Kokosowy tort z malinami to idealny pomysł na wyjątkową uroczystość: roczek lub komunię. Niebawem Dzień Matki i jestem pewna, że torcik na pewno sprawi radość niejednej mamie :).
P.S. Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni.
1 dzień: Pieczemy biszkopt, rozpuszczamy czekoladę w śmietance i robimy frużelinę.
2 dzień: Robimy krem raffaello, składamy tort (przekładamy biszkopt kremem).
3 dzień: Dekorujemy kokosowy tort kremem maślanym.
4 dzień: Podajemy tort gościom. Tort najlepiej smakuje 2-3 dni po złożeniu (przełożeniu go kremami). Tort jedzony na drugi dzień po złożeniu smakuje jak zwykłe ciasto z kremem. Sprawdziłam to i czuć różnicę, dlatego nie warto się śpieszyć!
Skorzystaj z przelicznika foremek
ILOŚĆ PORCJI – Jak obliczyć ilość porcji
Jak kroić tort? – ZOBACZ!
Składniki na biszkopt (tortownica śr 18 cm) – biszkopt:
- 4 białka (ok 148 g)
- 144 g drobnego cukru
- 4 żółtka
- 120 g mąki pszennej
- 40 g mąki ziemniaczanej
- Oddzielamy białka od żółtek.
- W misce, przy pomocy miksera ubijamy białka na sztywną pianę (na najszybszych obrotach miksera). Po ok dwóch minutach dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Miksujemy całość od początku ok 12-15 min, aż masa będzie gęsta (im więcej białek tym dłuższy czas ubijania).
- Nadal ubijając dodajemy żółtka, jedno po drugim. Miksujemy krótko, tylko do połączenia się składników. Gdy otrzymamy jednolitą masę odkładamy mikser.
- W dwóch turach wsypujemy przesiane mąki i delikatnie łączymy je z masą jajeczną, używając szpatułki lub rózgi kuchennej.
- Gotowe ciasto przekładamy do tortownicy o śr 18 cm, wyłożonej papierem do pieczenia (samo dno). Delikatnie wyrównujemy wierzch ciasta.
- Pieczemy od 50 – 60 min w temperaturze ok 155ºC (bez termoobiegu), do suchego patyczka i zarumienienia się biszkoptu.
- Upieczony biszkopt od razu wyciągamy z piekarnika i odkładamy na blat kuchenny. Zostawiamy do wystudzenia (najlepiej na całą noc, wtedy lepiej się kroi).
- Przy pomocy noża oddzielamy biszkopt od formy. Wyciągamy i kroimy na trzy równe blaty.
Krem kokosowy Raffaello – krem kokosowy:
- 210 g śmietanki kokosowej, otrzymanej ze schłodzonego mleczka kokosowego*
- 190 g białej czekolady
- 370 g mascarpone, schłodzonego
- 80 g wiórków kokosowych
- 30 g migdałów w płatkach, posiekanych
- Schłodzone mleczko kokosowe (min. 48 godz.*) odwracamy do góry dnem i otwieramy. Odlewamy wodę kokosową i łyżką wyjmujemy gęstą, białą śmietankę, którą umieszczamy w rondelku.
- Śmietankę podgrzewamy na małym ogniu, cały czas mieszając. Nie doprowadzamy jej do wrzenia. Śmietanka ma być na tyle gorąca, aby bez problemu rozpuściła się w niej czekolada. Gdy temperatura śmietanki będzie odpowiednia zdejmujemy rondelek z palnika i dodajemy połamaną czekoladę. Mieszamy całość, aż otrzymamy gładki sos czekoladowy. Odstawiamy do wystudzenia. Rondelek przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 8 godz.).
- Następnego dnia umieszczamy w misce schłodzony krem czekoladowy i serek mascarpone. Przy pomocy miksera mieszamy całość, aż uzyskamy gęsty krem. Odstawiamy mikser.
- Dodajemy wiórki kokosowe i posiekane migdały. Szpatułką (może być mikser) delikatnie i krótko mieszamy. Gotowy krem od razu nakładamy na blaty biszkoptu.
*Mleczko kokosowe (400 ml) powinno mieć powyżej 80% ekstraktu kokosowego.
Frużelina malinowa:
- 350 g malin świeżych/mrożonych
- 2 łyżki cukru lub więcej, do smaku
- 1 -2 łyżeczki soku z cytryny, do smaku
- 3,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 4 łyżki zimnej wody
- Większą część malin (2/3) umieszczamy w garnuszku. Dodajemy cukier i sok z cytryny. Podgrzewamy na małym ogniu. Gdy maliny puszczą sok i się ‚rozpaćkają’ dodajemy resztę malin. Podgrzewamy całość, aż dodane maliny zmiękną i masa będzie bardzo gorąca.
