Tort urodzinowy z kremem z białej czekolady, musem jeżynowym i kremem czekoladowym.
Błażej, gdy zobaczył moją inspirację na jego tort urodzinowy powiedział, że nie chce tortu z kwiatkami dla dziewczynek… ale z motylkami może być! Chłopak wie co dobre ;). Trochę nierówny mi wyszedł, ale wg mojego męża to najpyszniejszy tort jaki kiedykolwiek zrobiłam, dlatego przymykam oczy na te małe niedoskonałości ;). Zapraszam na pyszny tort na urodziny dziecka z kremem z białej czekolady i musem jeżynowym.
Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!
P.S. Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni.
1 dzień: Pieczemy biszkopt, rozpuszczamy czekolady w śmietance.
2 dzień: Robimy kremy czekoladowe, mus jeżynowy i składamy tort (przekładamy biszkopt kremami).
3 dzień: Tynkujemy i dekorujemy tort kremem maślanym.
4 dzień: Tort urodzinowy podajemy gościom. Tort najlepiej smakuje 2-3 dni po złożeniu (przełożeniu go kremami). Tort jedzony na drugi dzień po złożeniu smakuje jak zwykłe ciasto z kremem. Sprawdziłam to i czuć różnicę, dlatego nie warto się śpieszyć!
Skorzystaj z przelicznika foremek
Polecam wpis: Jak złożyć prosty tort
Składniki na biszkopt (rant śr 16 cm) – biszkopt:
- 4 białka (ok 148 g)
- 144 g drobnego cukru
- 4 żółtka
- 120 g mąki pszennej
- 40 g mąki ziemniaczanej
- Oddzielamy białka od żółtek.
- W misce, przy pomocy miksera ubijamy białka na sztywną pianę (na najszybszych obrotach miksera). Po ok dwóch minutach dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Miksujemy całość od początku ok 12-15 min, aż masa będzie gęsta (im więcej białek tym dłuższy czas ubijania).
- Nadal ubijając dodajemy żółtka, jedno po drugim. Miksujemy krótko, tylko do połączenia się składników. Gdy otrzymamy jednolitą masę odkładamy mikser.
- W dwóch turach wsypujemy przesiane mąki i delikatnie łączymy je z masą jajeczną, używając szpatułki lub rózgi kuchennej.
- Gotowe ciasto przekładamy do rantu o śr 16 cm. Delikatnie wyrównujemy wierzch ciasta. Jeśli użyjecie tortownicy, musicie zrobić rant z papieru do pieczenia, aby biszkopt nie uciekł.
Można też upiec biszkopt na dwa razy w tortownicy, z dwóch jajek. - Pieczemy od 50 – 60 min w temperaturze ok 155ºC (bez termoobiegu), do suchego patyczka i zarumienienia się biszkoptu.
- Upieczony biszkopt od razu wyciągamy z piekarnika i odkładamy na blat kuchenny.
Zostawiamy do wystudzenia (najlepiej na całą noc, wtedy lepiej się kroi). - Przy pomocy noża oddzielamy biszkopt od formy. Wyciągamy i kroimy na cztery równe blaty.
Krem czekoladowy – krem czekoladowy:
- 160 ml śmietanki kremówki 36%
- 100 g mlecznej czekolady, połamanej
- 28 g gorzkiej czekolady, połamanej
- 70 g mascarpone, schłodzonego
- W małym rondelku podgrzewamy kremówkę, aż będzie gorąca (nie doprowadzamy do wrzenia). Wyłączamy palnik i dodajemy połamane czekolady. Po ok 2 minutach mieszamy całość, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę czekoladową. Odstawiamy do wystudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 6 godz.).
- Następnie umieszczamy w misce schłodzony krem czekoladowy i serek mascarpone. Przy pomocy miksera mieszamy całość, aż uzyskamy gęsty krem czekoladowy.
- Stabilność kremu zależy od śmietanki i czekolady. Krem z rzadszą śmietanką (30%) ubija się trochę dłużej. Wtedy też możemy odrobinę zmniejszyć ilość śmietanki, np. o 20 ml, a mascarpone zwiększyć o 20 g.
