TORTY

TORT Z MICHAŁKAMI

tort z michałkami, tort michałkowy, tort dwa michały, tort z różami, krem maślany na bezie szwajcarskiej

Tort z michałkami, obsypany różami z kremu maślanego to moja słodka propozycja na Dzień Kobiet i nie tylko :).
Tort z michałkami zrobiłam z okazji urodzin mojego męża, dlatego wybór smaków nie był przypadkowy, bo jakie inne kremy lepiej pasowałyby do mężczyzny o imieniu Michał? Miałam pewne obawy związane z dekoracją tortu. Robiłam wcześniej róże z kremu śmietankowego (kremówka + mascarpone), ale nie byłam zadowolona z efektu końcowego, dlatego w tym przypadku zrobiłam je z kremu maślanego na bezie szwajcarskiej. Róże wyszły pięknie, tworząc uroczy torcik na wyjątkowe okazje.

Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!
P.S. Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni:
1 dzień:  Pieczemy biszkopt i rozpuszczamy czekolady do kremów z michałkami.
2 dzień:  Robimy frużelinę, kremy z michałkami i składamy tort (przekładamy biszkopt kremami).
3 dzień: Dekorujemy tort kremem maślanym.
4 dzień: Podajemy tort gościom. Tort z michałkami najlepiej smakuje 2-3 dni po złożeniu (przełożeniu go kremami). Tort jedzony na drugi dzień po złożeniu smakuje jak zwykłe ciasto z kremem. Sprawdziłam to i czuć różnicę, dlatego nie warto się śpieszyć!

Skorzystaj z Przelicznika foremek
Polecam wpis: Jak złożyć prosto tort

Biszkopt kakaowy (tortownica, śr 18 cm)biszkopt kakaowy:
  • 4 białka (ok 148 g)
  • 148 g drobnego cukru
  • 3 łyżki wody, zimnej
  • 4 żółtka
  • 108 g mąki pszennej
  • 28 g kakao
  1. Oddzielamy białka od żółtek.
  2. W misce, przy pomocy miksera ubijamy białka na sztywną pianę (na najszybszych obrotach miksera). Po ok dwóch minutach dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Miksujemy całość od początku ok 12-15 min, aż masa będzie gęsta (im więcej białek tym dłuższy czas ubijania).
    Pod koniec ubijania dodajemy wodę i miksujemy do połączenia się składników.
  3. Nadal ubijając dodajemy żółtka, jedno po drugim. Miksujemy krótko, tylko do połączenia się składników. Gdy otrzymamy jednolitą masę odkładamy mikser.
  4. W dwóch turach wsypujemy przesianą mąkę z kakao i delikatnie łączymy z masą jajeczną, używając szpatułki lub rózgi kuchennej.
  5. Gotowe ciasto przekładamy do tortownicy o śr 18 cm, wyłożonej papierem do pieczenia (dno i boki). Delikatnie wyrównujemy wierzch ciasta.
  6. Pieczemy ok 50 – 60 min w 155-160ºC (bez termoobiegu) lub dłużej, do suchego patyczka.
  7. Upieczony biszkopt od razu wyciągamy z piekarnika i odkładamy na blat kuchenny. Zostawiamy do wystudzenia (najlepiej na całą noc, wtedy lepiej się kroi).
  8. Przy pomocy noża oddzielamy biszkopt od formy, wyciągamy i kroimy na trzy równe blaty.
  9. Blaty mają mieć grubość 2 cm. Jeśli tort wyjdzie wyższy będzie trzeba zrobić więcej kremu do dekoracji. Dlatego nadmiar biszkoptu ścinacie :). 

Nasączenie:

  • przegotowana woda lub słaba kawa (zaparzona i wystudzona)
Frużelina malinowafrużelina z malin:
  • 160 g malin mrożonych/świeżych
  • 1/2 – 3/4 łyżki cukru, do smaku
  • 10 g mąki ziemniaczanej (1 i 3/4 łyżeczki) + 2 łyżki zimnej wody
  1. Większą część malin (2/3) umieszczamy w garnuszku i zasypujemy cukrem. Podgrzewamy na małym ogniu.
    Gdy maliny puszczą sok i się 'rozpaćkają’ dodajemy resztę malin. Podgrzewamy całość, aż dodane maliny zmiękną i masa będzie gorąca.
  2. Zmniejszamy ogień i dodajemy rozpuszczoną w wodzie mąkę ziemniaczaną. Delikatnie mieszamy i gotujemy, aż frużelina zgęstnieje. Gotowa frużelina będzie mieć konsystencję kisielu.
  3. Zdejmujemy rondelek z palnika i studzimy frużelinę.
  4. Frużelinę malinową przechowujemy w lodówce. Przed nałożeniem na biszkopt wyciągamy ją i ocieplamy, aby zrobiła się miękka.
Krem z michałkami klasycznymikrem z michałkami:
  • 200 g śmietanki kremówki 36%*
  • 137 g mlecznej czekolady, połamanej
  • 22 g gorzkiej/mlecznej czekolady, połamanej 
  • 100 g serka mascarpone, schłodzonego*
  • 40 g prażonych, drobno posiekanych orzeszków ziemnych (nie solonych)
  • 4,5 – 5 szt klasycznych 'Michałków’ (Wawel), pokrojonych
  1. W rondelku podgrzewamy kremówkę do momentu wrzenia. Wyłączamy palnik i dodajemy połamane czekolady. Powoli mieszamy, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę czekoladową. Następnie przez chwilę miksujemy masę blenderem, dzięki temu zabiegowi krem będzie bardziej kremowy i stabilniejszy po ubiciu.
  2. Odstawiamy masę czekoladową do wystudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 6 godz.).
  3. Następnie umieszczamy w misce schłodzony krem czekoladowy i serek mascarpone. Przy pomocy miksera (szybsze obroty) mieszamy całość, aż uzyskamy gęsty krem. Odkładamy mikser. Dodajemy posiekane cukierki, orzeszki ziemne. Rózgą kuchenną lub szpatułką krótko i delikatnie mieszamy. Jeśli krem wyjdzie za gęsty można użyć miksera do mieszania (wolne obroty).
  4. Stabilność kremu zależy od śmietanki i czekolady. Krem z rzadszą śmietanką (30%) ubija się trochę dłużej. Wtedy też możemy odrobinę zmniejszyć ilość śmietanki, np. o 20 ml, a mascarpone zwiększyć o 20 g. 
Krem z białymi michałkamikrem z białymi michałkami:
  • 180 g śmietanki kremówki 36%*
  • 130 g białej czekolady
  • 170 g serka mascarpone, schłodzonego*
  • 37 g prażonych, drobno posiekanych orzeszków ziemnych nie solonych
  • 4 białe 'Michałki’ (Wawel), pokrojone
  1. W rondelku podgrzewamy kremówkę do momentu wrzenia. Wyłączamy palnik i dodajemy połamaną czekoladę. Powoli mieszamy, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę czekoladową. Następnie przez chwilę miksujemy masę blenderem, dzięki temu zabiegowi krem będzie bardziej kremowy i stabilniejszy po ubiciu.
  2. Odstawiamy masę do wystudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 6 godz.).
  3. Następnie umieszczamy w misce schłodzony krem czekoladowy i serek mascarpone. Przy pomocy miksera (szybsze obroty) mieszamy całość, aż uzyskamy gęsty krem. Odkładamy mikser. Dodajemy posiekane cukierki i orzeszki ziemne. Rózgą kuchenną lub szpatułką krótko i delikatnie mieszamy. Jeśli krem wyjdzie za gęsty można użyć miksera do mieszania (wolne obroty).
  4. Stabilność kremu zależy od śmietanki i czekolady. Krem z rzadszą śmietanką (30%) ubija się trochę dłużej. Wtedy też możemy odrobinę zmniejszyć ilość śmietanki, np. o 20 ml, a mascarpone zwiększyć o 20 g.
tort z michałkami, tort michałkowy, tort dwa michały, tort z różami, krem maślany na bezie szwajcarskiej
Krem maślany na bezie szwajcarskiej, tort wysoki max – 10,5 cmKrem maślany:
  • 180 g białek 
  • 350 g cukru
  • 500 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu) 
  • barwnik spożywczy, różowy lub czerwony
  1. W metalowej misce umieszczamy białka i cukier. Miskę umieszczamy na rondelku z małą ilością wrzącej wody (gotujemy wodę na małym ogniu). Za pomocą rózgi kuchennej mieszamy całość, aż cukier się rozpuści. Białka będą gotowe w chwili, gdy nie wyczujemy już między palcami cukru.
  2. Wyłączamy palnik i odkładamy miskę na blat. Zanim zabierzemy się za ubijanie białek odczekajmy parę minut, aby się ostudziły. Gorące białka w misce możemy również włożyć do dużego garnka z zimną wodą, aby szybciej ostygły (mieszamy masę co jakiś czas, aby nie zrobiła się skorupa).
  3. Ostudzona masę ubijamy za pomocą miksera ręcznego lub przelewamy białka do miski miksera planetarnego. Zaczynając od wolnych obrotów i stopniowo je zwiększając, ubijamy białka ok 12-15 min. Gotowa masa ma być gęsta i zimna.
    Gdy masa nadal będzie trochę ciepła (ale gęsta) odstawmy ją na 5 min, aby ostygła.
  4. Jeśli posiadamy mikser planetarny zmieniamy końcówkę ubijającą na mieszającą/ucierającą z gumową końcówką.
  5. Stopniowo, cały czas miksując, dodajemy do białek małe kawałki miękkiego masła. Po chwili masa zrobi się luźniejsza i będzie wyglądała na zwarzoną, ale tak ma być!
    Miksujemy dalej, aż krem ponownie zgęstnieje, ok 5 min.
  6. Do gęstego kremu dodajemy stopniowo, w małej ilości, barwnik. Miksujemy na szybkich obrotach do momentu połączenia się składników i uzyskania odpowiedniego koloru.
  7. Następnie, używając robota planetarnego, zmniejszamy obroty na minimum i ucieramy krem przez ok 10 minut. W ten sposób odpowietrzamy krem maślany, aby nie było dziur w tynku.
  8. Gotowym kremem dekorujemy tort.
  9. Krem maślany na bezie szwajcarskiej możemy przechowywać w lodówce, jeśli nie możemy od razu udekorować nim tortu. Przed ponownym użyciem trzeba go wcześniej wyciągnąć, aby się ocieplił, zmiękł. Następnie ponownie miksujemy, aż krem uzyska odpowiednią konsystencję. Ponownie go odpowietrzamy, zmniejszając obroty miksera.
Wykonanie:
  1. Tort składamy w wysokim rancie. Jeśli go nie macie możecie taki rant zrobić z papieru do pieczenia.
    P
    olecam wpis: Składanie tortu bez rantu.
  2. Pierwszy blat biszkoptowy umieszczamy na tortownicy i nasączmy go. W tym momencie możemy nałożyć rant cukierniczy z papierem do pieczenia. Wykładamy krem z klasycznymi michałkami i za pomocą szpatułki rozprowadzamy go równomiernie. Kładziemy drugi blat biszkoptu i nasączamy go. Nakładamy cienką warstwę kremu z białymi michałkami – 2 mm i wykładamy frużelinę malinową, zostawiając odstęp 1 cm od brzegu biszkoptu. Wykładamy resztę kremu i wyrównujemy go szpatułką. Przykrywamy ostatnim blatem biszkoptowym, który również nasączamy.
  3. Tak przygotowany tort z michałkami wkładamy na kilka godzin do lodówki (min. 6 godz., najlepiej na całą noc), aby tort z kremami się ustabilizował.
  4. Wyciągamy tort z rantu: ściągamy rant i odklejamy papier do pieczenia. Polecam wpis: wyciąganie tortu z rantu.
  5. Tort tynkujemy cienką warstwą kremu maślanego – 1 mm. 
  6. Następnie umieszczamy krem maślany w worku cukierniczym z tylką (użyłam Wilton 1M) i dekorujemy cały tort z michałkami, tworząc róże – filmik instruktażowy Tutaj.
  7. Z pozostałego kremu można zrobić małe kwiatki maślane, ale nie są one konieczne. 
  8. Gotowy tort z michałkami przechowujemy w lodówce. Krem maślany w lodówce twardnieje, dlatego przed podaniem wyciągnijcie tort z lodówki min. 30 minut wcześniej, aby krem maślany trochę zmiękł.
  9. Tort najlepiej kroi się gorącym nożem. 

