SZYBKI TORCIK z musem malinowym i kokosowym

by Magdalena Indyka
szybki torcik z musem malinowym, prosty tort z musem kokosowym, tort musowy, torcik z kremem kokosowym, przepis na szybki tort z musem,
image_print

Szybki torcik z musem kokosowym i malinowym to prosty i szybki sposób na słodkie ciacho do kawy :). Robiłam ten torcik chcąc przetestować mus kokosowy na śmietance kokosowej. Tak bardzo mi i moim chłopakom smakował, że postanowiłam zapisać ten przepis na blogu :). Zatem częstujcie się i życzę smacznego!

Składniki na biszkopt kakaowy – forma/rant o śr 18 cm – można zrobić jasny biszkopt:

  • 110 g jajek bez skorupki (2 jajka 'L’ )
  • 70 g drobnego cukru
  • 60 g mąki pszennej
  • 13 g kakao Decomorreno
Składniki na biszkopt z kakao Wedel:
  • 110 g jajek bez skorupki (2 jajka 'L’ )
  • 70 g drobnego cukru
  • 60 g mąki pszennej
  • 15 g kakao Wedel
  1. W misce, przy pomocy miksera (najszybsze obroty), ubijamy jajka z cukrem. Miksujemy całość ok 10 min, aż masa potroi swoją objętość. Im więcej jajek, tym dłuższy czas ubijania. Przy 6 jajkach może to zająć nawet 20 minut (zależy to też od miksera). Odkładamy mikser.
  2. W dwóch turach wsypujemy przesianą mąkę z kakao. Delikatnie łączymy ją z masą jajeczną używając szpatułki lub rózgi kuchennej (rózgą mieszamy wolno i delikatnie).
  3. Gotowe ciasto przekładamy do rantu/formy o śr 18 cm, wyłożonego papierem do pieczenia (samo dno). Delikatnie wyrównujemy wierzch ciasta.
  4. Pieczemy od 25-35 min w temperaturze ok 155-160ºC (bez termoobiegu), do suchego patyczka.
  5. Upieczony biszkopt kakaowy wyciągamy z piekarnika i zostawiamy do wystudzenia.
  6. Przy pomocy długiego noża oddzielamy biszkopt od formy. Wyciągamy ścinamy wierzch biszkoptu (skórkę), tak aby blat biszkoptu miał ok 1,5-2 cm grubości.

Nasączenie – przegotowana woda

Mus kokosowy ze śmietanką kokosową – mus kokosowy:
  • 200 g śmietanki kokosowej (otrzymałam śmietankę po schłodzeniu mleczka kokosowego)
  • 75 g białej czekolady (użyłam Wedel)
  • 3 g żelatyny (Dr. Oetker) + 15 g zimnej wody (do ważenia żelatyny używam wagi jubilerskiej)
  • 130 g/ml śmietanki kokosowej, schłodzonej 
  1. Żelatynę zalewamy wodą, mieszamy i odstawiamy na ok 10 min, do napęcznienia.
  2. W rondelku podgrzewamy śmietankę kokosową do momentu wrzenia. Wyłączamy palnik i dodajemy białą czekoladę. Mieszamy do momentu, aż czekolada się rozpuści i uzyskamy jednolitą masę. Ponownie podgrzewamy masę w rondelku, aby była bardzo gorąca. 
  3. Wyłączamy palnik i dodajemy do masy napęczniałą żelatynę. Mieszamy energicznie, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Studzimy masę kokosową (nie może być ciepła). Gdy dodamy do śmietanki ciepłą masę krem się zwarzy.
  4. Co kilka minut, podczas studzenia, mieszamy masę kokosową. Często robi się na wierzchu kożuch i potem powstają grudki. 
  5. W misce, za pomocą miksera (szybsze obroty) ubijamy schłodzoną śmietankę kokosową. Ale nie ubijamy jej do końca, na sztywny krem. Ma być lekko luźna (będzie spadać z łyżki). Śmietanki do musu nie ubijamy do końca. Gdy ubijemy śmietankę na sztywno, to dodatkowe mieszanie, łącząc śmietankę z masą kokosową, powoduje warzenie się musu.
    Odkładamy mikser.
  6. Następnie łyżkę śmietanki dodajemy do ostudzonej masy kokosowej i mieszamy delikatnie całość za pomocą łyżki/szpatułki. Gdy masa kokosowa połączy się ze śmietanką dodajemy powoli resztę śmietanki i mieszamy całość, tylko do połączenia się składników. Mus wyjdzie luźny (nie zwarzony), ale taki ma być.
  7. Można dodać masę kokosową do śmietanki, ale starajcie się wlać masę tak, by spłynęło po ściance miski i delikatnie połączyło się ze śmietanką. 
  8. Gotowy mus kokosowy od razu wykładamy na biszkopt/ciasto. Nie schładzamy go w misce do następnego dnia.
  9. Przed wyłożeniem musu na blat (jeśli nie mamy rantu) polecam zrobić rant wokół tortu z papieru do pieczenia – polecam wpis: Składanie tortu bez rantu.
  10. Jeżeli w musie zrobią się grudki to znak, że masa kokosowa była za bardzo schłodzona. Jeśli posiadacie termometr cukierniczy to masa kokosowa w chwili łączenia ze śmietanką powinna mieć ok 28-29ºC.

