TORTY

TORT SZWARCWALDZKI

tort szwarcwaldzki, czarny las, tort z wiśniami, krem śmietankowy, wiśnie, czekolada,

Tort Szwarcwaldzki to mój słodki prezent dla przyjaciółki z okazji jej urodzin. Nie zamierzałam umieszczać przepisu, ponieważ od dawna na blogu jest przepis na tort Czarny Las, który różni się od tego tortu wyłącznie 'ciastem’. Ale żal mi było tego nie umieszczać, skoro zdjęcia zrobione na szybko wyszły mi całkiem przyzwoicie i przy okazji powstał krótki filmik instruktażowy, który mam nadzieję pomoże Wam w odtworzeniu tego słodkiego dzieła ;). Dzięki temu macie teraz niestety trudny wybór! Co wolicie? Tort szwarcwaldzki z ciastem czekoladowym czy z biszkoptem kakaowym?

Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!

P.S. Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni.
1 dzień: Pieczemy biszkopt i robimy frużelinę.
2 dzień: Robimy krem śmietankowy. Składamy i tynkujemy tort.
3 dzień: Dekorujemy tort polewą i kremem śmietankowym.
4 dzień: Podajemy tort gościom. Tort najlepiej smakuje 2-3 dni po złożeniu (przełożeniu go kremami). Tort jedzony na drugi dzień po złożeniu smakuje jak zwykłe ciasto z kremem. Sprawdziłam to i czuć różnicę, dlatego nie warto się śpieszyć!

Skorzystaj z przelicznika foremek
Polecam wpis: Jak złożyć prosty tort

Składniki na biszkopt kakaowy (tortownica śr 24 cm) – biszkopt kakaowy:
  • 7 białek (ok 260 g)
  • 260 g drobnego cukru
  • 6 łyżek wody, zimnej
  • 7 żółtek
  • 190 g mąki pszennej
  • 50 g kakao
  1. Oddzielamy białka od żółtek.
  2. W misce, przy pomocy miksera ubijamy białka na sztywną pianę (na najszybszych obrotach miksera). Po ok dwóch minutach dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Miksujemy całość od początku ok 15 min, aż masa będzie gęsta (im więcej białek tym dłuższy czas ubijania).
    Pod koniec ubijania dodajemy wodę i miksujemy do połączenia się składników.
  3. Nadal ubijając dodajemy żółtka, jedno po drugim. Miksujemy krótko, tylko do połączenia się składników. Gdy otrzymamy jednolitą masę odkładamy mikser.
  4. W dwóch turach wsypujemy przesianą mąkę z kakao i delikatnie łączymy z masą jajeczną, używając szpatułki lub rózgi kuchennej.
  5. Gotowe ciasto przekładamy do tortownicy o śr 24 cm, wyłożonej papierem do pieczenia (samo dno). Delikatnie wyrównujemy wierzch ciasta.
  6. Pieczemy ok 50 – 60 min w 155-160ºC (bez termoobiegu) lub dłużej, do suchego patyczka.
  7. Upieczony biszkopt od razu wyciągamy z piekarnika i odkładamy na blat kuchenny. Zostawiamy do wystudzenia (najlepiej na całą noc, wtedy lepiej się kroi).
  8. Przy pomocy noża oddzielamy biszkopt od formy, wyciągamy i kroimy na trzy równe blaty.
Krem śmietankowy do przełożenia tortukrem ze śmietany:
  • 540 ml śmietanki kremówki 36%*, schłodzonej
  • 330 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 60-65 g cukru pudru lub więcej, do smaku
Krem śmietankowy do otynkowania tortu, wysokość ok 8 cm:
  • 450 ml śmietanki kremówki 36%*, schłodzonej
  • 270 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 50-55 g cukru pudru lub więcej, do smaku
  1. W misce, przy pomocy miksera (średnie obroty) ubijamy kremówkę z mascarpone i cukrem pudrem, aż otrzymamy gęsty krem śmietankowy.
  2. Stabilność i długość ubijania kremu zależy od śmietanki. Krem z rzadszą śmietanką (30%) ubija się dłużej. Wtedy też dajemy więcej mascarpone lub zmniejszamy ilość śmietanki 30%, aby krem był stabilniejszy.
Frużelina wiśniowa – frużelina wiśniowa:
  • 600 g świeżych/mrożonych wiśni (bez pestek)
  • 3-4 łyżek cukru trzcinowego/miodu lub więcej, do smaku
  • 4 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 4 łyżki zimnej wody
  • 80 ml zimnej wody (jeśli chcemy biszkopt nasączyć sokiem z wiśni)
  1. Świeże wiśnie drylujemy.
  2. Wiśnie umieszczamy w garnku. Dodajemy cukier i wodę. Gotujemy owoce na mniejszym ogniu, raz po raz mieszając je, aż zmiękną i puszczą sporo soku.
  3. Przed dodaniem skrobi ziemniaczanej odlewamy ok 120-150 ml soku, którym nasączymy później blaty biszkoptowe.
  4. Do miękkich owoców dodajemy mąkę ziemniaczaną rozpuszczoną w wodzie. Cały czas mieszając, gotujemy wiśnie na małym ogniu, aż sok zgęstnieje (frużelina będzie miała konsystencję gęstego kisielu). Jeśli frużelina będzie płynna dodajemy więcej mąki ziemniaczanej. Następnie wyłączamy palnik i studzimy frużelinę. 