Mus jeżynowy – mus z jeżyn:
- 220 g jeżyn świeżych/mrożonych
- 40 – 50 g cukru, do smaku
- 2-3 łyżeczki soku z cytryny, do smaku
- 6 g żelatyny + 2 łyżki zimnej wody
- 160 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej
- Jeżyny umieszczamy w garnuszku. Dodajemy cukier. Podgrzewamy na małym ogniu. Gdy owoce puszczą sok i się ‘rozpaćkają’ wyłączamy palnik. Miksujemy jeżyny blenderem (nie jest to konieczne).
- Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy na ok 7 min, do napęcznienia.
- Jeżynowe puree przecedzamy przez sitko, aby pozbyć się skórek. Otrzymany sok (ok 160 ml) przelewamy do garnuszka. Dodajemy sok z cytryny i podgrzewamy do momentu wrzenia. Zdejmujemy z palnika i dodajmy napęczniałą żelatynę. Całość mieszamy energicznie do chwili, kiedy cała żelatyna się rozpuści. Odstawiamy do wystudzenia. Puree z jeżyn nie może być ciepłe, ponieważ krem śmietankowy się zwarzy.
-
W misce, za pomocą miksera (średnie obroty) ubijamy śmietankę. Ale nie ubijamy jej do końca, na sztywny krem. Ma być lekko luźna (będzie spadać z łyżki). Śmietanki do musu nie ubijamy do końca. Gdy ubijemy śmietankę na sztywno, to dodatkowe mieszanie, łącząc śmietankę z puree, powoduje warzenie się musu.
Odkładamy mikser. - Następnie, w 2 turach, dodajemy ostudzone puree i mieszamy delikatnie całość za pomocą łyżki lub rózgi kuchennej, tylko do połączenia się składników. Mus wyjdzie luźny (nie zwarzony), ale taki ma być.
- Gotowy mus wykładamy od razu na biszkopt. Nie wkładamy go w misce do lodówki, bo stężeje i nie nałożycie go później na biszkopt.
Krem z białej czekolady – krem z białą czekoladą:
- 150 ml śmietanki kremówki 36%
- 100 g białej czekolady
- 140 g serka mascarpone, schłodzonego
- W małym rondelku podgrzewamy kremówkę, aż będzie bardzo gorąca (nie doprowadzamy do wrzenia). Wyłączamy palnik i dodajemy połamaną czekoladę. Powoli mieszamy, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę czekoladową. Odstawiamy do wystudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 6 godzin).
- Następnie umieszczamy w misce schłodzoną masę czekoladową i serek mascarpone. Przy pomocy miksera (szybsze obroty) mieszamy całość, aż uzyskamy gęsty krem czekoladowy.
- Stabilność kremu zależy od śmietanki i czekolady. Krem z rzadszą śmietanką (30%) ubija się trochę dłużej. Wtedy też możemy odrobinę zmniejszyć ilość śmietanki, np. o 20 ml, a mascarpone zwiększyć o 20 g.
Dodatkowo:
- ok 120 g świeżych malin, do kremu z białej czekolady (można też zrobić frużelinę malinową)
Nasączenie:
- przegotowana woda
Krem maślany z mascarpone do tynkowania (wys. tortu ok 12 cm):
- 180 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
- 65 g cukru pudru
- 300 g serka mascarpone, w temp. pokojowej
- biały barwnik/wybielacz
- zielony i niebieski barwnik spożywczy w żelu
- Mascarpone wyciągamy z lodówki min. 5 godzin przed zrobieniem kremu. Serek ociepla się dłużej od masła i dwie godziny to za krótki czas na ocieplenie mascarpone.
- W misce, za pomocą miksera ucieramy masło z cukrem pudrem, aż otrzymamy puszystą masę (min. 10 min, najszybsze obroty miksera).
- Nadal miksując dodajemy powoli serek mascarpone. Dodałam go w 3 turach.
- Miksujemy całość, aż uzyskamy gładki krem (ok 2 minut). Następnie dodajemy biały barwnik i mieszamy krem.
- Miksujemy chwilę na najszybszych obrotach, aby wymieszać dobrze barwnik, a następnie zmniejszamy obroty i mieszamy krem przez kilka minut. W ten sposób odpowietrzymy krem maślany, aby nie był ‘dziurawy’.