szybki torcik z musem malinowym, prosty tort z musem kokosowym, tort musowy, torcik z kremem kokosowym, przepis na szybki tort z musem,

Składniki na ok 220 g (210 ml) puree z malin:
  • 245 g świeżych/mrożonych malin
  • 50 g cukru lub więcej, do smaku
Składniki na mus malinowy – mus z malin:
  • 155-160 g puree z malin
  • 6 g żelatyny + 30 g zimnej wody
  • 145 g/ml śmietany kremówki 30/36%, schłodzonej
  1. Mrożone maliny umieszczamy w garnuszku. Dodajemy cukier i sok z cytryny. Podgrzewamy na małym ogniu. Gdy maliny puszczą sok i się 'rozpaćkają’ wyłączamy palnik.
  2. Żelatynę zalewamy wodą, mieszamy i odstawiamy na ok 10 min, do napęcznienia.
  3. Malinowe puree przecedzamy przez sitko, aby pozbyć się pestek. Otrzymany sok/puree (155-160 g) przelewamy do garnuszka i podgrzewamy do momentu wrzenia. Zdejmujemy z palnika i dodajmy napęczniałą żelatynę. Całość mieszamy energicznie do chwili, kiedy cała żelatyna się rozpuści. Odstawiamy do wystudzenia. Puree malinowe nie może być ciepłe, ponieważ krem śmietankowy się zwarzy.
  4. W misce, za pomocą miksera (szybsze obroty) ubijamy śmietankę. Ale nie ubijamy jej do końca, na sztywny krem. Ma być lekko luźna (będzie spadać z łyżki). Śmietanki do musu nie ubijamy do końca. Gdy ubijamy śmietankę na sztywno, to dodatkowe mieszanie, łącząc śmietankę z puree, powoduje warzenie się musu.
    Odkładamy mikser.
  5. Następnie łyżkę śmietanki dodajemy do ostudzonego puree i mieszamy delikatnie całość za pomocą łyżki/szpatułki. Gdy puree połączy się ze śmietanką dodajemy powoli resztę śmietanki i mieszamy całość, tylko do połączenia się składników. Mus wyjdzie luźny (nie zwarzony), ale taki ma być.
  6. Można dodać puree do śmietanki, ale starajcie się wlać puree tak, by spłynęło po ściance miski i delikatnie połączyło się ze śmietanką. 
  7. Gotowy mus malinowy od razu wykładamy na biszkopt/ciasto. Nie schładzamy go w misce do następnego dnia.
  8. Przed wyłożeniem musu na blat (jeśli nie mamy rantu) polecam zrobić rant wokół tortu z papieru do pieczenia – polecam wpis: Jak złożyć tort bez rantu.
  9. Świeże maliny również podgrzewamy w rondelku z cukrem. Gdy zmiękną, puszczą sok wyłączamy palnik i przecedzamy przez sitko. Gdy zblendujemy świeże maliny otrzymamy więcej soku, który będzie zawierał części pestek, dlatego polecam podgrzać owoce w rondelku. 
Krem do dekoracji z białą czekoladą:
  • 200 g/ml śmietanki kremówki 30/36%
  • 50 g białej czekolady
  1. W małym rondelku podgrzewamy kremówkę, aż będzie bardzo gorąca (do momentu wrzenia). Wyłączamy palnik i dodajemy połamaną czekoladę. Powoli mieszamy, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę czekoladową. Następnie przez chwilę miksujemy masę blenderem, dzięki temu zabiegowi krem będzie bardziej kremowy i stabilniejszy po ubiciu.