Nasączenie:

  • 2 płaskie łyżeczki kakao
  • 3/4 szkl przegotowanej, zimnej wody
  • lub sok z wiśni wymieszany z wodą, słaba herbata

Kakao mieszamy z wodą. Jeśli mamy sok z wiśni, to dodajemy wodę 1:1.

tort szwarcwaldzki, czarny las, tort z wiśniami, krem śmietankowy, wiśnie, czekolada,
Polewa czekoladowa – drip na tort:
  • 130 ml śmietanki kremówki 30%/36% lub więcej
  • 100 g gorzkiej czekolady (64% zawartości kakao)
  • 28 g mlecznej czekolady
  • 3/4 płaskiej łyżeczki żelatyny + 1,5 łyżeczki zimnej wody (opcjonalnie)
  • trochę mleka, do rozrzedzenia polewy
  • trochę czarnego barwnika jeśli chcemy uzyskać czarną polewę
  1. Zamiast mieszanki gorzkiej i mlecznej czekolady można użyć czekolady deserowej, z 55% zawartości kakao.
  2. Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy na ok 7 min, do napęcznienia.
  3. W rondelku, na małym ogniu, podgrzewamy kremówkę, aby była gorąca (staramy się nie doprowadzić do wrzenia). Wyłączamy palnik i dodajemy połamane czekolady. Mieszamy całość, aż uzyskamy jednolitą masę czekoladową. Jeśli polewa wyjdzie za gęsta dodajemy trochę mleka lub śmietanki i mieszamy, aż uzyskamy luźniejszą konsystencję. Dodając mleko/śmietankę możemy przez chwilę lekko podgrzać drip.
  4. Następnie, zanim drip zupełnie ostygnie, wkładamy napęczniałą żelatynę (najlepiej w plastikowym kubku) do kąpieli wodnej, aby się rozpuściła. Żelatynę można rozpuścić również w mikrofalówce. Rozpuszczoną żelatynę dodajemy do ciepłej masy czekoladowej. Dokładnie mieszamy i sprawdzamy, czy konsystencja jest odpowiednia. Trzeba uważać, gdyż polewa czekoladowa z żelatyną szybko tężeje.
  5. Drip nie może być gorący w momencie nakładania na tort, ponieważ rozpuści nam krem. Powinien mieć ok 36 stopni. Niestety nigdy tego dokładnie nie sprawdzałam. Pilnuję tylko, aby polewa nie była za ciepła.
  6. Drip nakładamy na schłodzony tort za pomocą łyżeczki, worka cukierniczego lub specjalnej butelki.
    Zaczynamy od brzegów tortu. Zanim wylejemy resztę polewy na wierzch tortu polecam go trochę rozrzedzić mlekiem. Wtedy powierzchnia dripu będzie gładka. Za pomocą szpatułki równomiernie rozprowadzamy drip.
  7. Tort szwarcwaldzki przed dekoracją polewą czekoladową schładzamy kilka godzin w lodówce. Na zimnym torcie polewa szybciej zastyga, przez co tworzą się ładne spływające czekoladowe sople.
Krem śmietankowy do dekoracji:
  • 230 śmietany kremówki 36%*, schłodzonej
  • 125 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 2 łyżki cukru pudru
  1. W misce, przy pomocy miksera (wolniejsze obroty) ubijamy kremówkę z mascarpone i cukrem pudrem, aż otrzymamy gęsty krem śmietankowy.
  2. Długość miksowania zależy od gęstości śmietanki. Krem z rzadszą śmietanką (30%) ubija się dłużej.
  3. Gotowy krem przekładamy do worka cukierniczego z tylką (użyłam Wilton 1M) i dekorujemy tort.

Dodatkowo:

  • świeże lub kandyzowane wiśnie
Wykonanie:
  1. Tort polecam składać w wysokim rancie cukierniczym. Jeśli takiego nie macie możecie taki rant zrobić z papieru do pieczenia.
    P
    olecam wpis: Składanie tortu bez rantu.
  2. Pierwszy blat biszkoptowy umieszczamy na tortownicy. Nasączamy go i wykładamy połowę frużeliny wiśniowej. Następnie kładziemy pierwszą, mniejszą porcję kremu śmietankowego. Nakładamy drugi blat biszkoptowy. Nasączamy go i wykładamy resztę frużeliny wiśniowej. Nakładamy drugą, mniejszą porcję kremu. Kładziemy ostatni blat biszkoptowy, który również nasączamy.
  3. Tak przygotowany tort schładzamy w lodówce kilka godzin (min. 6 godz., najlepiej całą noc), aby naturalnie osiadł.
  4. Wykrawamy tort z rantu długim, gorącym nożem lub ogrzewamy rant ciepłym strumieniem suszarki do włosów. W ten sposób rant odklei się od kremu, nie szarpiąc go ani biszkoptu. Uważajcie aby nie przesadzić z ogrzewaniem rantu, ponieważ kremy pod wpływem ciepła rozpuszczają się. 
  5. Następnie tynkujemy tort kremem śmietankowym (porcją do tynkowania, krem robimy tuż przed tynkowaniem). Boki i wierzch tortu wygładzamy za pomocą szpatułki lub packi.
    Tort szwarcwaldzki można od razu otynkować, po przełożeniu go kremem śmietankowym. Ale polecam to zrobić po kilku godzinach chłodzenia tortu w lodówce. 
  6. Otynkowany tort szwarcwaldzki wkładamy do lodówki, aby schłodzić go przed nałożeniem polewy czekoladowej.
  7. Schłodzony tort dekorujemy czekoladową polewą. Zaczynamy od brzegu tortu, robiąc efekt spływającej czekolady. Na końcu nakładamy polewę na środek tortu i delikatnie rozprowadzamy. Wkładamy tort do lodówki, aby polewa zastygła.
  8. Tort szwarcwaldzki dekorujemy kremem śmietankowym i wiśniami.

 

Uwagi:
  1. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, oprócz składników na krem.
  2. Użyłam jajka rozmiar ‘L’. Jedno jajko ma ok 56-58 g bez skorupki (65 g ze skorupką), gdzie białko waży ok 37-38 g.
  3. Użyłam maki pszennej tortowej, typ 450.
  4. Przy śmietance 30% warto zwiększyć ilość mascarpone (ok 100g). Zrobiłam krem na śmietance 36% z ‘Piątnica’, która jest gęsta, prawie jak mascarpone. Inne śmietanki 36% są płynniejsze/rzadsze, dlatego warto wtedy zwiększyć ilość mascarpone (ok 50-80g). 
  5. Frużeliny wiśniowej lepiej nie rozprowadzać po całej powierzchni ciasta czekoladowego. Zostawcie ok 1 cm odstępu od brzegu. Zapobiegnie to przeciekaniu soku z wiśni i pojawieniu się nieestetycznych przebarwień na torcie. Gdyby się to jednak zdarzyło, to warto mieć w lodówce mały zapas kremówki, aby w razie czego zamaskować małe niedoskonałości.
  6. Sukces wyrośniętego biszkoptu zależy od dobrze ubitych, sztywnych białek. Długość miksowania zależy od mocy Waszego miksera. Mikser z większą mocą szybciej ubije białka. Mój ubija od 12-15 min. To też zależy od ilości białek. Im więcej, tym dłuższy czas ubijania.
  7. Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 165°C, piekłam na najniższym poziomie piekarnika. Przy termoobiegu zmniejszamy temperaturę o 15°C.

Smacznego 🙂

tort szwarcwaldzki, czarny las, tort z wiśniami, krem śmietankowy, wiśnie, czekolada,

Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.

Obserwuj na IG i YT - Udostępnij na FB - Wydrukuj!

Zobacz również

96 komentarzy

  • Odpowiedź
    Sylwia
    4 stycznia 2023 at 11:24

    Chciałabym zrobić tort i otynkować go kremem śmietankowym,ale zależy mi żeby był ciemny. Czy można do kremu dodać kakao? nie rozjedzie się?
    W jaki sposób do zastygniętego tortu mogę na boki przykleić np. ciasteczka?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      5 stycznia 2023 at 08:31

      Wg mnie rozjedzie się. Nie dodaję kakao do kremu śmietankowego. Najlepiej zrobić krem śmietankowy z czekoladą. Rozpuścić czekoladę w śmietance. Schłodzić i na drugi dzień ubić z mascarpone. Ciasteczka można przykleić na roztopioną (ostudzoną) czekoladę.

  • Odpowiedź
    Ia
    30 października 2021 at 19:16

    Pytanie 🙂 Frużelina od razu na nasączony biszkopt? czy krem- frużelina- krem? Dopytuję, bo żelkę kładałam pomiędzy krem i krem, tak samo chrupkę. Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      2 listopada 2021 at 13:09

      Ja frużelinę nakładam bezpośrednio na biszkopt. Ale można też nałożyć na cienką warstwę kremu. Jadłam takie torty, gdzie frużelina była między kremem.

  • Odpowiedź
    milkaimlovinit
    21 lutego 2021 at 18:44

    Witam,
    przymierzam się do zrobienia tego tortu. Czy można tutaj zastosować inny krem do otynkowania, tak aby różnił się smakiem a nadal pasował? jestem początkująca 🙂
    Z góry dziękuję!