- Tynkujemy tort cienką warstwą białego kremu. Pozostały krem dzielimy na trzy części: 2x 120g i 1x – 170g.
- Jedną, mniejszą porcję białego kremu odkładamy na bok. Drugą, mniejszą porcję barwimy na zielono. Do trzeciej, większej porcji dodajemy niebieski barwnik.
- Biały barwnik potrzebuje czasu, aby zadziałać, dlatego po jego dodaniu poczekajcie dobrą chwilę, zanim dodacie więcej wybielacza. Dodajemy biały barwnik stopniowo, aż uzyskamy ładną biel. Gdy dodajemy również kolorowy barwnik krem nie musi być idealnie biały. Ważne aby nie był żółty/kremowy, bo po dodaniu np. niebieskiego barwnika otrzymamy zielony kolor.
Krem maślany do dekoracji:
- 120 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
- 40 g cukru pudru
- 200 g serka mascarpone, w temp. pokojowej
- biały barwnik/wybielacz
- różowy, niebieski, żółty i zielony barwnik spożywczy w żelu
- W misce, za pomocą miksera ucieramy masło z cukrem pudrem, aż otrzymamy puszystą masę (min. 10 min, najszybsze obroty miksera).
- Nadal miksując dodajemy powoli serek mascarpone. Dodałam go w 3 turach.
- Miksujemy całość, aż uzyskamy gładki krem. Dodajemy biały barwnik i mieszamy, aż uzyskamy biały krem.
- Krem dzielimy na 4 równe porcje, po ok 85 g każda. Jedną porcję barwimy na różowo, drugą na niebiesko, trzecią na żółto i czwartą na zielono.
Wykonanie:
- Wysokie torty najlepiej składa się w rancie. Jeśli takiego nie mamy, możemy go zrobić sami, np. owijamy pierwszy blat biszkoptu papierem do pieczenia, tworząc w ten sposób rant.
Polecam wpis: Składanie tortu bez rantu. - Pierwszy blat biszkoptowy umieszczamy na podkładzie/tortownicy. Nasączmy go i w tym momencie możemy nałożyć rant cukierniczy z papierem do pieczenia. Nakładamy krem czekoladowy i wyrównujemy go szpatułką. Kładziemy drugi blat biszkoptowy. Nasączamy go i nakładamy mus jeżynowy. Wygładzamy szpatułką i przykrywamy kolejnym blatem biszkoptowym, który również nasączamy. Nakładamy cienką warstwę kremu z białą czekoladą. Wykładamy maliny (lub frużelinę) zostawiając mały odstęp od brzegu biszkoptu. Nakładamy pozostałą cześć kremu i delikatnie wygładzamy. Nakładamy ostatni blat biszkoptu, który delikatnie nasączamy.
- Tak przygotowany tort wkładamy na kilka godzin do lodówki (min. 6 godz., najlepiej na całą noc), aby tort z kremami się ustabilizował.
-
Wyciągamy tort z rantu: ściągamy rant i odklejamy papier do pieczenia. Polecam wpis: wyciąganie tortu z rantu.
- Schłodzony tort przed tynkowaniem wyciągamy z lodówki kilka minut wcześniej, aby się ocieplił. Na zimnym torcie krem maślany szybko twardnieje i trudniej go tynkować jeśli nie potrafimy tego szybko zrobić.
- Nakładamy cienką warstwę białego kremu maślanego i tynkujemy tort. Szpatułką wygładzamy boki i wierzch tortu. W ten sposób okruszki biszkoptu przykleją się i nie będą się mieszać z kremem.
- Następnie nakładamy, zaczynając do dołu, zielony krem (do 1/3 wysokości tortu). Potem nakładamy biały krem do 2/3 wysokości), a na końcu niebieski, tworząc niebo. Za pomocą szpatułki wygładzamy całość, uważając aby kolory za bardzo się nie zmieszały.
Tort bez problemu można otynkować jedną warstwą kremu, nakładając od razu wszystkie kolory kremów. Nie trzeba nakładać pierwszej, cieńszej warstwy. Dlatego róbcie tak, jak Wam jest łatwiej.
- Tort urodzinowy wkładamy do lodówki i przygotowujemy kolorowe kremy do dekoracji.
