Tort Kurczak to idealny tort Wielkanocny. Tort z jasnym biszkoptem, kremem kokosowym i musem ananasowym w kształcie jajka. Taki słodki kurczak na pewno umili Wam święta :). Dekoracje z masy cukrowej można wykonać z kremu maślanego lub z lukru królewskiego.
Polecam również tort Wielkanocny.
P.S. Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni.
Kilka dni przed zrobieniem tortu robimy dekoracje z masy cukrowej, aby zdążyły wyschnąć.
1 dzień: Pieczemy biszkopt.
2 dzień: Robimy kokosowy krem, mus ananasowy i składamy tort (przekładamy biszkopt kremami).
3 dzień: Tynkujemy i dekorujemy tort kremem maślanym.
4 dzień: Tort Kurczak podajemy gościom. Tort najlepiej smakuje 2-3 dni po złożeniu (przełożeniu go kremami). Tort jedzony na drugi dzień po złożeniu smakuje jak zwykłe ciasto z kremem. Sprawdziłam to i czuć różnicę, dlatego nie warto się śpieszyć!
Skorzystaj z przelicznika foremek
Składniki na biszkopt (forma śr 20 cm) – biszkopt:
- 4 białka (ok 148 g)
- 144 g drobnego cukru
- 4 żółtka
- 120 g mąki pszennej
- 40 g mąki ziemniaczanej
- Oddzielamy białka od żółtek.
- W misce, przy pomocy miksera ubijamy białka na sztywną pianę (na najszybszych obrotach miksera). Po ok dwóch minutach dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Miksujemy całość od początku ok 12-15 min, aż masa będzie gęsta (im więcej białek tym dłuższy czas ubijania).
- Nadal ubijając dodajemy żółtka, jedno po drugim. Miksujemy krótko, tylko do połączenia się składników. Gdy otrzymamy jednolitą masę odkładamy mikser.
- W dwóch turach wsypujemy przesiane mąki i delikatnie łączymy je z masą jajeczną, używając szpatułki lub rózgi kuchennej.
- Gotowe ciasto przekładamy do formy o śr 20 cm. Delikatnie wyrównujemy wierzch ciasta. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia – samo dno.
- Pieczemy od 50 – 60 min w temperaturze ok 155ºC (bez termoobiegu), do suchego patyczka i zarumienienia się biszkoptu.
- Upieczony biszkopt od razu wyciągamy z piekarnika i odkładamy na blat kuchenny. Zostawiamy do wystudzenia (najlepiej na całą noc, wtedy lepiej się kroi). Przy pomocy noża oddzielamy biszkopt od formy. Wyciągamy i kroimy na trzy równe blaty.
- Z każdego blatu wycinamy kształt jajka – na filmie poniżej pokazałam jak to można zrobić.
Moje jajko miało wymiary: długość 19 cm, szerokość 16 cm.
Kokosowy krem – kokosowy krem
- 200 g serka mascarpone, schłodzonego
- 100 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej lub śmietanki kokosowej
- 30-35 g cukru pudru, do smaku
- 50 g wiórków kokosowych
- W misce umieszczamy mascarpone, śmietankę i cukier puder. Całość mieszamy przy pomocy miksera (szybsze obroty), aż krem zgęstnieje.
- Do gotowego kremu dodajemy wiórki kokosowe i mieszamy bardzo krótko. Długie miksowanie sprawia, że krem się warzy. Gotowy krem od razu nakładamy na biszkopt.
- Ja zaczynam ubijać krem od średnich obrotów miksera. W połowie zwiększam obroty i gdy widzę, że krem zaczyna gęstnieć zmniejszam je z powrotem do średnich.
- Stabilność i długość ubijania kremu zależy od śmietanki. Krem z rzadszą śmietanką (30%) ubija się dłużej. Wtedy też dajemy więcej mascarpone lub zmniejszamy ilość śmietanki 30%, aby krem był stabilniejszy.
Mus ananasowy (okrągły tort – 1 blat o śr 16 cm) – mus ananasowy:
- ok 210 g ananasa z puszki – 6 plastrów
- 30 ml syropu ananasowego
- 1 1/3 łyżki soku z cytryny
- 3/4 łyżki cukru trzcinowego
- 2,5 – 3 plastry ananasa, odsączonego i drobno pokrojonego
- 8 g żelatyny + 2 łyżki zimnej wody
- 130 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej
- Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy do napęcznienia, ok 7 min.
- Ananasa kroimy na mniejsze kawałki i umieszczamy w rondelku. Za pomocą blendera rozdrabniamy je, aż otrzymamy gładkie puree. Dodajmy syrop ananasowy, sok z cytryny i cukier. Podgrzewamy, mieszając na małym ogniu, aż masa zrobi się bardzo gorąca. Następnie zdejmujemy rondelek z ognia.
- Do gorącego puree dodajemy napęczniałą żelatynę i dokładnie mieszamy, aż cała żelatyna się rozpuści. Studzimy puree ananasowe (nie może być ciepłe, ponieważ śmietanka się zwarzy).
-
W misce, za pomocą miksera (średnie obroty) ubijamy śmietankę. Ale nie ubijamy jej do końca, na sztywny krem. Ma być lekko luźna (będzie spadać z łyżki). Śmietanki do musu nie ubijamy do końca. Gdy ubijemy śmietankę na sztywno, to dodatkowe mieszanie, łącząc śmietankę z puree, powoduje warzenie się musu.
