Mus z marakui to lekki, orzeźwiający mus do tortu, monoporcji i ciast. Mus z marakują to najkwaśniejszy mus jaki do tej pory miałam okazję zrobić. Jeśli ktoś marzy o musie cytrynowym, to niech najpierw spróbuje musu z marakui, a potem napisze mi prośbę o mus z cytryny 🙂
Polecam również inne, pyszne musy do tortów i monoporcji
P.S. Mus z marakui zrobiłam z gotowego puree, które kupiłam w sklepie internetowym: https://allegro.pl/oferta/puree-marakuja-pulpa-marakuja-1kg-8305778844?fromVariant=8266759187
Takie puree można trzymać po otwarciu do 5 dni w lodówce. Można też je zamrozić.
Składniki na mus z marakui (1 blat o śr 16 cm):
- 150 g puree z marakui
- 50 g cukru lub więcej, do smaku
- 6 g żelatyny (Dr. Oetker) + 2 łyżki zimnej wody (do ważenia żelatyny używam wagi jubilerskiej)
- 160 g/ml śmietanki kremówki 30/36%, schłodzonej
- Żelatynę zalewamy wodą, mieszamy i odstawiamy na ok 10 min, do napęcznienia.
- Puree z marakui umieszczamy w rondelku. Dodajemy cukier i podgrzewamy całość na małym ogniu, do momentu wrzenia. Wyłączamy palnik.
- Dodajmy napęczniałą żelatynę. Całość mieszamy energicznie do chwili, kiedy cała żelatyna się rozpuści. Odstawiamy do wystudzenia.
Puree z marakui nie może być ciepłe, ponieważ krem śmietankowy się zwarzy. -
W misce, za pomocą miksera (szybsze obroty) ubijamy śmietankę. Ale nie ubijamy jej do końca, na sztywny krem. Ma być lekko luźna (będzie spadać z łyżki). Śmietanki do musu nie ubijamy do końca. Gdy ubijemy śmietankę na sztywno, to dodatkowe mieszanie, łącząc śmietankę z puree, powoduje warzenie się musu.
Odkładamy mikser. - Następnie, w 2-3 turach, dodajemy ostudzone puree i mieszamy delikatnie całość za pomocą łyżki lub rózgi kuchennej, tylko do połączenia się składników. Mus wyjdzie luźny (nie zwarzony – rozwarstwiony), ale taki ma być.
- Gotowy mus z marakui od razu wykładamy na biszkopt/ciasto. Nie schładzamy go w misce do następnego dnia.
- Przed wyłożeniem musu na blat (jeśli nie mamy rantu) polecam zrobić rant wokół tortu z papieru do pieczenia – polecam wpis: Składanie tortu bez rantu
- Wypieki z musem z marakui schładzamy w lodówce kilka godzin (min. 6 godz., najlepiej całą noc).
- Robiąc monoporcje, po schłodzeniu formy z musem, wkładamy ją do zamrażarki na min. 6 godzin. Po wyciągnięciu z zamrażarki od razu wciągamy półkule musowe z formy i układamy je np. na kratce do studzenia, aby udekorować je polewą.
- Mrożone puree z marakui podgrzewamy w rondelku, dodając do niego cukier.
Uwagi:
- Musu z marakui z tego przepisu wystarczy na przełożenie 1 blatu biszkoptu o śr 16 cm (wysokość musu ok 2 cm). Skorzystaj z przelicznika foremek. Monoporcje – zrobiłam 12 półkul o śr 5 cm.
- Sprawdź jakie kremy pasują do musu z marakui: połączenia smakowe
- Jeśli chcecie cieńszą warstwę musu wystarczy podzielić ilość składników przez 2 (2 cm) i pomnożyć np. przez 15 (1,5 cm). Grubość 1,5 cm jest idealna do żelki o grubości ok 7 mm, wtedy warstwa musu z żelką ma trochę ponad 2 cm.
- Żelatynę ważyłam na wadze jubilerskiej, tzn, że dałam dokładnie 6,1 g. Polecam taką wagę gdy musimy odmierzyć dokładną ilość żelatyny, ponieważ zwykła waga kuchenna nie odmierza szczegółowo i możemy zamiast 6 g dać np. 6,8 g, a to już prawie 7 g.
- Ilość cukru zależy od tego jak kwaśne jest puree z marakui. Jednak nie polecam przesadzać z cukrem, bo mus można łatwo przesłodzić.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
DRUKOWANIE – Kliknij w ikonkę drukarki, która znajduje się pod pierwszym zdjęciem, nad przepisem.
4 komentarze
Dzień dobry. Mam gotową pulpę z marakui w puszce. Jest ona z czarnymi pestkami. Proszę o informację, czy mam tą pulpę przecedzić przed zrobieniem z niej musu? Pewnie wtedy wyjdzie jej mniej niż wskazuje waga na opakowaniu.. z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂
Tak, trzeba przecedzić przez sitko. Ja tak zrobiłam :).
Dzień dobry,
czy mus od razu przykrywamy kolejną warstwą biszkoptu, czy lepiej najpierw schłodzić i po schłodzeniu nałożyć biszkopt?
Od razu przykrywamy biszkoptem. Wtedy lepiej się mus przyczepia do biszkoptu.