- Schłodzony tort urodzinowy dekorujemy za pomocą worków cukierniczych z tylkami kolorowymi kremami, robiąc kwiaty, łodygi i liście. Na filmie poniżej pokazałam jak to zrobić.
- Tak przygotowany tort przechowujemy w lodówce.
- Tort urodzinowy przed podaniem wyciągamy kilka minut wcześniej, aby się ocieplił. Koimy tort gorącym nożem. Motylki najlepiej przykleić tuż przed podaniem. Z moimi motylkami nic się nie stało w lodówce, ale takie dekoracje są wykonane z różnych materiałów, które mogą być mniej odporne na wilgoć.
Tylki do dekoracji:
Wilton 1M – kwiaty (można je zrobić również tylką Wilton 2D)
Wilton 233 – trawa
Ibili 02 lub Wilton 02 – łodygi
Wilton nr 70 – liście
Uwagi:
- Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową, oprócz składników na kremy.
- Użyłam jajka rozmiar ‘L’. Jedno jajko ma ok 56-58 g bez skorupki (65 g ze skorupką), gdzie białko waży ok 37-38 g.
- Krem maślany możemy przechowywać w lodówce, jeśli nie możemy od razu udekorować nim tortu. Przed ponownym użyciem trzeba go wcześniej wyciągnąć, aby się ocieplił/zmiękł. Następnie mikserem ponownie miksujemy, aby uzyskał odpowiednią konsystencję. Krem maślany można również zamrozić.
- Pod tort otynkowany kremem maślanym koniecznie dajcie gruby podkład, ok 1 cm. Zapobiegnie on pękaniu kremu podczas przenoszenia/transportu tortu.
- Tort z kremem z białej czekolady otynkowany kremem maślanym wyciągamy min. 30 min przed podaniem i kroimy gorącym nożem. Krem maślany po schłodzeniu twardnieje (jak masło) i kruszy się podczas krojenia.
- Użyłam mąki pszennej tortowej, typ 450.
- Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 165ºC. Z termoobiegiem ustawiamy temperaturę niższą o 15ºC.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.
74 komentarze
Ewa
3 kwietnia 2023 at 12:58Witam czy tort o średnicy 16 to jest najmniejszy czy można zrobić mniejszy
Magdalena Indyka
3 kwietnia 2023 at 20:41Najmniejszy robiłam o śr 14 cm 🙂 Było trochę roboty z żelką bo musiałam robić o śr 14 cm i potem wycinać mniejszy rozmiar. Ale torcik wyszedł fajnie.
Anna Styrylska
20 lipca 2023 at 16:57Tort jest przepyszny🙂 można go spokojnie mrozić. Dziękuję za przepisz🙂👍
Magdalena Indyka
20 lipca 2023 at 21:44Bardzo się cieszę 🙂 Serdecznie pozdrawiam!
amial
28 marca 2023 at 00:25Dzień dobry! Niestety, nigdzie nie mogę zdobyć jeżyn na mus. Co najlepiej jest w stanie wg Pani je zastąpić?
Magdalena Indyka
28 marca 2023 at 10:27Można zrobić inny mus owocowy, np. malinowy, wiśniowy, jagodowy lub truskawkowy. Te owoce można przez cały rok kupić w postaci mrożonej 🙂 Przepisy na te musy znajdzie Pani tutaj: https://slodkipomysl.pl/category/mus-do-tortu
Kamila
4 kwietnia 2023 at 00:54Dziękuję za odpowiedź. Tort chcę podać w najbliższą sobotę. Będzie też pewnie jedzony w niedzielę. Kiedy optymalnie będzie przekładać biszkopty, tynkować i ozdabiać tort?
Magdalena Indyka
4 kwietnia 2023 at 19:22Nad przepisem na biszkopt jest plan działania dzień po dniu 🙂
J
9 marca 2021 at 19:44Pani Magdo,czy moge otynkowac tort kremem smietanowym z mascarpone,a ozdobic kremem 3M(nie po bokach,tylko róze u gory)
Magdalena Indyka
10 marca 2021 at 00:48Jeśli róże będą na górze to tak. Jeśli udekorujesz po bokach, to krem maślany nie przyczepi się do kremu śmietankowego i róże mogą odpaść.