  2. Odstawiamy do wystudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 6 godzin).
  3. Następnie umieszczamy w misce schłodzoną masę czekoladową i przy pomocy miksera (szybsze obroty) miksujemy całość, aż uzyskamy gęsty krem czekoladowy.
  4. Gotowy krem z białą czekoladą od razu przekładamy do worka cukierniczego z tylką (użyłam Wilton 1M). Nie przygotowujemy kremu wcześniej i nie przechowujemy go do momentu użycia w lodówce. 
  5. Krem z białej czekolady robiłam na śmietance 30% z kartonika 'UHT’. Używając śmietanki 36% 'UHT’ lub z Piątnicy 36% krem może wyjść gęściejszy, stabilniejszy. 
  6. Ten krem nie będzie bardzo stabilny. Tutaj taka ilość czekolady działa podobnie do śmietan-fixu :). Ma osłodzić i trochę usztywnić śmietankę. Jak najbardziej można dodać więcej czekolady, jeśli chcecie stabilniejszy krem – będzie przez to słodszy.
Wykonanie:
  1. Szybki torcik z musami składamy w formie, w której piekliśmy biszkopt. Boki formy wykładamy papierem do pieczenia, aby, mus nie przykleił się do ścianek formy.
    P
    olecam wpis: Składanie tortu bez rantu.
  2. Na podkładzie/paterze układamy blat biszkoptu i nasączmy go. Następnie nakładamy obręcz od okrągłej formy lub rant cukierniczy z papierem do pieczenia. Można też najpierw ustawić rant na podkładzie. Wyłożyć go od środka papierem do pieczenia i włożyć pierwszy blat biszkoptu.
  3. Nakładamy na biszkopt mus kokosowy i wkładamy formę do lodówki. Następnie przygotowujemy mus malinowy, który wykładamy bezpośrednio na mus kokosowy. 
  4. Tak przygotowany szybki torcik z musami wkładamy na kilka godzin do lodówki (min. 6 godz., najlepiej na całą noc), aby tort z musami się ustabilizował.
  5. Wyciągamy torcik z rantu/formy: ściągamy rant i odklejamy papier do pieczenia. Polecam wpis: wyciąganie tortu z rantu.
  6. Dekorujemy torcik kremem z białą czekoladą wg własnego pomysłu. 
  7. Gotowy szybki torcik musowy przechowujemy w lodówce. 

Smacznego 🙂

szybki torcik z musem malinowym, prosty tort z musem kokosowym, tort musowy, torcik z kremem kokosowym, przepis na szybki tort z musem,

Podoba Ci się przepis na szybki torcik? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
DRUKOWANIE – Kliknij w ikonkę drukarki, która znajduje się pod pierwszym zdjęciem, nad przepisem.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

15 komentarzy

Aleksandra 15/04/2024 - 11:07

Pani Magdo, muszę upiec tort bezmleczny – czym mogę zastąpić zwykłą śmietankę w musie i w dekoracji?
Czy mogę zamiast malin dać porzeczki zamiast malin bez zmian w proporcji w cukrze?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 15/04/2024 - 18:27

Zrobiłabym na śmietance kokosowej. Przepis na mus porzeczkowy jest na blogu. Proszę skorzystać z przelicznika foremek robiąc mus z porzeczek: https://slodkipomysl.pl/przelicznik-foremek.html