  • Odpowiedź
    dana
    30 grudnia 2020 at 12:26

    dzien dobry
    mam pytanie czy masy do otynkowania tortu i przelozenia tortu nie mozna zrobic razem za jednym miksowaniem ?
    i czy dobrze rozumiem ze
    krem smietankowy to masa do przelozenia tortu czyli „mniejsza masa „,ktora jest podzielona na 2 czesci
    a drugi krem smietankowy to masa do otynkowania tortu czyli” wieksza masa ”
    ponoc nie ma glupich pytan 😀
    musze zrobic ten tort jestem zielona w tych sprawach
    pozdrawiam i prosze o szybciutką odpowiedz w miare mozliwosci ,bo na 2 stycznia mam miec ponoc urodziny 🙂

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      30 grudnia 2020 at 13:43

      Tak, masa do przełożenia jest na dwa razy. Można wszystko razem zrobić. Ja jednak po złożeniu tortu schładzam go przed tynkowaniem kilka godzin, aby osiadł. Wtedy tynk nie popęka. Dlatego polecam zrobić krem do tynkowania osobno, bo nie można ubitego kremu przechowywać w misce w lodówce. Krem robimy tuż przed przełożeniem i tynkowaniem tortu.

  • Odpowiedź
    Basia
    30 sierpnia 2019 at 21:48

    Witam, nikt nie wspomina o śmietanie, to znaczy że tylko mnie się nie ubija śmietana 36% ? bez problemu ubijam na sztywno 30% ale 36 niestety jeszcze mi się nigdy nie ubiła na sztywno. W ogóle nie wiem dlaczego ta śmietana jest konsystencji jak serek, a 30% zawsze jest płynna .

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      1 września 2019 at 22:49

      Mi śmietanka 36% w kartoniku dobrze się ubija. Śmietanka z Piątnicy jest bardzo gęsta i czasami sprawia problem. Nie wiem o której śmietance piszesz.

    • Odpowiedź
      DDANA
      30 grudnia 2020 at 16:49

      juz kumam ,dziekuje za b;yskawiczna i prosta odpowiedz
      biszkopt juz upieczony -jest fantastyczny przynajmniej z zewnatrz
      pozdrawiam i zycze SZCZESLIWSZEGO ,ZDROWSZEGO 2021 ROKU

  • Odpowiedź
    ELŻBIETA
    8 maja 2019 at 16:34

    Dziękuję za szybką odpowiedż

  • Odpowiedź
    ELŻBIETA
    8 maja 2019 at 10:17

    Witam.Biszkopt upieczony frużelina udana .Jutro krem i składanie tortu.Moje pytanie jest takie czy biszkopt można nasączyć domową wiśniowką ,jeśli tak to czy dodać do niej kakao i sok zwiśni?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      8 maja 2019 at 11:43

      Można jak najbardziej, jeśli oczywiście dzieci nie będą tego tortu jeść. Ja bym dodała wiśniówkę do soku z wiśni, aby nie była taka mocna.

    • Odpowiedź
      Myszkatse
      29 grudnia 2019 at 12:26

      Ile porcji uzyskalaś z tego tortu? Mam do zrobienia tort na ok 25 osób i zawsze robiłam 3 przełożenia a nie dwa. Czy wystarczy mi fi 25 czy jednak większy?

      • Odpowiedź
        Magdalena Indyka
        29 grudnia 2019 at 14:27

        Tort o śr 25cm będzie ok. Tort o śr 20cm, wys. 9cm starczył mi dla 18 osób.

  • Odpowiedź
    Paulina
    24 marca 2019 at 08:31

    Poleca Pani rozkładać pieczenie tortu na kilka dni, to świetny pomysł żeby oszczędzić sobie nerwów i presji czasu kiedy coś nie wychodzi 😉 zastanawiam się jedynie czy otynkowany tort który podamy po dwóch dniach wciąż będzie wyglądał dobrze, tzn czy krem na bazie śmietanki i mascarpone nie zaschnie się lub nie zmieni faktury/koloru?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      24 marca 2019 at 11:00

      Spokojnie, nic się nie tanie. Jeśli warstwa kremu nie będzie za cienka, to nie obeschnie i nie przebarwi się od kremu czy biszkoptu.

      • Odpowiedź
        Paulina
        24 marca 2019 at 22:58

        Dziękuję 🙂

        • Odpowiedź
          Anna
          22 listopada 2019 at 20:04

          Witam. Mam w planach wykonanie tego cuda, ale mam obawy co do długości przechowywania przełożonego masa tortu w lodówce. Czy nie ma żadnego ryzyka że krem się nie zepsuje po 3 dniach w lodówce? Jest w końcu na śmietanie. A może jakieś specjalne warunki przechowywania muszą być zapewnione? Z góry dziękuję za odpowiedź:-)

          • Magdalena Indyka
            25 listopada 2019 at 09:25

            Jeśli śmietana użyta do kremu jest świeża, to nic się nie stanie. Torty przechowuję w lodówce.

  • Odpowiedź
    Marta
    17 marca 2019 at 14:07

    Witam. Mam pytanie odnośnie fruzeliny.. W domu mam wiśnie drylowane w sloiczku (robiłam na zimę do ciasta) czy mogę ich użyć czy muszę kupić mrożone? Pozdrawiam

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      17 marca 2019 at 22:23

      To zależy jak smakują takie wiśnie. Dla mnie lepszy smak mają świeże lub mrożone. Moja mama robiła kompoty z wiśni. Były bardzo słodkie. A fajnie gdy wiśnie są lekko kwaśne, bo wtedy przełamują słodycz kremów. Trudno mi powiedzieć. Na pewno da się z nich robić frużelinę :).