- Zmniejszamy ogień i dodajemy rozpuszczoną w wodzie mąkę ziemniaczaną. Dokładnie mieszamy i gotujemy, aż frużelina zgęstnieje. Gotowa frużelina będzie mieć konsystencję kisielu.
- Zdejmujemy rondelek z palnika i studzimy frużelinę.
- Frużelinę malinową przechowujemy w lodówce. Przed nałożeniem na biszkopt wyciągamy ją i ocieplamy, aby zrobiła się miękka.
- Do frużeliny można dodać żelatynę. Przepis na frużeliną malinową z żelatyną znajdziesz TUTAJ.
Nasączenie blatów:
- ½ szkl wody
- sok z połowy cytryny
Mieszamy wodę z sokiem z cytryny i nasączamy blaty biszkoptowe. Nie przesadzajmy z nasączeniem, aby nie zatopić biszkoptu.
Krem maślany na bezie szwajcarskiej – krem maślany:
- 3 białka (105-108 g)
- 205 g drobnego cukru
- 300 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
- barwnik spożywczy: kolor biały (wybielacz) i różowy/czerwony
- 1 łyżeczka ulubionego ekstraktu, np. waniliowego (opcjonalnie)
- W metalowej misce umieszczamy białka i cukier. Miskę umieszczamy na rondelku z małą ilością wrzącej wody (gotujemy wodę na małym ogniu). Za pomocą rózgi kuchennej mieszamy całość, aż cukier się rozpuści. Białka będą gotowe w chwili, gdy nie wyczujemy już między palcami cukru.
- Wyłączamy palnik i odkładamy miskę na blat. Zanim zabierzemy się za ubijanie odczekajmy parę minut, aby białka przestygły (ok 5 minut).
Gorące białka w misce możemy również włożyć do dużego garnka z zimną wodą, aby szybciej ostygły (mieszamy masę co jakiś czas, aby nie zrobiła się skorupa). Następnie ostudzona masę ubijamy za pomocą miksera ręcznego lub przelewamy białka do miski miksera planetarnego. - Mikserem, zaczynając od wolnych i stopniowo zwiększając obroty, ubijamy białka przez ok 12-15 min. Gotowa masa będzie gęsta i zimna.
Gdy białka będą nadal ciepłe odstawmy je na 5 min, aby przestygły. - Jeśli posiadamy mikser planetarny zmieniamy końcówkę ubijającą na mieszającą.
- Stopniowo, cały czas miksując, dodajemy małe kawałki miękkiego masła. Po chwili masa zrobi się luźniejsza i będzie wyglądała na zwarzoną, ale tak ma być! Miksujemy dalej, aż krem ponownie zgęstnieje (ok 5 min).
- W mikserze planetarnym gotowa masa będzie ‘mlaskała’ o ścianki miksera. Przy użyciu ręcznego miksera ten efekt nie będzie aż tak widoczny, ale ławo rozpoznać kiedy krem jest już gotowy.
- Do gotowego kremu dodajemy stopniowo, w małej ilości biały barwnik spożywczy i ekstrakt (opcjonalnie). Miksujemy do momentu połączenia się składników i uzyskania odpowiedniego koloru.
- Z gotowego kremy odkładamy do miseczki 1/3 kremu (do dekoracji), do którego dodajemy odrobinę różowego barwnika. Najlepiej zrobić to przed dekoracją, ponieważ może Wam zostać trochę kremu z tynkowania, który można wykorzystać potem to dekoracji.
Dodatkowo:
- perełki cukrowe do dekoracji, malutkie i większe.
Wykonanie:
- Tort polecam składać w wysokim rancie cukierniczym. Jeśli takiego nie macie możecie taki rant zrobić z papieru do pieczenia.
Polecam wpis: Składanie tortu bez rantu - Krem kokosowy dzielimy na dwie części.
- Pierwszy blat biszkoptowy umieszczamy na tortownicy. Nasączmy go wodą z cytryną. Nakładamy cienką warstwę frużeliny malinowej, a następnie krem raffaello. Wygładzamy krem szpatułką i nakładamy drugi blat biszkoptowy. Nasączamy go, wykładamy frużelinę malinową, krem raffaello i przykrywamy ostatnim blatem biszkoptowym, który również nasączamy (delikatnie).