Uwagi:
  1. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, oprócz składników na krem.
  2. Użyłam jajka rozmiar ‘L’. Jedno jajko ma ok 56-58 g bez skorupki (65 g ze skorupką), gdzie białko waży ok 37-38 g.
  3. Użyłam maki pszennej tortowej, typ 450.
  4. Kremy zrobione są na śmietance 36% z kartonika ‘UHT’. Przy śmietance z Piątnicy zmniejszamy ilość mascarpone. Przy śmietance 30% warto zwiększyć ilość mascarpone.
  5. Biszkopt kakaowy można zastąpić jasnym biszkoptem. Biszkopt kakaowy wyrasta z lekką górką (jeśli był pieczony w wyższej temperaturze), dlatego po wyjęciu z formy można go położyć 'do góry nogami’, aby się wyrównał.
  6. Najlepiej zrobić rant z papieru do pieczenia wewnątrz tortownicy, aby zapobiec w ten sposób wylaniu się biszkoptu podczas pieczenia.
  7. Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 165°C, piekłam na najniższym poziomie piekarnika. Przy termoobiegu zmniejszamy temperaturę o 15°C.
Smacznego 🙂

tort z michałkami, tort michałkowy, tort dwa michały, tort z różami, krem maślany na bezie szwajcarskiej

tort z michałkami, tort michałkowy, tort dwa michały, tort z różami, krem maślany na bezie szwajcarskiej

Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Obserwuj na IG i YT - Udostępnij na FB - Wydrukuj!