      • Odpowiedź
        Marta
        24 marca 2019 at 20:35

        Może nie wygląda tak perfekcyjnie jak Pani ale się udał! ? Fruzelina też się udała z wiśni że słoika. Wszystkim smakował, dziękuję ?

  • Odpowiedź
    Iwona
    27 lutego 2019 at 18:35

    Pierwszy raz korzystam z tej strony i jestem urzeczona przelicznikiem foremek 🙂 Mam jednak pytanie trochę z innej beczki, mianowicie o talerz, na którym spoczywa tort. Dynks z przodu każe wnioskować, że może jest do niego jakaś pokrywa… Jeśli tak, to czy ma Pani jakiś link/mamiar na taki gadżet? Często robię torty „wyjazdowe” i nie mogę znaleźć złotego środka między brzydką plastikową podstawą pojemnika a talerzem wędruącym po tej podstawie…
    Pozdrawiam!

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      28 lutego 2019 at 20:59

      Ten talerz to patera po babci. Szklana, obrotowa, bez pokrywy. Jedyny talerz z pokrywą mam również plastikowy. Niestety nie widziałam nigdzie ładnego, dekoracyjnego talerza z pokrywą. Jedynie patery. Ale pewnie są, tylko ja nie szukałam takich, więc nie rzuciły mi się w oczy :).

  • Odpowiedź
    Iza
    19 lutego 2019 at 17:16

    Witam. Jeśli będę robić w tortownicy na 26cm to czy zwiększać ilości produktów czy wystarczy taka jak w przepisie? Z gory dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam 🙂 🙂

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      19 lutego 2019 at 18:47

      Trzeba zwiększyć proporcje. W górnym menu jest przelicznik foremek.

      • Odpowiedź
        Iza
        19 lutego 2019 at 19:05

        Na jaka wysokość wyrośnie biszkopt?? Moja tortownica ma 7cm, nie wyjdzie górą?? 😉 wg przelicznika powinnam użyć 9 jaj i trochę mnie to przeraża

        • Odpowiedź
          Magdalena Indyka
          20 lutego 2019 at 10:58

          Mi nie uciekł. Ale biszkopt biszkoptowi nierówny, dlatego możesz upiec biszkopt na dwa razy. Jeden większy, drugi mniejszy tylko na 1 blat. Możesz też z papieru do pieczenia zrobić rant wewnątrz formy. Tak aby wystawał poza formę z 5 cm. Tylko dopilnuj aby rant był prosty. Jak się przechyli do środka, to biszkopt wędzie węższy u góry.

  • Odpowiedź
    Pati
    6 lutego 2019 at 10:23

    Piękny tort. Jestem zachwycona:) Zamierzam dzisiaj zabrać się za pieczenie. Wszystkie składniki wrzuciłam do Pani przelicznika, bo chce upiec w tortownicy 20 cm. Jednak nie wiem jak „ugryźć” frużeline. Czy mogłaby mi Pani doradzić? Z przelicznika wyszło mi że muszę użyć 415 g wiśni,a co z pozostałymi składnikami? jak wszystkie pomniejsze o 1 łyżkę czy będzie ok? Nie będzie pływać?:)

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      6 lutego 2019 at 10:44

      Resztę składników też w przeliczniku przelicz, tam są nie tylko gramy podane. Jeśli wyjdzie 1,75 to będzie 1 i 3/4 łyżeczki. Nic się nie stanie jak dasz odrobinę mniej. Wtedy zrób frużelinę z 400g wiśni.

  • Odpowiedź
    Agnieszka
    30 stycznia 2019 at 11:27

    Świetna robota i dobre rady

  • Odpowiedź
    Ppaulina
    19 stycznia 2019 at 01:19

    Witam, czy jak do fruzeliny nie dodam zelatyny to bedzie ona rzadka? Pierwszy raz sie spotykam z dodatkiem zelatyny a nie chce zeby wyszla galaretka tylko taki fajny gest zel, zeby nie wyplywal bokami..

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      19 stycznia 2019 at 15:48

      Można zrobić bez żelatyny. Wtedy zamiast niej daj łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Ja żelatynę daję dla pewności, że nic mi nie puści soku 🙂 Ale bez problemu można żelatynę pominąć 🙂

  • Odpowiedź
    Bg
    16 stycznia 2019 at 12:57

    Czy tego biszkoptu nie da się przekroić na 4 blaty?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      16 stycznia 2019 at 20:28

      Można, ale wyjdą bardzo cienkie. Polecam użyć noża strunowego.

      • Odpowiedź
        Beata
        18 stycznia 2019 at 10:54

        to dlaczego z tej samej proporcji ale jasny ma być krojony na 4 blaty?