Górnego blatu nie nasączamy za mocno, aby tynk maślany lepiej się trzymał. Jeśli biszkopt nie jest za suchy możemy pominąć nasączanie. - Tak przygotowany tort schładzamy kilka godzin w lodówce (min. 6 godz., najlepiej całą noc), aby naturalnie osiadł.
- Wyciągamy tort z rantu: ściągamy rant i odklejamy papier do pieczenia. Polecam wpis: wyciąganie tortu z rantu
- Z kremu do tynkowania odkładamy ok 1/3 kremu do dekoracji. Kokosowy tort z malinami tynkujemy białym kremem maślanym. Szpatułką delikatnie wygładzamy boki i wierzch tortu.
- Do pozostałego białego kremu dodajemy odrobinę różowego barwnika i mieszamy dokładnie, np. łyżką. Gotowy krem przekładamy do worka cukierniczego z tylką (Wilton 2D) i dekorujemy tort. Na dole, do dekoracji użyłam tylki Wilton nr 224. Na końcu dekorujemy kokosowy tort perełkami cukrowymi.
Uwagi:
- Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową, oprócz mleczka kokosowego, mascarpone i mrożonych malin.
- Użyłam jajka rozmiar ‘L’. Jedno jajko ma ok 56-58 g bez skorupki (65 g ze skorupką), gdzie białko waży ok 37-38 g.
- Czas schładzania mleka kokosowego zależy od jego jakości. Moje chłodziłam ok 24 godzin, ale czasami może się zdarzyć, że czas może się wydłużyć. Dlatego polecam schładzać mleko kokosowe min. 48 godz. przed użyciem.
- Krem maślany na bezie szwajcarskiej możemy przechowywać w lodówce, jeśli nie możemy od razu udekorować nim tortu. Przed ponownym użyciem trzeba go wcześniej wyciągnąć, aby się ocieplił zmiękł. Następnie mikserem ponownie mieszamy, aby uzyskał odpowiednią konsystencję. Krem maślany można również zamrozić.
- Pod tort otynkowany kremem maślanym polecam dać gruby podkład, ok 1cm. Zapobiegnie on pękaniu kremu podczas przenoszenia/transportu tortu.
- Kokosowy tort otynkowany kremem maślanym wyciągamy z lodówki min. 30 min przed podaniem i kroimy gorącym nożem. Krem maślany po schłodzeniu twardnieje (jak masło) i kruszy się podczas krojenia.
- Sukces wyrośniętego biszkoptu zależy od dobrze ubitych, sztywnych białek. Długość miksowania zależy od mocy Waszego miksera. Mikser z większą mocą szybciej ubije białka. Mój ubija ok 12-5 minut. To też zależy od ilości białek. Im więcej, tym dłuższy czas ubijania.
- Użyłam mąki pszennej tortowej, typ 450.
- Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 165ºC. Z termoobiegiem ustawiamy temperaturę niższą o 15ºC. Piekłam biszkopt na najniższym poziomie piekarnika, grzałka góra-dół.
Smacznego 🙂
Poniżej ten sam tort w wersji komunijnej, tylko o śr 24cm. Wystarczy pomnożyć składniki x2.
Biszkopt można zrobić z 7 jajek.
Kielich zrobiłam z białej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej. Po zastygnięciu pomalowałam
jadalną, złotą farbką.
Podoba Ci się przepis na kokosowy tort? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
DRUKOWANIE – Kliknij w ikonkę drukarki, która znajduje się pod pierwszym zdjęciem, nad przepisem.
32 komentarze
czy musza byc maliny? mam poblem z zakupem. moze byc użyta mieszanka owocowa??
Może być 🙂
Dzień dobry,
Czy jeśli mam robot ręczny, wtedy też od razu umieszczam krem czekoladowy i mascarpone? Czy lepiej jeśli stopniowo będę dodawać mascarpone?
Pozdrawiam serdecznie
Od razu miksujesz wszystko 🙂
Jak działa przelicznik foremek?
Próbuje przeliczyć na średnice 22cm, ale po wpisaniu składników i ilości przelicza mi na takie proporcje jak wpisałam wcześniej. Za każdym razem. Chyba coś złe wpisuje?
Na Instagramie wczoraj wyjaśniałam dokładnie jak działa przelicznik 🙂 Obejrzyj relację wyróżnioną „przelicznik form„
Pani Magdo mam pytanie.
