwnika spożywczego, jeśli chcemy uzyskać czarny drip
- Zamiast mieszanki gorzkiej i mlecznej czekolady można użyć czekolady deserowej, z 55% zawartości kakao.
- Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy na ok 7 min, do napęcznienia.
- W rondelku, na małym ogniu, podgrzewamy kremówkę, aby była gorąca (staramy się nie doprowadzić do wrzenia). Wyłączamy palnik i dodajemy połamane czekolady. Mieszamy całość, aż uzyskamy jednolitą masę czekoladową. Jeśli polewa wyjdzie za gęsta dodajemy trochę mleka i mieszamy, aż uzyskamy luźniejszą konsystencję. Dodając mleko możemy przez chwilę lekko podgrzać drip.
- Następnie, zanim drip zupełnie ostygnie, wkładamy napęczniałą żelatynę (najlepiej w plastikowym kubku) do kąpieli wodnej, aby się rozpuściła. Żelatynę można rozpuścić również w mikrofalówce. Rozpuszczoną żelatynę dodajemy do ciepłej masy czekoladowej. Dokładnie mieszamy i sprawdzamy, czy konsystencja jest odpowiednia. Trzeba uważać, gdyż polewa czekoladowa z żelatyną szybko tężeje.
- Drip nie może być gorący w momencie nakładania na tort, ponieważ rozpuści nam krem. Powinien mieć ok 40 stopni.
- Na zimnym torcie polewa szybciej zastyga, przez co tworzą się ładne spływające czekoladowe sople.
Krem do dekoracji:
- ok 110 g czekoladowego ganache z masłem, schłodzonego
- 60 g serka mascarpone, schłodzonego
- W misce, za pomocą miksera, mieszamy ganache z mascarpone, aż otrzymamy gładki, jednolity krem. Nie miksujemy długo, tylko do połączenia się składników.
- Gotowy krem przekładamy do worka cukierniczego z tylką (użyłam tylki nr 336 – dostępna w sklpie www.dlasmaku.com.pl, można też użyć Wilton 1M lub 2D). Dekorujemy tort Drip Cake.
Dodatkowo:
- owoce do dekoracji i listki mięty
Wykonanie czekoladowego tortu Drip Cake:
- Tort składamy w wysokim rancie. Jeśli go nie macie możecie taki rant zrobić z papieru do pieczenia.
Polecam wpis: Składanie tortu bez rantu. - Pierwszy blat ciasta czekoladowego umieszczamy na podkładzie. W tym momencie możemy nałożyć rant cukierniczy z papierem do pieczenia. Następnie nakładamy warstwę frużeliny malinowej. Wykładamy połowę kremu czekoladowego. Rozprowadzamy krem równomiernie za pomocą szpatułki. Nakładamy drugi blat ciasta. Nakładamy frużelinę, a następnie resztę kremu. Wyrównujemy krem i nakładamy ostatni blat ciasta czekoladowego.
- Tak przygotowany tort wkładamy na kilka godzin do lodówki (min. 6 godz., najlepiej na całą noc), aby tort z kremami się ustabilizował.
-
Wyciągamy tort z rantu: ściągamy rant i odklejamy papier do pieczenia. Polecam wpis: wyciąganie tortu z rantu.
- Schłodzony tort przed tynkowaniem wyciągamy z lodówki kilka minut wcześniej, aby się ocieplił. Na zimnym torcie krem maślany szybko twardnieje i trudniej go tynkować jeśli nie potrafimy tego szybko zrobić.
- Cały tort Drip Cake tynkujemy kremem ganache z masłem. Najpierw nakładamy cienką warstwę kremu, która zbierze i przyklei okruszki biszkoptu. Następnie nakładamy drugą, grubszą warstwę kremu i dokładnie wygładzamy szpatułką i packą.
Tort bez problemu można otynkować jedną warstwą kremu, nakładając od razu cały krem maślany. Nie trzeba nakładać pierwszej, cieńszej warstwy. Dlatego róbcie tak, jak Wam jest łatwiej.
- Tort wkładamy na kilka godzin do lodówki. Gdy się schłodzi nakładamy polewę czekoladową.
- Drip nakładamy na schłodzony tort za pomocą łyżeczki, worka cukierniczego lub specjalnej butelki.