        • Odpowiedź
          Magdalena Indyka
          18 stycznia 2019 at 14:25

          Można zrobić 4 blaty. U mnie 1 blat miał 2 cm grubości. Jeśli zrobiłabym 4, to każdy miałby ok 1,5 cm.

  • Odpowiedź
    Sylwia
    11 stycznia 2019 at 12:05

    Czy przy nakładaniu czekolady przecież będzie trochę ciepła, nie rozpuszczą się brzegi tortu?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      11 stycznia 2019 at 12:22

      Tort musi być schłodzony. Polewa nie była już tak bardzo ciepła (jeśli jednak będzie trzeba poczekać). Z dodatkiem żelatyny przy kontakcie z zimnym kremem szybko zastyga.

  • Odpowiedź
    ania
    9 stycznia 2019 at 21:31

    witam
    czy z tego przepisu na biszkopt wyjdą małe babeczki? I ile czasu powinnam je piec? Pozdrawiam

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      9 stycznia 2019 at 22:03

      Nie robiłam babeczek z tego przepisu, więc nie wiem jakie wyjdą. Piekłabym ok 12-15 minut, do suchego patyczka.

  • Odpowiedź
    bg
    8 stycznia 2019 at 20:07

    na okołu ile osób starczy ten tort?

  • Odpowiedź
    Łucja
    3 listopada 2018 at 17:25

    Dzień dobry . Jak.chciałam zapytać czy jesli zrobię tort w sobotę a jest na.poniedziałek to masa nie popłynie ?czy zastyga ona na torcie ?

  • Odpowiedź
    Klaudia klaudia
    17 października 2018 at 19:26

    Witam właśnie robię ten torcik na urodziny i zastanawiam czy w razie co jeśli fruzelina mi się nie stężeje to czy wystarczy lekko podgrzać ja i dodać żelatynę?
    Dziękuję x

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      17 października 2018 at 19:30

      Tak. Podgrzać i dodać napęczniałą żelatynę. Mieszać do jej całkowitego rozpuszczenia.

      • Odpowiedź
        Katarzyna
        27 października 2021 at 11:36

        Dzień dobry, przymierzam się do wykonania tortu z pani przepisu. Nie mam mrożonych wiśni, natomiast mam dzem / konfiture własnej roboty z wiśni dość gesty. Myśli pani że można fruzeline zastąpić tym dżemem.

        • Odpowiedź
          Magdalena Indyka
          27 października 2021 at 23:09

          Można 🙂 Jeśli konfitura jest gęsta to super. Jeśli nie to możesz ją podgrzać i jak będzie gorąca dodać trochę mąki ziemniaczanej, aby zagęścić konfiturę.

  • Odpowiedź
    bgbg
    23 lipca 2018 at 12:30

    czy gdybym chciała zrobić tort z tego kremu ale z owocami w środku, np. jagodami itp, to nie będzie on za sztywny?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      23 lipca 2018 at 17:18

      Jak dla mnie nie jest on za gęsty. To zależy od śmietanki. Jeśli dasz 30%, to krem z tych proporcji wyjdzie Ci luźniejszy, mniej stabilny. Do takiego kremu lepiej dać śmietankę 36% w kartoniku, która jest płynna. Z Piątnicy jest bardzo gęsta.

  • Odpowiedź
    Ola
    7 lipca 2018 at 08:47

    Witam, mam takie pytanie. Chciałabym zrobić ten krem dodatkiem białej czekolady. Ile według Pani należałoby jej dodać? I czy frużelinę można zrobić z jagód?
    Pozdrawiam

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      7 lipca 2018 at 09:46

      Można zrobić frużelinę z jagód :). Chcesz zetrzeć białą czekoladę, czy ją rozpuścić w śmietance i wymieszać z mascarpone? Jeśli to drugie, to tutaj mam przepis na taki krem. Wystarczy pominąć cukierki i orzeszki 🙂 Można też zmniejszyć ilość czekolady, to zależy jak słodki krem chcesz uzyskać.

  • Odpowiedź
    Joanna
    29 czerwca 2018 at 18:37

    Pani Magdo,a polewa czekoladowa z tego przepisu zastyga na torcie,czy jest raczej miękka? Chodzi mi o to czy się łatwo kroi tort,czy ta polewa peka podczas krojenia?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      29 czerwca 2018 at 18:43

      Ładnie się kroi, to dzięki żelatynie. Nie pękała mi, ale zawsze warto kroić gorącym nożem :).

      • Odpowiedź
        Joanna
        29 czerwca 2018 at 19:00

        Dzięki za błyskawiczną odpowiedź ?biszkopt upieczony,fruzelina już się studzi,jutro będzie cześć dalszą ?

