Orange curd to idealny krem do świątecznych wypieków, ale nie tylko! Ma konsystencję gęstego budyniu, dlatego można nim wysmarować blat biszkoptu lub dodać do mascarpone, aby otrzymać pomarańczowy krem do ciast i tortów. Polecam go szczególnie do tortu piernikowego lub kremu cynamonowego.
Orange curd wychodzi gęsty po długim podgrzewaniu. Gdyby na złość nie chciał Wam zgęstnieć możecie pomóc mu w tym, dodając skrobię ziemniaczaną :). Proszę uważnie przeczytać cały przepis z uwagami. Są one istotne i pomogą Wam w przygotowaniu tego kremu.
Polecam też malinowy, cytrynowy i truskawkowy curd.
Obserwuj ‘SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!
Składniki na 190-200 g curdu:
- 1 jajko (rozm. L)
- 1 żółtko
- 40 – 60 g cukru, do smaku*
- 120 ml soku wyciśniętego z 2 średnich pomarańczy
- 2-3 łyżeczki soku z cytryny
- skórka starta z 1,5 pomarańczy (średnie, umyte i wyszorowane)
- 1/4 łyżeczki mielonych goździków (opcjonalnie)
- 75 g masła lub więcej*
- 1/2 – 1 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 1 łyżeczka wody* (opcjonalnie, gdyby curd wyszedł za rzadki)
- Jeśli robicie orange curd jako nadzienie do babeczek lub deser polecam mniejszą ilość cukru – 40 g. Jeśli chcecie dodać go do mascarpone to polecam większą ilość cukru. Ilość cukru zależy od tego jak słodkie są pomarańcze.
- W metalowej lub szklanej misce mieszamy energicznie rózgą kuchenną jajko, żółtko, cukier, sok z pomarańczy i cytryny. Dodajemy skórkę z pomarańczy, goździki i mieszamy całość.
- Miskę umieszczamy na wysokim rondelku z małą ilością gotującej się wody (woda nie może dotykać dna miski).
- Cały czas mieszając, za pomocą rózgi kuchennej, podgrzewamy masę na małym ogniu (ok 25-30 min), aż zgęstnieje (na filmie widać jaką konsystencję powinien mieć curd).
- Gdy orange curd będzie gotowy zdejmujemy miskę z rondelka i od razu dodajemy masło (może być zimne). Energicznie mieszamy, aż masło całkowicie się rozpuści. Studzimy curd.
- Ostudzony curd wkładamy do lodówki na kilka godzin, aby zgęstniał.
Uwagi:
- Długość podgrzewania curdu zależy od mocy palnika. Jeśli długo nie będzie chciał zgęstnieć zwiększcie trochę ogień. Im więcej masy, tym dłuższy czas podgrzewania curdu.
- Użyłam jajka – rozmiar ‘L’. Waga takiego jajka bez skorupki to ok 56-58 g (65 g ze skorupką).
- Jeśli curd wyjdzie rzadszy (od tego na filmie) można go zagęścić mąką ziemniaczaną, rozpuszczoną w odrobinie soku/wody: 1/2 – 1 łyżeczki mąki + 1 łyżeczka wody (przy proporcjach podanych w przepisie). Dodajemy ją po ok 20 minutach podgrzewania curdu i mieszamy, aż curd zgęstnieje.
- Co zrobić gdy pomarańczowy curd zwarzy się po dodaniu masła? Wtedy zobaczymy, że na powierzchni curdu wytrącił się tłuszcz. Musimy przestudzić curd, a następnie zmiksować go blenderem, aż otrzymamy gładki krem.
- Skórka pomarańczowa wzmacnia smak curdu. Do kremu z mascarpone można dać jej więcej – z dwóch średnich pomarańczy.
- Jeśli chcemy posmarować biszkopt curdem nakładamy go po ostudzeniu. Chociaż schłodzony curd nie jest twardy (to zależy od ilości masła). Można go w razie czego po ocieplić, zostawiając na blacie kuchennym, aby zmiękł.
- Podczas podgrzewania soku z jajkami mogą powstać małe grudki. Dlatego można gotowy, jeszcze ciepły curd przecedzić przez sitko. Ale trzeba uważać, bo wtedy skórka pomarańczowa może zostać Wam w sitku.
- Do kremu polecam użyć ekologicznych pomarańczy. Jeśli takich nie mamy musimy pomarańcze przed starciem skórki dobrze wyszorować i umyć.
- Orange curd, szczelnie zamknięty można przechowywać w lodówce kilka dni.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.
14 komentarzy
Basia
26 października 2020 at 22:32Bardzo dziękuję za ten przepis ?
Curd przepyszny ❤
Twoje przepisy podbiły moje kubeczki smakowe ?
EEwelina
22 października 2020 at 19:39Mój curd wychodzi zawsze w konsystencji taki bardziej kremowy i jasny. Robię wszystko według instrukcji, ale jeszcze nigdy nie wyglądał jak ten w przepisie. Już nie wiem sama czy robię coś źle czy taki kaprysy jest po prostu. Cytrynowy curd robi się trochę inaczej myślisz, że mogłabym robić orange tamtym sposobem?
Magdalena Indyka
24 października 2020 at 23:09Kolor zależy też od koloru żółtek. Możliwe że moje były bardzo żółte. Ale może to też wina światła przy robieniu zdjęć i kolor mi wyszedł ciut ciemniejszy. Jeśli konsystencja jest dobra i smak, to nie przejmuj się za bardzo kolorem. Chyba że w smaku coś jest nie tak. Ja orange curd i lemon curd robiłam tym samym sposobem.
Dominika
15 lutego 2021 at 08:06Właśnie mi też wychodzi bardzo jasny i kremowy i zaczynam się zastanawiać czy czasem nie ubilam jajka z tym sokiem? już 20 min mieszam i mieszam i dalej to nie jest to?
Magdalena Indyka
16 lutego 2021 at 10:08Curd może wyjść jaśniejszy. To zależy od pomarańczy i koloru żółtka w jajku. Niektóre żółtka są bardzo kremowe, inne bardziej żółte.
Marta
9 kwietnia 2021 at 08:11Ale Pani wykonuje robotę!!! Gratuluję, opisy przepisów są obłędnie dokładne, klarowne i rzeczowe. Życzę samych sukcesów 🙂
Magdalena Indyka
9 kwietnia 2021 at 13:20Dziękuję 🙂 Pozdrawiam!
dorota
11 września 2020 at 11:41trzeba spróbować I zobaczyć co wyjdzie:) dzięki
Dorota
9 września 2020 at 22:27Czy łączy Pani orange curd z kremem budyniowym?
Magdalena Indyka
10 września 2020 at 15:16Jeszcze tego nie robiłam, ale chcę spróbować. Wydaje mi się, że będzie fajny krem. Ale nie znam idealnych proporcji.
Anna
18 listopada 2019 at 11:16Witam:), jak zrobić krem pomarańczowy z tym crudem do przełożenia tortu? tzn jakie proporcje curd + mascarpone?
Będę robić tort czekolada z pomarańczem (krem czekoladowy + krem pomarańczowy na kakaowym biszkopcie) fi 24
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Magdalena Indyka
25 listopada 2019 at 09:27Na śr 20 cm robiłam 210 ml śmietany, 110 g mascarpone i ok 210 g curdu (można dać 200g).
Gosia
1 marca 2021 at 20:23Czy na tortownice 24 cm wystarczy ta proporcja?
Magdalena Indyka
4 marca 2021 at 13:31Do posmarowania biszkoptu? Nie. Wystarczy na biszkopt o śr max 20 cm.