Zaczynamy od brzegów tortu. Zanim wylejemy resztę polewy na wierzch tortu polecam go trochę rozrzedzić mlekiem. Wtedy powierzchnia dripu będzie gładka. Za pomocą szpatułki równomiernie rozprowadzamy drip. - Na końcu dekorujemy tort kremem do dekoracji i owocami.
- Tort Drip Cake przechowujemy w lodówce.
Uwagi:
- Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, oprócz serka mascarpone.
- Ciasto czekoladowe można zastąpić biszkoptem kakaowym (przepis Tutaj).
- Nie przesadzajmy z nasączeniem blatów, aby nie ‘zatopić’ ciasta.
- Ciasto czekoladowe wyrasta z górką, którą ścinamy.
- Użyłam maki pszennej tortowej, typ 450.
- Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 170°C, piekłam na najniższym poziomie piekarnika, grzałka dolna. Przy termoobiegu zmniejszamy temperaturę o 15°C.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.
36 komentarzy
Mvjcz
17 marca 2022 at 20:45Witam. Właśnie upiekłam to ciasto w rancie, niestety mimo solidnego zabezpieczenia papierem do pieczenia, trochę (na szczęście nie dużo) masy wypłynęło, ale to szczegół. Problem w tym, że kompletnie nie wyrosło, no oprócz górki. Pani to ciasto rośnie wysokie? 🤔
Magdalena Indyka
25 marca 2022 at 12:08Jeśli robiłaś wg przepisu to ciasto powinno mieć ok 5,5 do 6 cm. Mi też czasami trochę ucieka ciasto, ale nie na tyle, aby nie wyrosło. Do ciasta dałam kakao Wedel. Jeśli dałaś Decomorreno, to tu może być problem. Ostatnio testuję to kakao i wg mnie jest ciemniejsze i trzeba go dać trochę mniej niż np. kakao Wedel, które jest jaśniejsze i nie pochłania tyle wilgoci z ciasta. Kakao pochłania wilgoć i powoduje to, że ciasto wyrasta niższe.
Joanna
11 lutego 2022 at 22:15Jakiej grubości powinny być poszczególne blaty i warstwy kremu?
Magdalena Indyka
12 lutego 2022 at 11:56Tutaj warstwy kremów i blaty ciasta miały 2 cm. Grubszych nie lubię 🙂
EWCIA CIA
13 lutego 2023 at 05:35I jeszcze mam jedno pytanie- czekolad z jakiej firmy Pani używa? Z góry dziękuję za podpowiedź.
Magdalena Indyka
19 lutego 2023 at 14:13Od zawsze używam czekolad z Wedla. Zdarzyło mi się raz użyć czekolad z Lidla, ale potem szybko wróciłam do Wedla 🙂
Ewelina
7 maja 2021 at 14:41Dzień dobry 🙂
Przymierzam się do zrobienia tego tortu na 60 urodziny mamy. Mam tortownicę 28 cm. Chciałabym aby tort był wysoki i myślałam żeby były 4 krążki ciasta… chciałam kupić rant do tortów ale wszystkie maja wysokość 8,5 cm. Jak dla mnie to ten tort wyjdzie bardzo niski?
Magdalena Indyka
8 maja 2021 at 19:01Ranty regulowane od pana Dorosia https://www.sklep.drranty.pl/ są wysokie i od Pogięci (na Facebooku szukaj pogięci).
Diana
31 marca 2021 at 14:55Chciałam sie dowiedzieć jak przechować tort do nastepnego dnia jeśli wczoraj upiekłam biszkopt dziś przełożę masą a jutro tynkowanie. To w jaki sposob tort juz z masa przechować do jutra?
Magdalena Indyka
2 kwietnia 2021 at 22:11W lodówce przechowujemy torty z kremami.
Ewelina
25 marca 2021 at 11:36Witam! Jakiej tylki użyła Pani do tych pięknych rozet ?
Magdalena Indyka
30 marca 2021 at 19:55To była ta TYLKA.
Agnieszka
28 lutego 2021 at 12:03Witam chcę zrobić ten tort na urodziny męża, mam 2 pytania – do ciasta, składniki mokre tylko mieszamy do połączenia? żadnego miksera, ubijania/ucierania? i drugie – czy to ciasto można piec w rancie? wydaje mi się ono dość luźne i zastanawiam się czy nie wypłynie. Pozdrawiam 🙂
Magdalena Indyka
28 lutego 2021 at 15:45Tak 🙂 To ciasto jest szybkie do zrobienia. Mieszamy tylko rózgą do połączenia się składników. Bez problemu w rancie je upieczesz. Piekłam w rancie z kilka razy i nic nie wyciekło. Tylko zabezpieczyłam rant od spodu papierem do pieczenia. W przepisie na biszkopt czekoladowy jest film i tam pokazuję jak zabezpieczam rant.