  • Odpowiedź
    Marta
    11 maja 2018 at 13:49

    Przepiękny tort 🙂
    Mam pytanie odnośnie kremu. Ja zazwyczaj jak robię krem ze śmietanki 30% i mascarpone to najpierw ubijam samą śmietanę a potem dodaje stopniowo mascarpone a Pani piszę, żeby ubijać kremówkę mascarpone czyli od razu wszystko razem?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      11 maja 2018 at 13:52

      Tak, wszystko razem. Od początku tak robię, bo zawsze się bałam, że mi się krem zwarzy jak za długo będę miksować. Jak ubijam wszystko razem, to nie mam z tym problemu. Krem ładnie wychodzi 🙂

      • Odpowiedź
        Marta
        11 maja 2018 at 13:59

        Dziękuję za odpowiedz. Za 2 tygodnie będę robić tort na komunię syna i jak będzie wart pokazania to umieszczę zdjęcie.Pozdrawiam gorąco

  • Odpowiedź
    Teresa
    2 maja 2018 at 09:54

    Tort piękny.Gratuluję talentu, bo próbowałam różne kremy i są super. Chciałam się zapytać, czy jak otynkuję tort kremem z bitą śmietaną i mascarpone dzień wcześniej, to krem na torcie nie straci na wyglądzie,będzie wyglądał świeżo. Kiedyś położyłam ten krem na babeczki i brzydko osechł na drugi dzień (babeczki nie były w lodówce). teraz boję się tynkować torty bitą śmietaną z mascarpone:)

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      2 maja 2018 at 10:22

      Będzie się trzymał. Zawsze kończę torty dzień przed podaniem. Tort i inne wypieki z kremem śmietankowym trzymamy w lodówce. Babeczki przed podaniem wystarczy wyciągnąć 30 min wcześniej, aby się ociepliły. Kremem śmietankowym z mascarpone tynkujemy na świeżo. Od razu po zrobieniu kremu. Krem maślany można po zrobieniu przechować w lodówce, ale krem śmietankowy najlepszy jest świeży. Potem traci konsystencję, przechowywany w misce. Pozdrawiam 🙂

      • Odpowiedź
        Teresa
        2 maja 2018 at 10:25

        Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.Pozdrawiam:)

  • Odpowiedź
    Ania
    8 marca 2018 at 20:47

    Mam pytanie ,czy do ciasta nie daje sue proszku do pieczenia?Pozdrawiam.

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      8 marca 2018 at 20:51

      Nie. Biszkopt wyrasta dzięki dobrze ubitym białkom. Długo ubijamy, ok 12-15 min. Czasami dłużej, to zależy od mocy miksera.

  • Odpowiedź
    Marzena
    24 lutego 2018 at 11:25

    Czy pani tego kremu tez zostalo bo dla mnie strasznie duzo go zostalo a robilam tak jak w przepisie i na yt jestem laikiem w tortach dopiero sie ucze ale nie moglam tynkowac tortu tym kremem wiec wsadzilam do lodowki moze bardziej stezeje mam nadzieje ze wyjdzie mi rownie ladnie jak pani jutro sie okaze jak smakuje?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      24 lutego 2018 at 11:30

      Kremu może zostać, ale nie dużo. Zawsze staram się dokładnie podać ilość, bo szkoda składników. Proszę go szybko wyjąć z lodówki. Ubity krem po schłodzeniu w lodówce nie nadaje się do tynkowania. Nie wiem dlaczego, ale krem śmietankowy psuje się sam w misce, traci dobrą konsystencję. Na torcie oczywiście nie. Jakiej kremówki użyłaś? Ja 36%. Jeśli dałaś 30%, to krem może wyjść rzadszy. Może też był za krótko ubijany, wtedy krem też jest luźniejszy.

      • Odpowiedź
        Marzena
        24 lutego 2018 at 19:06

        Cos w tym jest bo tak tez mi sie stalo krem w misce zrobil sie nagle rzadki a na torcie sie trzyma troche mnie pani uspokoila bo tort jest na jutro i myslalam ze jutro moze poplynac ? myslalam zuzyc ta pozostalosc na dekoracje ale poprostu sie nie da uzylam 30 smietany ale zawsze jak robie biszkopt z mascarpone to uzywam tych samych skladnikow ale tym razem bylam zdziwiona tym co stalo sie jak go zostawilam w misce jeszcze raz dziekune za odpowiedz jutro dam znac jak wyszlo pozdrawiam i zycze wiecej tak udanych wypiekow

        • Odpowiedź
          Magdalena Indyka
          24 lutego 2018 at 19:29

          Też się zastanawiam, dlaczego tak się dzieje z kremem w misce, który wkładam do lodówki. Na torcie przecież nic się z nim nie dzieje :). Może kiedyś znajdziemy odpowiedź :). Pozdrawiam i życzę smacznego :).

  • Odpowiedź
    bg
    7 lutego 2018 at 10:39

    a kiedy będzie przepis na biały drip?

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      7 lutego 2018 at 10:56

      Jak tylko przygotuję zdjęcia to podam wersję z białym dripem. Ja biały drip robię tak: 180 g białej czekolady, 90 ml śmietanki 30%, barwnik spożywczy biały lub kolor, 2 płaskie łyżeczki żelatyny + 2 łyżki wody. Robimy tak samo jak drip z ciemnej czekolady, tylko do śmietanki z czekoladą dodajemy barwnik.

