WIŚNIOWY CURD – krem z wiśni

Wiśniowy curd to pyszny krem wiśniowy do tortów, ciast i deserów. Curd z wiśni ma konsystencję budyniu, dlatego można nim posmarować blat biszkoptu (zamiast konfitury) lub dodać do kremu śmietankowego, aby otrzymać pyszny krem z wiśni do tortu lub ciasta.
Polecam również malinowy, cytrynowypomarańczowy, truskawkowy lub porzeczkowy curd.

Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!
Składniki na 170-180 g:
  • 200 g wiśni, świeżych lub mrożonych
  • 30 – 40 g cukru, do smaku*
  • 1 jajko rozm 'L’
  • 1 żółtko
  • 2 łyżeczki soku z cytryny (opcjonalnie)
  • 60 g miękkiego masła lub więcej*
  • 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 1 łyżeczka zimnej wody, do zagęszczenia curdu (opcjonalnie)*
  1. Jeśli robimy wiśniowy curd do posmarowania biszkoptu, zamiast frużeliny, polecam dać 30 g cukru. Jeśli zaś chcemy dodać go do kremu śmietankowego, dajemy 40 g cukru.
  2. W rondelku umieszczamy wiśnie i cukier. Podgrzewamy na małym ogniu. Gdy wiśnie zmiękną i puszczą sok zdejmujemy rondelek z ognia. Za pomocą blendera miksujemy owoce, aby otrzymać gładkie puree. Następnie przecedzamy puree przez sitko do metalowej/szklanej miski, aby pozbyć się skórek.
  3. Do lekko przestudzonego soku wiśniowego (ok 160-170 ml) dodajemy sok z cytryny, rozbełtane jajko i żółtko. Za pomocą rózgi kuchennej dokładnie mieszamy, aż otrzymamy jednolitą masę.
  4. Miskę umieszczamy na wysokim rondelku z małą ilością gotującej się wody (woda nie może dotykać dna miski).
  5. Cały czas mieszając, za pomocą rózgi kuchennej, podgrzewamy masę na małym ogniu (ok 20-25 min), aż zgęstnieje. Konsystencja curdu będzie przypominać konsystencję gorącego budyniu.
  6. Gdy curd będzie gotowy zdejmujemy miskę z rondelka i trochę go studzimy. Jeśli od razu dodamy masło do gorącego curdu masa się rozwarstwi (zwarzy). Dlatego odczekajcie dłuższą chwilę (3-5 minut) i dopiero wtedy dodajcie masło (może być lekko chłodne). Energicznie mieszamy całość, aż masło całkowicie się rozpuści.
  7. Jeśli będą grudki jeszcze ciepły wiśniowy curd przecedzamy przez sitko.
  8. Ostudzony curd z wiśni wkładamy do lodówki na kilka godzin, aby zgęstniał.
  9. Jeśli chcemy posmarować biszkopt curdem nakładamy go po ostudzeniu. Schłodzony curd ciężko będzie rozsmarować. Można też po schłodzeniu w lodówce ocieplić go, zostawiając na blacie kuchennym, aby zmiękł. 

 

Uwagi:

  1. Użyłam jajka – rozmiar 'L’. Waga takiego jajka bez skorupki to ok 56-58 g (65 g ze skorupką)
  2. Długość podgrzewania curdu zależy od mocy palnika. Jeśli długo nie będzie chciał zgęstnieć zwiększcie trochę ogień. Im więcej masy, tym dłuższy czas podgrzewania curdu.
  3. Jeśli curd wyjdzie rzadszy (od tego na filmie) można go zagęścić mąką ziemniaczaną, rozpuszczoną w odrobinie soku/wody: 1/2 łyżeczki mąki + 1 łyżeczka wody (przy proporcjach podanych w przepisie). Dodajemy ją po ok 20 minutach podgrzewania curdu i mieszamy, aż curd zgęstnieje.
  4. Co zrobić gdy wiśniowy curd zwarzy się po dodaniu masła? Wtedy zobaczymy, że na powierzchni curdu wytrącił się tłuszcz. Musimy przestudzić curd, a następnie zmiksować go blenderem, aż otrzymamy gładki krem. 
  5. Świeżych wiśni nie trzeba podgrzewać. Można od razu zmiksować je blenderem i przetrzeć przez sitko, aby otrzymać sok.
  6. Wiśniowy curd można dodać do kremu śmietankowego i otrzymamy wtedy krem z wiśni do tortu lub ciasta.
  7. Wiśniowy curd, szczelnie zamknięty można przechowywać w lodówce kilka dni.

Smacznego 🙂


wiśniowy curd, krem z wiśni, curd z wiśni, budyń wiśniowy, krem wiśniowy do tortu, krem z wiśni do ciasta,

 

wiśniowy curd, krem z wiśni, curd z wiśni, budyń wiśniowy, krem wiśniowy do tortu, krem z wiśni do ciasta,

Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.