Paulina
12 maja 2022 at 21:20Czy nadmiar tynku można zamrozić??
Magdalena Indyka
13 maja 2022 at 16:16Można.
Anna
24 listopada 2020 at 16:26WITAM. JAKIE PROPORCJE CZEKOLADY GORZKIEJ W STOSUNKU DO CZEKOLADY MLECZNEJ W KREMIE DO TYNKOWANIA? 200 G GORZKIEJ I 10 GR MLECZNEJ? Z INNEGO PANI PRZEPISU DO GANACHE JEST 200 G GORZKIEJ I 100 GR MLECZNEJ. KTÓRA PROPORCJA JEST WŁAŚCIWA?
Magdalena Indyka
25 listopada 2020 at 14:26100g! Ucięło 1 zero w przepisie!
Karolina
26 października 2020 at 12:15Czy blaty trzeba nasączyć? W opisie ani na filmiku nie widzę nasączania, ale w uwagach pisze żeby nie zatopić ciasta. Chce robić tort z użyciem frużelina wiśniowej, biały krem Kinder bueno i krem kawowy. A wykończenie takie jak w tym przepisie jest opisane. Z tego co czytałam na blogu to to połączenie ma do siebie pasować. Czy jednak lepiej coś zmienić?
Magdalena Indyka
27 października 2020 at 12:35Tego ciasta nie trzeba nasączać. Chyba że chcesz dać nasączenia z alkoholu. Ciasto jest wilgotne.
Iza
23 października 2020 at 17:41Witam. Zrobiłam krem czekoladowy tylko po wyjęciu z lodówki jeszcze przed zmieszanie z mascarpone był gesty już u Pani na filmiku. Przy nakładanie na blat musiałam mocno rozsmarowac. Może za mało śmietanki? Mam nadzieję że nie będzie odchodził od biszkopty.
Magdalena Indyka
24 października 2020 at 23:06To też zależy od czekolady i zawartości kakao. Do kremu używam gorzkiej 64%.
Agnieszka
3 października 2020 at 09:46Witam. Jakie będą proporcje na blaszkę o śr. 22cm?
Pozdrawiam.
Magdalena Indyka
3 października 2020 at 15:50Na blogu jest przelicznik foremek.
Karolina
26 sierpnia 2020 at 20:22Witam. Ile porcji wychodzi z takiego rozmiaru tortu?
Magdalena Indyka
27 sierpnia 2020 at 14:53ok 15 porcji. To zależy jak grube kawałki kroimy. Ja zawsze mam ok 15 kawałków.
Magda
16 lipca 2020 at 09:43Czy ciasto dajemy do nagrzanego piekarnika czy do zimnego?
Magdalena Indyka
16 lipca 2020 at 09:58Oczywiście, że do rozgrzanego.
Glinkap
16 września 2020 at 09:01Czy cukier trzcinowy można zastąpić białym? Jak tak to ile go użyć?
Magdalena Indyka
16 września 2020 at 20:18Można. Dajemy tyle samo co trzcinowego.
Kasia123
25 września 2020 at 21:04Czy można jako ciasto użyć murzynka czy będzie za słodko
Magdalena Indyka
27 września 2020 at 20:03Dawno nie robiłam murzynka i nie wiem czy nie za miękkie ciasto będzie. powinno być ok. Można dać mniej cukru, jeśli murzynek wychodzi słodki.
Kamila
25 października 2020 at 14:50Witam . dlaczego mój drip po kilka dnaich pęka ? Proszę k odpowiedz
Magdalena Indyka
27 października 2020 at 12:49Robisz z żelatyną czy bez? Jakiej czekolady używasz? Im więcej kakao w czekoladzie, tym drip jest twardszy, mniej elastyczny.
Marieta
11 lipca 2020 at 10:16Witam, która propozycja jest stabilniejsza… ciasto czekoladowe czy biszkopt kakaowy?
Magdalena Indyka
11 lipca 2020 at 11:06Ciasto.