Zobacz również

33 komentarze

  • Odpowiedź
    Dagmara
    24 maja 2022 at 12:22

    Matko! Coś pięknego! I do tego super wszystko opisane! Jestem pod wrażeniem!!!! 🙂
    A proszę powiedzieć czy jest gdzieś na blogu opis jak zrobić te drobne kwiatuszki?

  • Odpowiedź
    Magdalena
    28 lutego 2022 at 12:13

    Czy będzie dobrze smakował taki tort z jasnym biszkoptem?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      1 marca 2022 at 13:46

      Tak 🙂 Polecam wtedy dodać frużelinę lub żelkę, aby orzeźwić trochę tort.

  • Odpowiedź
    Aneta
    25 maja 2020 at 12:15

    Witam, czy do dekoracji tortu można użyć kremu maślanego z marcapone, czy wyjdą takie róże?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      26 maja 2020 at 00:09

      Jak najbardziej można 🙂 Z każdego kremu maślanego do tynkowania można zrobić róże. Gdy robiłam ten tort nie znałam jeszcze innych kremów maślanych 🙂 Zaczęłam przygodę od kremu na bezie szwajcarskiej 🙂

  • Odpowiedź
    Marta
    7 marca 2019 at 12:41

    Witam ponownie, jakiś czas temu robiłam krem na bezie i pamiętam, że przecieralam białka przez sito, strasznie długo to trwało bo jajka były świeże, zwarte i sporo zostało na sicie. Czy nie przeszkadzają ( nie są wyczuwalne) w gotowym kremie ewentualne niepożądane elementy białka.

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      7 marca 2019 at 20:23

      Nie przecieraj białek 🙂 Przeszkadza żółtko i jego małe elementy, ale reszta nie 🙂 Zasada: ani śladu żółtej plamki w białku!

    • Odpowiedź
      Weronika
      13 września 2020 at 10:15

      witam, Jakiej średnicy kupić tylkę 1M i 2D aby wyszły takie róże jak u Pani? W hurtowni w której byłam nie potrafiono mi doradzić, a było dużo rozmiarów. Kupiłam tylke 1M o średnicy 10mm. Czy to jest dobra średnica?

  • Odpowiedź
    Marta
    5 marca 2019 at 15:26

    Witam, czy z tej proporcji podanych składników zostało Pani coś kremu maślanego czy podane ilości są na styk do otynkowania i udekorowania różami? Pozdrawiam

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      5 marca 2019 at 16:27

      Na pewno zostało. Nie dużo, ale nie zmniejszałam proporcji, bo czasami potrzebne są poprawki.

  • Odpowiedź
    Papa
    2 lipca 2018 at 22:10

    proszę o podpowiedź, który krem jest najlepszy do róż ? Pisała Pani też o tym z mlekiem skondensowanym… Nie chcę smaku masła

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      3 lipca 2018 at 00:48

      W każdym kremie z masłem czuć trochę masło. Jak dla mnie najmniej go czuć (dla innych wcale) w kremie do tynkowania milky way z mlekiem w proszku.

      • Odpowiedź
        IzaIza
        26 sierpnia 2023 at 11:28

        Witam. Jak moge zrobic rozowy krem maslany z mascarpone majac czerwony barwnik? Musze go wczesniej wybielic?

        • Odpowiedź
          Magdalena Indyka
          28 sierpnia 2023 at 14:19

          Nie trzeba wybielać. Proszę dodawać czerwony barwnik w małych ilościach, aż otrzyma Pani różowy kolor kremu.

  • Odpowiedź
    Alicja
    11 maja 2018 at 21:24

    Czy tort można ozdobić dzień przed i róże nie spyną?

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      11 maja 2018 at 22:17

      Można. Jak najbardziej. Jeśli tort będzie przetrzymywany w lodówce, to nie ma prawa nic spłynąć. To krem na maśle i długo utrzymuje kształt.

  • Odpowiedź
    Aga
    27 kwietnia 2018 at 21:16

    Mam tortownice 26cm o ile zwiększyć ilość składników?

