KREMY DO TORTÓW/ KREMY DO TYNKOWANIA i DEKOROWANIA TORTÓW

KAKAOWY KREM MAŚLANY NA BEZIE SZWAJCARSKIEJ

kakaowy krem maślany na bezie szwajcarskiej, krem maślany z kakao, czekoladowy krem maślany na bezie szwajcarskiej, kakao, masło, tylki,
Więcej wiedzy o tortach i pieczeniu na INSTAGRAMIE.

Jeżeli nie przepadacie za smakiem klasycznego kremu maślanego na bezie szwajcarskiej, to krem z dodatkiem kakao będziecie wyjadać z miski łyżkami! W przypadku tego kremu nie miałam żadnego problemu ze zjedzeniem całego kawałka tortu ;). 
Do kakaowego kremu maślanego radzę nie zmieniać ilości masła podanego w przepisie. Kakao trochę rozrzedza masę i z mniejszą ilością może być luźniejszy, mniej stabilny przy dekorowaniu wypieków. Za pierwszym razem krem zwarzył się. Dodałam zbyt miękkie masło do ciepłych białek. Na dworze i w kuchni panowały upały. Dlatego koniecznie przeczytajcie uwagi, które zapisałam pod przepisem. Dzięki nim nie popełnicie moich błędów ;). 

Składniki:
 • 6 białek
 • 400 g cukru
 • 600 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
 • 40-80 g ciemnego kakao, dodajemy do uzyskania pożądanego koloru
 1. Krem nadaje się jako tynk pod masę cukrową/plastyczną i dekoracje z tej masy.
 2. W metalowej misce umieszczamy białka i cukier. Miskę umieszczamy na rondelku z małą ilością wrzącej wodą (gotujemy wodę na małym ogniu). Za pomocą rózgi kuchennej mieszamy całość, aż cukier się rozpuści. Białka będą gotowe w chwili, gdy nie wyczujemy już między palcami cukru.
 3. Wyłączamy palnik i odkładamy miskę na blat. Zanim zabierzemy się za ubijanie białek odczekajmy parę minut, aby się ostudziły.
  Gorące białka w misce możemy również włożyć do dużego garnka z zimną wodą, aby szybciej ostygły (mieszamy masę co jakiś czas, aby nie zrobiła się skorupa).
 4. Ostudzona masę ubijamy za pomocą miksera ręcznego lub przelewamy białka do miski miksera planetarnego. Zaczynając od wolnych obrotów i stopniowo zwiększając, ubijamy białka ok 12-15 min. Gotowa masa ma być gęsta i zimna.
  Gdy masa nadal będzie trochę ciepła (ale gęsta) odstawmy ją na 5 min, aby ostygła.
 5. Jeśli posiadamy mikser planetarny zmieniamy końcówkę ubijającą na mieszającą.
 6. Stopniowo, cały czas miksując, dodajemy do ubitych białek małe kawałki miękkiego masła. Po chwili masa zrobi się luźniejsza i będzie wyglądała na zwarzoną, ale tak ma być!
  Miksujemy dalej, aż krem ponownie zgęstnieje (ok 5 min). 
 7. Do gęstego kremu dodajemy przesiane kakao. Miksujemy do momentu połączenia się składników i uzyskania odpowiedniego koloru.
 8. Następnie zmniejszamy obroty miksera (do najwolniejszych), aby odpowietrzyć krem.
  Miksujemy całość ok 5 min. Dzięki temu krem będzie gładki, bez dziur.
 9. Jeśli używamy miksera ręcznego, to gotowy krem maślany mieszamy łyżką, aby go odpowietrzyć.
 10. Kakaowy krem maślany na bezie szwajcarskiej możemy przechowywać w lodówce (do 5 dni), pod warunkiem, że zostały zapasteryzowane (podczas podgrzewania osiągnęły temp. min. 65 stopni). Przed ponownym użyciem krem wyciągamy i ocieplamy, aby zmiękł.
  Następnie miksujemy, aż krem uzyska odpowiednią konsystencję. Ponownie go odpowietrzamy, zmniejszając obroty miksera.
 11. Kakaowy krem maślany możemy zamrozić (2-3 miesięcy).
Uwagi:
 1. Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Białka mogą być prosto z lodówki.
 2. Ilość kremu wystarczy na udekorowanie tortu o śr 22/24 cm. Na zwykłe obłożenie tortu – tynk, wystarczy krem z mniejszej ilości (z 4/5 białek). 
 3. Masło ma być miękkie, ale nie lejące, błyszczące lub płynne. Do kremu nie nadają się wszelakie maślane miksy i margaryny.
 4. Białka miksujemy w metalowej lub szklanej misce. Nie polecam plastikowych mis.
 5. Przed ‘tynkowaniem’ kakaowym kremem maślanym polecam schłodzić złożony tort w lodówce, aby naturalnie ‘osiadł’ (min. 4 godz.). Gdy nałożymy krem tuż po złożeniu tortu, może on później popękać. Jednak zanim nałożymy krem maślany warto odczekać kilkanaście minut, aby tort się ocieplił. Krem na schłodzonym torcie szybko twardnieje i trudniej się go wygładza.
 6. Grubość warstwy tynku powinna wynosić ok 5 mm. Cienka warstwa kremu łatwo ulega pęknięciom.
 7. Torty zdobione kremem maślanym najlepiej umieszczać na grubym podkładzie – ok 1 cm. Zapobiegnie to pęknięciom podczas przenoszenia tortu. Gdy robimy tort bezpośrednio na paterze, to gruby podkład nie jest konieczny.
 8. Krem maślany w lodówce twardnieje, dlatego wypieki z tym kremem warto wystawić z lodówki kilka minut wcześniej przed podaniem. Torty otynkowane i udekorowane kremem maślanym polecam kroić gorącym nożem, aby dekoracje nie pękały podczas krojenia. 
 9. Pozostałe żółtka można zamrozić.
Smacznego 🙂

Do tynkowania i dekorowania polecam:
Krem do tynkowania milky way
Krem maślany na bezie szwajcarskiej
Krem maślany z mlekiem skondensowanym
Krem do dekoracji z białą czekoladą i mascarpone
Krem maślany z mascarpone

kakaowy krem maślany na bezie szwajcarskiej, krem maślany z kakao, czekoladowy krem maślany na bezie szwajcarskiej, kakao, masło, tylki,

kakaowy krem maślany na bezie szwajcarskiej, krem maślany z kakao, czekoladowy krem maślany na bezie szwajcarskiej, kakao, masło, tylki,

Na zdjęciu poniżej widnieje zwarzony krem maślany.

kakaowy krem maślany na bezie szwajcarskiej, krem maślany z kakao, czekoladowy krem maślany na bezie szwajcarskiej, kakao, masło, tylki,

Polecam również:

Czekoladowe muffiny z wiśniami, babeczki z wiśniami, łapki misia, czekoladowe babeczki. babeczki łapki misia, muffiny z wiśniami,

krem z białymi michałkami, białe michałki, krem do tortu, krem z białą czekoladą

 

 

 

 

Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.

Brak kometarzy

Zostaw komentarz