  • Odpowiedź
    Hanna
    6 lutego 2018 at 18:35

    Dziękuję

  • Odpowiedź
    Hanna
    6 lutego 2018 at 17:06

    Mam jeszcze jedno pytanie czy jak robimy krem do tortu na należy najpierw ubić śmietanę i stopniowo dodawać serek ,czy można wszystko połączyć i miksować.Dlaczego pytam ,ponieważ dziś krem wyglądał jakby był lekko zważony czy to dlatego ,że za długo miksowałam? A druga dziś wpadka to jak robiłam polewę nastąpiła podobna sytuacja.

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      6 lutego 2018 at 17:38

      Ja wszystko od razu miksuję. Nie dodaję stopniowo mascarpone. Nie ubijam też kremówki i mascarpone osobno. Wrzucam wszystko do metalowej miski i miksuję. Jak za długo krem był miksowany, to mógł się zwarzyć. Zawsze miksuję na wolniejszych obrotach. Wtedy trudniej przeoczyć moment krytyczny. Polecam śmietankę 36%. Używam takiej i łatwiej taką ubić. A co się stało z polewą? Do polewy nie daje się mascarpone. Chyba, że chodzi o dekorację z kremu śmietankowego?

      • Odpowiedź
        IWona
        7 sierpnia 2018 at 10:35

        Witam, czy ma znaczenie ze to jest miska metalowa a nie plastikowa?

        • Odpowiedź
          Magdalena Indyka
          7 sierpnia 2018 at 14:44

          🙂 Mi się lepiej ubija i uciera kremy w metalowej 🙂 Taką miskę można fajnie schłodzić przed ubiciem. Używałam plastikowej i metalowej. Dla mnie lepsza metalowa. Ale w plastikowej też krem można zrobić, tylko taka miska szybciej się nagrzewa.

  • Odpowiedź
    Hanna
    5 lutego 2018 at 21:00

    Witam dziś robię ten tort drugi raz na urodziny wnuka.Mam pytanie gdzie Pani kupiła tą obrotową paterę? Wszędzie szukam ale nigdzie nie znalazłam, czy mogę prosić o namiary?

  • Odpowiedź
    Agnieszka
    2 lutego 2018 at 10:43

    Przepis rewelacja. Tort przepyszny.

  • Odpowiedź
    Hanna
    28 stycznia 2018 at 16:47

    Wczoraj byli znajomi ,tort bardzo wszystkim smakował.Następny zrobię na urodziny wnuka w lutym.

  • Odpowiedź
    Hanna
    27 stycznia 2018 at 20:44

    Przed chwilą spróbowałam tortu, jest smaczny ale następnym razem muszę bardziej go nasączyć dla mnie troszkę za słuchy.Ale jest na 5

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      28 stycznia 2018 at 01:02

      Cieszę się 🙂 Ja z nasączeniem też czasami mam problem. Raz przesadziłam i 'zalałam’ tort. Dla mnie lepszy w smaku taki 'za suchy’ tort od tego z mokrym biszkoptem. Pozdrawiam :).

  • Odpowiedź
    Hanna
    27 stycznia 2018 at 15:35

    Oczywiście chodziło mi o aromaty a nie o zapachy sory

  • Odpowiedź
    Hanna
    27 stycznia 2018 at 15:33

    Dziś właśnie zrobiłam, nie jest taki ładny jak pani boki nie równo wygładzone chłodzi się.Mam problem ponieważ nie wiem jak go przełożyć na paterę czy ma pani jakiś swój sposób

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      28 stycznia 2018 at 00:58

      Ja torty robię bezpośrednio na paterze lub na podkładce do tortów. Później wystarczy podłożyć pod podkładkę szeroki nóż, albo cienką deseczkę i przenieść na paterę.

  • Odpowiedź
    Hanna
    26 stycznia 2018 at 18:24

    Witam moje pytanie czy do biszkoptów i do kremów nie dodawała pani żadnych zapachów?

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      26 stycznia 2018 at 20:16

      Nie. Na przyjęciu były dzieci, dlatego zrezygnowałam z nasączenia z alkoholu. O jakie zapachy chodzi? Aromaty cukiernicze?

  • Odpowiedź
    Kasia
    1 stycznia 2018 at 21:47

    Mam pytanie czy jeśli ten tort dodatkowa obloze masa maślana to mogę połoŻyć lukier plastyczny?

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      2 stycznia 2018 at 14:13

      Tak, ale wtedy nie tynkuj tortu kremem śmietankowym. Po złożeniu tortu nałóż bezpośrednio krem maślany. Nie radzę też rezygnować z serka mascarpone w kremie śmietankowym. Lukier plastyczny jest cięższy i krem na samej kremówce może nie udźwignąć całej 'konstrukcji’. Pozdrawiam :).

  • Odpowiedź
    Ela
    17 grudnia 2017 at 16:22

    Pięknie wygląda i na pewno jest pyszny. To mój ulubiony tort.

  • Zostaw komentarz