Mus z mango to lekki słodki krem do tortu. Jak dla mnie jest to bardzo słodki mus. Przypomina mi smak soków owocowych dla dzieci z marchewką :). Dlatego polecam dodać do niego sok z cytryny, aby orzeźwić trochę smak musu.
Polecam również żelkę z mango.
Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!
P.S. Mus z mango zrobiłam z gotowej pulpy z puszki, ale bez problemu zrobicie mus ze świeżego mango lub mrożonego. W ostatnich punktach opisu wykonania piszę jak to zrobić :).
Robiłam też mus mango używając pasteryzowanego puree, które kupiłam w sklepie internetowym: https://sklep.polmarkus.com.pl/pulpy-pasteryzowane/pasteryzowane-puree-mango-1-kg?from=listing&campaign-id=12
Pasteryzowane puree po otwarciu przechowujemy do 6 dni w lodówce. Można też od razu podzielić na mniejsze porcje i zamrozić.
Składniki:
- 160 g pulpy lub puree z mango
- 15-25 g cukru, do smaku (przy puree dałam 15 g)
- 2-3 (ok 20 g) łyżki soku z pomarańczy – opcjonalnie
- 2-3 łyżeczki soku z cytryny lub więcej, do smaku
- 6 g żelatyny + 1,5 łyżki zimnej wody
- 160 g/ml śmietanki kremówki 30/36%, schłodzonej
- Pulpę z mango przecedzamy przez sitko, aby pozbyć się włókien i pestek
- Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy na ok 7 min, do napęcznienia.
- Pulpę/puree umieszczamy w rondelku. Dodajemy cukier i sok z cytryny i pomarańczy. Podgrzewamy całość na małym ogniu do momentu wrzenia. Wyłączamy palnik.
- Dodajmy napęczniałą żelatynę. Całość mieszamy energicznie do chwili, kiedy cała żelatyna się rozpuści. Odstawiamy do wystudzenia.
Puree z mango nie może być ciepłe, ponieważ krem śmietankowy się zwarzy. -
W misce, za pomocą miksera (szybsze obroty) ubijamy śmietankę. Ale nie ubijamy jej do końca, na sztywny krem. Ma być lekko luźna (będzie spadać z łyżki). Śmietanki do musu nie ubijamy do końca. Gdy ubijemy śmietankę na sztywno, to dodatkowe mieszanie, łącząc śmietankę z puree, powoduje warzenie się musu.
Odkładamy mikser. - Następnie, w 2-3 turach, dodajemy ostudzone puree i mieszamy delikatnie całość za pomocą łyżki lub rózgi kuchennej, tylko do połączenia się składników. Mus wyjdzie luźny (nie zwarzony – rozwarstwiony), ale taki ma być. Możemy go na chwilę włożyć do lodówki, aby trochę zgęstniał.
- Gotowy mus z mango od razu wykładamy na biszkopt/ciasto. Nie schładzamy go w misce do następnego dnia.
- Przed wyłożeniem musu na blat (jeśli nie mamy rantu) polecam zrobić rant wokół tortu z papieru do pieczenia – polecam wpis: Składanie tortu bez rantu.
- Wypieki z musem mango schładzamy w lodówce kilka godzin (min. 6 godz., najlepiej całą noc).
- Robiąc monoporcje, po schłodzeniu formy z musem, wkładamy ją do zamrażarki na min. 6 godzin. Po wyciągnięciu z zamrażarki od razu wciągamy półkule musowe z formy i układamy je np. na kratce do studzenia, aby udekorować je polewą.
- Świeże mango miksujemy blenderem na gładkie puree. Przecedzamy przez sitko, aby pozbyć się włókien. Do pulpy dodajemy cukier, sok z cytryny i podgrzewamy do momentu wrzenia. Następnie wyłączamy palnik i dodajemy żelatynę.
- Mrożone mango podgrzewamy w rondelku, aż zmięknie. Miksujemy blenderem na gładkie puree i przecedzamy przez sitko.
Uwagi:
- Musu z mango z tego przepisu wystarczy na przełożenie 1 blatu biszkoptu o śr 16 cm (wysokość musu ok 1,5 cm). Skorzystaj z przelicznika foremek. Monoporcje – zrobiłam 12 półkul o śr 5 cm.
- Jeśli chcecie grubszą warstwę musu wystarczy podzielić ilość składników przez 15 (1,5 cm) i pomnożyć np. przez 20 (2 cm). Grubość 1,5 cm jest idealna do żelki o grubości ok 7 mm, wtedy warstwa musu z żelką ma trochę ponad 2 cm.
- Sprawdź jakie kremy pasują do musu z mango: połączenia smakowe.