Chcialem wykonczyc tort polewa lustrzana i zastanawiam sie czy krem rafaello bedzie dobry pod polewe czy musze robic maslany
Ten krem jest z wiórkami i migdałami, przez co nie jest gładki. Pod polewę lustrzaną lepszy będzie gładki krem. Może być nawet śmietankowy z mascarpone. Ważne aby był dobrze schłodzony.
Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można.. Za każdym razem mam problem z biszkoptem przy krojenie. To znaczy bardzo się kruszy A tym razem w dodatku jakby odchodzi ta wierzchnia warstwa , która była przy rancie. Co może być przyczyną? Co źle robię?pozdrawiam i dziękuję
Jak długo ubijasz jajka? Czy biszkopt kroiłaś w dniu pieczenia, czy na drugi dzień? Na drugi dzień lepiej się kroi. Zanim wyciągniesz biszkopt ostrym nożem oddziel go od formy. Jeśli forma jest z kiepskiego materiału, to często biszkopt przykleja się do formy i brzydko odchodzi. Czym kroisz biszkopt? Zwykłym nożem, czy strunowym? Ja osobiście polecam nóż strunowy. Ładnie kroi nawet świeży biszkopt.
Nóż strunowy, skrojony na drugi dzień. Dziś właśnie kolejny wyszedł tak samo? ubijam jajka tak jak Pani zaleca w przepisie. To może jednak wina rantu. Pierwszy raz wyszedł idealny A dwa kolejne o mniejszej średnicy katastrofa.
Jajka są odpowiedniej wielkości? Użyłaś tych ze sklepu czy od wiejskich kurek? Te od w.kurek są często większe. Wtedy trzeba dodać trochę więcej mąki, bo inaczej wyjdzie delikatny i puchaty biszkopt. Coś musiało pójść nie tak, skoro pierwszy wyszedł, a potem był problem.
Witam. Czy pamięta Pani jaki wysoki wyszedł torcik?mojnbiszkopt wyszedł na 6 cm i zastanawiam się jak będzie finalnie wyglądał, czy nie będzie za niski.
Ok 9-10 cm. Kremy staram się robić min 1,5 cm.
Jakiej tylko używa pani do robienia róż
W przepisie są wymienione tylki do dekoracji tego tortu 🙂
Dzień dobry 🙂
Mam pytanie – czy krem kokosowy użyty do tynkowania tez moze popękać? Zastanawiam się czy tynkować bezpośrednio przed podaniem czy mogę to zrobić dzień wcześniej? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Magda
Każdy krem na zewnątrz tortu trochę obsycha. Jeśli jest bardzo cienka warstwa, to podczas przemieszczania tortu może popękać. Śmiało proszę tynkować dzień wcześniej. Potem do lodówki. Najlepiej umieścić tort na grubym podkładzie lub paterze, na której tort będzie podawany. Wtedy ryzyko popękania jest znikome :).
Witam, może to bedzie głupie pytanie ale czy jak upiekę biszkopt w formie 23cm to czy kremu wystarczy niby nie duża różnica ale tak sie zastanawiam czy bedzie ok?
Pozdrawiam ?
18 a 23 cm to spora różnica. Tu jest przelicznik foremek 🙂
Czy moge zastapic kokosowa smietanke zwykłą smietanka 36% ? I dodac np wiorki kokosowe lub bez ?
Tam, można dać zwykłą śmietankę 36% :).
Czy do tynkowania można użyć kremu milky way z mlekiem w proszku? Czy zasady tynkowania i trwałość będą takie same?
Jak najbardziej 🙂
Pani Magdo a jak zmienić krem. Aby był bez mleka? Syn ma uczulenie na białko mleka ktowiego
Można pominąć mascarpone i usztywnić krem żelatyną.
Dzień dobry pani Magdo,
mam pytanie dotyczące mleczka kokosowego. Mam dostępną tylko o 60% zawartości ekstraktu kokosowego. Czy mogę je użyć i dodać np. więcej mascarpone do masy, żeby była sztywna?
Tak, radzę wtedy dać więcej mascarpone i zmniejszyć ilość mleka kokosowego. Pozdrawiam i proszę dać znać jak wyszedł 🙂
Nie było najmniejszego problemu. Wyszedł pyszny, gęsty krem 🙂
Super! Bardzo się cieszę 🙂
Witam gdzie znajdę takie literki których Pani użyła do dekoracji tortu?
Literki były zrobione z formy silikonowej. Formę kupowałam dawno temu na alliexpress. Widziałam też ją tutaj: https://www.cake-land.pl/pl/p/Forma-silikonowa-LITERY-ALFABET/1388