Curd z czerwonej porzeczki to pyszny krem porzeczkowy do tortów, ciast i deserów. Porzeczkowy curd ma konsystencję budyniu, dlatego można nim posmarować blat biszkoptu (zamiast konfitury) lub dodać do kremu śmietankowego, aby otrzymać pyszny krem z porzeczki do tortu lub ciasta.
Polecam również curd z porzeczki (czarnej), malinowy, cytrynowy, pomarańczowy i truskawkowy curd.
Składniki na 170-180 g:
- 200 g czerwonej porzeczki, świeżej lub mrożonej
- 40 – 50 g cukru, do smaku*
- 1 jajko rozm 'L’
- 1 żółtko
- 60 g masła lub więcej*
- 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 1 łyżeczka zimnej wody, do zagęszczenia (opcjonalnie)*
- Jeśli robimy porzeczkowy curd do posmarowania biszkoptu, zamiast frużeliny, polecam dać 40 g cukru. Jeśli zaś chcemy dodać go do kremu śmietankowego, dajemy 50 g cukru.
- W rondelku umieszczamy porzeczki i cukier. Podgrzewamy na małym ogniu. Gdy owoce puszczą sok i się rozpaćkają zdejmujemy rondelek z ognia. Przecedzamy porzeczki przez sitko do metalowej/szklanej miski, aby pozbyć się skórek i pestek.
- Do lekko przestudzonego soku z porzeczki (ok 120 ml) dodajemy rozbełtane jajko i żółtko. Za pomocą rózgi kuchennej dokładnie mieszamy, aż otrzymamy jednolitą masę.
-
Miskę umieszczamy na wysokim rondelku z małą ilością gotującej się wody (woda nie może dotykać dna miski).
- Cały czas mieszając, za pomocą rózgi kuchennej, podgrzewamy masę na małym ogniu (ok 15-20 min), aż zgęstnieje. Konsystencja curdu będzie przypominać konsystencję gorącego budyniu.
- Gdy curd będzie gotowy zdejmujemy miskę z rondelka i trochę go studzimy. Jeśli od razu dodamy masło do gorącego curdu masa się rozwarstwi (zwarzy). Dlatego odczekajcie dłuższą chwilę (3-5 minut) i dopiero wtedy dodajcie masło (może być lekko chłodne). Energicznie mieszamy całość, aż masło całkowicie się rozpuści.
Jeśli będą grudki jeszcze ciepły curd z czerwonej porzeczki przecedzamy przez sitko. - Ostudzony curd porzeczkowy wkładamy do lodówki na kilka godzin, aby zgęstniał.
- Jeśli chcemy posmarować biszkopt curdem nakładamy go po ostudzeniu. Schłodzony curd ciężko będzie rozsmarować. Można też po schłodzeniu w lodówce ocieplić go, zostawiając na blacie kuchennym, aby zmiękł.
Uwagi:
- Użyłam jajka – rozmiar 'L’. Waga takiego jajka bez skorupki to ok 56-58 g (65 g ze skorupką)
- Długość podgrzewania curdu zależy od mocy palnika. Jeśli długo nie będzie chciał zgęstnieć zwiększcie trochę ogień. Im więcej masy, tym dłuższy czas podgrzewania curdu.
- Jeśli curd wyjdzie rzadszy (od tego na filmie) można go zagęścić mąką ziemniaczaną, rozpuszczoną w odrobinie soku/wody: 1/2 łyżeczki mąki + 1 łyżeczka wody (przy proporcjach podanych w przepisie). Dodajemy ją po ok 15 minutach podgrzewania curdu i mieszamy, aż curd zgęstnieje.
- Co zrobić gdy porzeczkowy curd zwarzy się po dodaniu masła? Wtedy zobaczymy, że na powierzchni curdu wytrącił się tłuszcz. Musimy przestudzić curd, a następnie zmiksować go blenderem, aż otrzymamy gładki krem.
- Świeżych porzeczek nie trzeba podgrzewać. Można od razu przetrzeć je przez sitko, aby otrzymać sok. Następnie dodajemy cukier, jajko i żółtko.
- Curd z czerwonej porzeczki można dodać do kremu śmietankowego i otrzymamy wtedy krem porzeczkowy do tortu lub ciasta.
- Porzeczkowy curd, szczelnie zamknięty można przechowywać w lodówce kilka dni.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.
DRUKOWANIE – Kliknij w ikonkę drukarki, która znajduje się pod pierwszym zdjęciem, nad przepisem.
2 komentarze
Czy to przecedzanie jest konieczne, czy można zamiast tego zblendować? I czy można zamiast porzeczki użyć jagód?
Czerwona porzeczka zawiera pestki. Przecedzamy je, aby się ich pozbyć. Można dać jagody. Ale robiłam curd z jagód w ubiegłym roku i nie smakował dobrze.