- Ilość cukru zależy od tego jak słodkie jest nasze mango lub pulpa z mango. Warto dodać sok z cytryny i go nie pomijać, ponieważ mus mango jest bardzo słodki i sok z cytryny orzeźwia smak musu.
- Żelatynę ważyłam na wadze jubilerskiej, tzn, że dałam dokładnie 6,1 g. Polecam taką wagę gdy musimy odmierzyć dokładną ilość żelatyny, ponieważ zwykła waga kuchenna nie odmierza szczegółowo i możemy zamiast 6 g dać np. 6,8 g, a to już prawie 7 g.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Przepis można wydrukować. Kliknij w ikonkę drukarki poniżej
i usuń w edytorze zdjęcia, aby wydrukować sam tekst!
20 komentarzy
Asia asAdia kjh
6 września 2023 at 22:59Czy do tego musu mogę użyć takiego purre
Magdalena Indyka
6 września 2023 at 23:32Nie używałam tego puree. Ale na 99% wydaje mi się że można użyć. Jeśli ma podobną konsystencję do puree z filmu to bez problemu można użyć.
Ewelina
3 lutego 2023 at 13:15Czemu dała Pani 250g pulpy skoro w przepisie jest jej mniej?
Pozdrawiam 🙂
Magdalena Indyka
4 lutego 2023 at 22:25Ponieważ robiłam kilka razy ten mus i za każdym razem zmieniałam proporcje. Film nagrywałam za pierwszym razem, gdy robiłam mus z większej ilości.
Karo
22 września 2022 at 09:23czy mozna do śmietanki dodać toche mascarpone, tak aby wyszedł bardziej krem niż mus?
Magdalena Indyka
22 września 2022 at 14:29Można, ale mascarpone zagęszcza mus i wtedy trzeba dać trochę mniej żelatyny.
Sabina
20 maja 2022 at 23:46Jakiej firmy piłkę Pani poleca, aby wyszedł taki ładny żółty kolor???
Magdalena Indyka
22 maja 2022 at 14:51Pulpę kupiłam w sklepie stacjonarnym. Na filmie (pod przepisem) widać puszkę z tą pulpą na początku filmu. Pewnie są lepsze pulpy, ale moją kupowałam bo była pod ręką. Słyszałam o lepszej, ale jest w 1kg opakowaniu i do kupienia w sklepie internetowym. Nie zużyłabym całej.
Agnieszka
3 maja 2022 at 00:25Czy mus z marakuji z tego przepisu wyjdzie?
Pozdrawiam
Magdalena Indyka
9 maja 2022 at 17:40Nie wiem jaki mus wyjdzie z marakuji, bo nie robiłam takiego. Nie wiem ile dać żelatyny, aby był stabilny.
Kasia
1 maja 2022 at 18:19Czy zamiast żelatyny można użyć agar, jeśli tak to w takiej samej ilości?
Magdalena Indyka
2 maja 2022 at 16:21Można. Niestety nie używam agaru do musów i nie jestem w stanie powiedzieć ile go dać zamiast żelatyny.
Joanna
23 kwietnia 2022 at 15:16Witam jakiej żelatyny Pani używa? bo mi w każdym musie wychodzi tzw. bułka . proporcje dokładnie zważone zawsze .
Magdalena Indyka
25 kwietnia 2022 at 15:06Dr Oetker. Jeśli używasz tej samej, to następnym razem daj 1 gram więcej żelatyny.
Olusia
4 marca 2022 at 11:24Witam, czy można sama pulpe z mango przygotować dzień wcześniej, a połączyć ze śmietanka na następny dzień?? Pozdrawiam
Magdalena Indyka
6 marca 2022 at 12:41Tak, tylko bez żelatyny. Do lodówki włóż. Na drugi dzień podgrzewasz pulpę i dodajesz żelatynę.
Alicja
27 stycznia 2022 at 06:32Mój mus nie był taki żółty jak u Pani Czy może być wina tego że nie dałam soku z cytryny i pomarańczy?
Magdalena Indyka
29 stycznia 2022 at 11:47To wina mango. Niektóre są bardziej żółte 🙂
Marta
24 stycznia 2022 at 09:42Czy żelatyna w tym musie jest konieczna? Wydaje mi się, że gdyby zrobić krem dzień wcześniej i go schłodzić ze śmietanką w lodówce to może nie trzeba byłoby dodawać żelatyny, czy mylę się? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Magdalena Indyka
29 stycznia 2022 at 11:54Do musów żelatyna jest konieczna. Dodajesz dużo soku lub puree do lekkiej śmietanki. Wtedy krem robi się bardzo rzadki. Bez żelatyny nie stężeje.