  • Odpowiedź
    Aga
    26 kwietnia 2018 at 12:23

    Potrzebuje tort na czwartek czyli piekę biszkopty i rozpuszczam czekolady we wtorek, skłaładm i dekoruje w środę i w czwartek podaje. Czy dekoracja wytrzyma tyle w lodówce??

    • Odpowiedź
      Magdalena Indyka
      26 kwietnia 2018 at 13:20

      Tak. Jak najbardziej wytrzyma 🙂 Zawsze robię torty wcześniej i etapami, bo przy dzieciach jest mi łatwiej go wtedy zrobić :).

      • Odpowiedź
        Aga
        26 kwietnia 2018 at 21:27

        Super. Dziękuję za odpowiedź:) przy mojej trójce też jest ciężko zrobić coś bardziej precyzyjnego;)

  • Odpowiedź
    Ewa
    7 października 2017 at 17:06

    Witam. Mam pytanie odnośnie masy maślanej na bezie szwajcarskiej. Czy z takich proporcji wystarczy mi na obłożenie różami tortu o śr 24cm?

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      7 października 2017 at 18:47

      Nie. Mi kremu z tej porcji niewiele zostało. Zrobiłabym z 8 białek, aby starczyło na poprawki w razie czego.

  • Odpowiedź
    Monika
    7 marca 2017 at 19:08

    oooo znalazłam połączenie obu kremów! 🙂 tylko coś na górę i boki zamiast tego kremu musiałąbym wymyślić… masz jakąś radę?

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      7 marca 2017 at 20:45

      Pyt.1. Będzie słodko ale da się zjeść 🙂 Dlatego dodałam kwaśny dżem, aby przełamać słodycz. Jak najbardziej może Pani dodać do kremu z klasycznymi michałkami gorzką czekoladę (ok 20-30g). Wtedy jednak bardziej będzie przypominał krem czekoladowy z dodatkiem michałków. Ale również będzie pyszny, bo ja też za pierwszym razem dałam za dużo gorzkiej czekolady i nikt nie narzekał.
      Pyt.2. Jak Pani chce udekorować tort? Jeśli chce Pani obsypać pokruszonymi michałkami lub orzeszkami to trzeba zrobić podwójną porcję kremu z michałkami klasycznymi. Tylko przed dodaniem orzeszków i michałków trzeba odłożyć część samego kremu czekoladowego na bok do otynkowania tortu.
      Mam nadzieję, że pomogłam. Jeśli ma Pani jakieś pytania to proszę pisać 🙂 Pozdrawiam.

      • Odpowiedź
        Monika
        30 marca 2017 at 20:52

        Powracam do tematu bo urodziny tuż, tuż 🙂 a czy ten krem z białych Michałków też się nada do dekoracji? Oczywiście bez orzeszków i michałków? Bardziej podobałby mi się jasny tort, może wtedy biszkopt zrobię kakaowy, a z tradycyjnego kremu „michałkowego” zrezygnuję na rzecz jednej warstwy kremu budyniowego? Ewentualnie właśnie budyniowy do dekoracji?

        • Odpowiedź
          Słodki Pomysł
          30 marca 2017 at 21:53

          Myślę, że nadałby się, ale nie gwarantuję takiego efektu jak w tym torcie. Można zrobić krem do dekoracji z samej kremówki + mascarpone w proporcjach 1:1. Robiłam takie róże z takiego kremu i wyszły jak na załączonym zdjęciu. Nie robiłam dekoracji z kremu budyniowego i nie ryzykowałabym 🙂 Do przełożenia tortu jak najbardziej można zrobić krem budyniowy :)Do tej pory robiłam krem budyniowy o smaku cytrynowym i połączyłam go z kremem z klasycznych michałków… pycha! Pozdrawiam.

  • Odpowiedź
    Magda M.
    4 marca 2017 at 10:01

    Ojej, wspaniaaaały! Ja tak chyba nie umiem….. Kiedyś zrobiłam mężowi hiper-czekoladowy tort z maltesersami. Torty to kawał ciężkiej pracy, są naprawdę czasochłonne. Ale efekt powala!

  • Odpowiedź
    Słodki Pomysł
    3 marca 2017 at 18:47

    Dziękuję 🙂 Robiony dla męża, więc włożyłam całe serce 🙂

  • Odpowiedź
    Kaśka
    3 marca 2017 at 14:50

    dlaczego nie ma fotki z przekroju tortu 🙁

    • Odpowiedź
      Słodki Pomysł
      3 marca 2017 at 15:50

      Zdjęcie w przekroju robiłam w pośpiechu i nie wyszło za fajnie. Ale dodam je skoro jest potrzebne 🙂

    Zostaw komentarz