Odpowiedź
Kazimiera 11/03/2024 - 13:21

Dzien dobry Pani Magdo, korzystam często z Pani przepisów wszytkie obłędne, dokładnie opisane i wszystko wychodzi nawet laikowi takiemu jak ja. Pani Magdo nie ma nigdzie ikonki drukarki ( jak dawniej) i nie mozna wydrukowac przepisu, czy tak już będzie ? Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziekuje ze mozna korzystac z Pani przepisów. Kaska Wojtanowska

Odpowiedź
Magdalena Indyka 11/03/2024 - 17:20

Informatyk działa w tej sprawie. Mam nadzieję, że ikonka drukarki pojawi się już wkrótce. Nie wiem dokładnie ile mu to zajmie niestety, ale obiecał zająć się tym w tym tygodniu. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam!

Odpowiedź
Kazimiera 11/03/2024 - 19:25

Bardzo dziękuje. Pozdrawiam serdecznie i życze duuużżżooo pomysłów na tak udane przepisy.

Odpowiedź
MatamMarya 30/03/2024 - 20:46

Ta śmietanka kokosowa to inaczej mleczko kokosowe? Zrobiłam wg przepisu a mus kokosowy to była porażka…wszystko wyleciało…czy trzeba to mleczko po prostu oddzielić- tą masę a płyn zostawić i go nie używać? Bo ja wszystko wymieszałam w kartoniku i odważyłam jak w przepisie, a mus się nie udał…zrobił się płyn, nic się nie zważyło nawet dobrze to nie zgęstniało…proszę o poradę na przyszłość.

Odpowiedź
Magdalena Indyka 02/04/2024 - 16:39

W przepisie piszę, że użyłam śmietanki kokosowej, którą otrzymałam po schłodzeniu mleka kokosowego. Mleko kokosowe jest płynne jak zwykłe mleko. Puszkę z tym mlekiem trzeba schłodzić. Wtedy zrobi się gęsta śmietanka kokosowa. Tą gęstą śmietankę używamy do musu. Czasami po otwarciu puszku jest trochę wody kokosowej, którą odlewamy. Ale zdarza się tak, że całość zgęstnieje i nic nie trzeba odlewać. Chyba że kupi Pani produkt, który nazywa się 'śmietanka kokosowa’. Wtedy schładzamy ją, jeśli trzeba ją ubić.

Odpowiedź
Anna 03/03/2024 - 11:03

Witam, czy na wierzch tego tortu można położyć opłatek z wydrukiem?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 06/03/2024 - 21:18

Nigdy nie kładłam wydruku z masy cukrowej bezpośrednio na mus. Bałaby się, że mi go rozpuści.

Odpowiedź
Renik 28/02/2024 - 00:22

Witam, podpowie mi Pani czy biszkopt z tych proporcji bez dodatku cukru się uda? Próbuję znaleźć dobry przepis na taki biszkopt, ostatnie próby mi nie wyszły 🙂

Odpowiedź
Magdalena Indyka 28/02/2024 - 08:40

Cukier ma wpływ na stabilność biszkoptu. Można dać go trochę mniej, ale nie polecam go eliminować w całości.

Odpowiedź
Mariola 28/06/2024 - 23:51

Witam z tym kremem z bialej czekolady jest coś nie tak? . Albo za mała porcja czekolady ? Bo nie można go ubić na krem . Wszystko zrobione jak w przepisie . Pozdrawiam robiłam już parę Pani tortów i idealne a ten najprostrzy stwarza kłopoty. Pozdrawiam z Kopenhagi

Odpowiedź
Magdalena Indyka 02/07/2024 - 23:52

Ten krem nie będzie mega stabilny. Tutaj taka ilość czekolady działa podobnie do śmietan-fixu :). Ma osłodzić i trochę usztywnić śmietankę. Jak najbardziej można dodać więcej czekolady, jeśli chcesz stabilniejszy krem. Będzie przez to słodszy.

Odpowiedź
Andzia 08/01/2024 - 19:29

Czy ta śmietanka z białą czekoladą nada się do robienia dekoracji na babeczkach?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 10/01/2024 - 13:50

Tak, ale zrobiłabym na śmietance 36% i dałabym 10-15 g więcej czekolady, aby krem wyszedł stabilniejszy i trochę słodszy 🙂

Odpowiedź