Odkładamy mikser. - Następnie, w 2 turach, dodajemy ostudzone puree i mieszamy całość za pomocą łyżki, tylko do połączenia się składników (rózga kuchenna może nie dać rady ładnie połączyć luźnej śmietanki z puree, dlatego lepsza w tym przypadku jest łyżka). Mus wyjdzie luźny (nie zwarzony), ale taki ma być. Możemy go na chwilę włożyć do lodówki, aby trochę zgęstniał.
- Gotowy mus ananasowy wykładamy na biszkopt.
Do nasączenia – przegotowana woda lub sok z ananasa wymieszany z małą ilością wody, można dodać trochę soku z cytryny, aby sok nie był za słodki.
Krem do tynkowania: krem maślany z mascarpone (tort wysoki 8 cm):
- 180 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
- 65 g cukru pudru
- 300 g mascarpone, w temp. pokojowej
- wybielacz (biały barwnik Wilton)
- żółty i zielony barwnik spożywczy w żelu
- Mascarpone wyciągamy z lodówki min. 5 godzin przed zrobieniem kremu. Serek ociepla się dłużej od masła i dwie godziny to za krótki czas na ocieplenie mascarpone.
- W misce, za pomocą miksera ucieramy masło z cukrem pudrem, aż otrzymamy puszystą masę (min. 10 min, najszybsze obroty miksera).
- Nadal miksując dodajemy powoli serek mascarpone. Dodałam go w 3 turach. Miksujemy całość, aż uzyskamy gładki krem.
- W tym momencie dodajemy biały barwnik (wybielacz), aby wybielić krem.
- Z gotowego kremu odkładamy 3 łyżki kremu, do którego dodajemy trochę zielonego barwnika i mieszamy.
- Do pozostałej części kremu (tej większej) dodajemy żółty barwnik i mieszamy. Miksujemy chwilę na najszybszych obrotach, aby wymieszać dobrze barwnik, a następnie zmniejszamy obroty i mieszamy krem przez kilka minut. W ten sposób odpowietrzymy krem maślany, aby nie był ‘dziurawy’.
- Żółtym kremem tynkujemy tort Kurczak, a zielony krem przekładamy do worka cukierniczego z tylką (użyłam tylki Wilton 22).
Do dekoracji:
- biała masa cukrowa (Saracino Pasta Model)
- pomarańczowy barwnik spożywczy w żelu
- 2 kostki gorzkiej czekolady
- biała posypka cukrowa – drobny maczek
- Dekoracje z masy cukrowej robimy min. 2 dni przed dekoracją tortu, aby zdążyły wyschnąć.
- Do kawałka białej masy dodajemy trochę barwnika w żelu i ugniatamy jak plastelinę, aż otrzymamy jednolity kolor masy. Gotowa (kupna) masa cukrowa jest twarda. Trzeba ją ocieplić w dłoniach, aby zmiękła.
- Czarną część oczu zrobiłam z roztopionej gorzkiej czekolady.
Wykonanie:
- Pierwszy blat biszkoptowy w kształcie jaja umieszczamy na tortownicy. Nasączmy go i nakładamy krem kokosowy. Wygładzamy krem szpatułką. Nakładamy drugi blat biszkoptowy. W tym momencie robimy rant wokół tortu z papieru do pieczenia (na filmie pokazałam jak to zrobić). Nasączamy biszkopt i nakładamy tężejący mus ananasowy. Wygładzamy szpatułką i przykrywamy ostatnim blatem biszkoptowym, który również nasączamy.
- Tak przygotowany tort wkładamy na kilka godzin do lodówki (min. 6 godz., najlepiej na całą noc), aby tort z kremami się ustabilizował.
- Odklejamy papier do pieczenia.
- Nakładamy żółty krem maślany i tynkujemy tort. Krem najlepiej nakłada się za pomocą worka cukierniczego. Szpatułką lub packą wygładzamy boki i wierzch tortu.
- Na końcu dekorujemy tort zielonym kremem, tworząc ramkę u spodu tortu (tylka Wilton 22).
- Tak przygotowany tort Kurczak wkładamy do lodówki. Dekoracje: grzywa, oczy, dziób i nóżki z masy cukrowej nakładamy na tort przed podaniem. Wyciągamy wcześniej tort, aby się trochę ocieplił i dekoracje bez problemu się przykleją do kremu.
- Tort Kurczak kroimy gorącym nożem.
Uwagi:
- Użyłam jajka rozmiar ‘L’. Jedno jajko ma ok 56-58 g bez skorupki (65 g ze skorupką), gdzie białko waży ok 37-38 g.
- Pod tort otynkowany kremem maślanym koniecznie dajcie gruby podkład. Zapobiegnie on pękaniu kremu podczas przenoszenia/transportu tortu.
- Tort Kurczak otynkowany kremem maślanym wyciągamy min. 30 min przed podaniem i kroimy gorącym nożem. Krem maślany po schłodzeniu twardnieje (jak masło) i kruszy się podczas krojenia.
- Dekoracje z masy cukrowej robimy kilka dni wcześniej, aby zdążyły wyschnąć. Można je nawet zrobić 2 tygodnie wcześniej.
- Użyłam mąki pszennej tortowej, typ 450.
- Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 165ºC. Z termoobiegiem ustawiamy temperaturę niższą o 15ºC.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis na tort z musem ananasowym?
Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
DRUKOWANIE – Kliknij w ikonkę drukarki, która znajduje się pod pierwszym zdjęciem, nad przepisem.