Mariola
25 maja 2021 at 10:00Witam
A czy można lukier plastyczny położyć na torcie na ten krem maślany z mascarpone?
Magdalena Indyka
25 maja 2021 at 16:04Można.
Beatabbbbbvvbmm
24 lutego 2021 at 16:18Ta smietanka z czekolada po 6 godz zastygla ma konsystencję Bardzo gesto prawie jak masło z lodówki. Tak powinno być?
Magdalena Indyka
24 lutego 2021 at 21:19A jaką śmietankę użyłaś? 36% z Piątnicy? Jeśli tak, to masa będzie gęsta. Przy innej będzie półpłynna.
Monika
19 lutego 2021 at 01:08Witam, serdecznie dziękuję za super precyzyjny przepis, łącznie z przelicznikiem, wskazówkami, zdjęciami. Wszystko wyszło super. Piekłam w tortownicy o średnicy 20cm, jednak biszkopt udało mi się przekroić tylko na 3 blaty, więc zdecydowałam, że zrobię jeszcze jeden biszkopt czekoladowy. Co za tym idzie powstała dodatkowa warstwa kremu (pozostała część jagód zmiksowana z mascarpone). Tort był wysoki, starałam się jak moglam ale 4 małe dziecięce rączki czasami pomagały, czasami przeszkadzały. Córcia wniebowzięta. I co najważniejsze- nie pamiętam kiedy tak tort smakow wszystkim gościom. Jedynie może masa na tynk mogłaby być troszkę słodsza, ale podejrzewam, że to sprawa indywidualna. Dla mnie była ok.
Monika
19 lutego 2021 at 01:12P.S. zamiast jeżyn, które są w oryginalnym przepisie, użyłam mrożonych jagód – postępowałam z nikim tak, jak w przepisie. Smak super.
Magdalena Indyka
19 lutego 2021 at 21:28Bardzo się cieszę, że smakował 🙂 Do kremu maślanego można dać więcej cukru następnym razem 🙂 Pozdrawiam!
AgaAga
22 lutego 2023 at 09:48Borówki Amerykanskie też będą zamiast jeżyn?
Magdalena Indyka
22 lutego 2023 at 15:58Tak, będzie pasować 🙂 Tu mam przepis na mus z borówek: https://slodkipomysl.pl/mus-borowkowy
BożenaBożeBoBoż
26 stycznia 2021 at 10:43Dzień dobry, tort jest na średnice 16 cm, ja potrzebuje 20cm. Po urzyciu przelicznika foremek na 20cm wyszło mi 6,24szt białka i żółtka. Czy jeżeli dam 6 zółtek i białek, przy tej ilości składników, to biszkopt mi wyjdzie?
Magdalena Indyka
26 stycznia 2021 at 14:22Tak. Wyjdzie 🙂 Gdyby wyszło 6,88 to wtedy dajesz 7.
Desro
31 stycznia 2021 at 04:40Witam,
Jak wysoki jest tort? Na ile osób?
Magdalena Indyka
1 lutego 2021 at 12:26W przepisie podana jest wysokość tortu (przy kremie do tynkowania). Robiłam tort dla 8 osób. Nie liczyłam dokładnie ile kawałków wyszło. Na pewno coś zostało.
EWeedfEweddm
13 lutego 2021 at 10:31Witam mam pytanie czy do tego torty, można zrobić tynk z Amelka skondensowanego i masła , z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam serdecznie
Magdalena Indyka
13 lutego 2021 at 12:35Tak. Tort możesz otynkować i udekorować każdym kremem maślanym.
Przelicznik
1 lutego 2022 at 21:51Z przelicznika na tortownicę o średnicy 24 cm wyszło mi 9 białek i 9 żółtek…biszkopt muszę upiec dwa razy ponieważ nie mam rantu, w takim razie jak podzielić to na dwa biszkopty?
Magdalena Indyka
3 lutego 2022 at 10:21Podziel przez 3. każdy blat będzie z 3 jajek. pierwszy możesz zrobić z 6 jajek i otrzymasz dwa blaty.
Aleksandra
20 stycznia 2021 at 15:44Do górnej warstwy, czyli kremu śmietankowego z malinami zamiast świeżych malin chcę użyć frużeliny. Czy muszę ją robić na żelatynie, czy wystarczy na mące ziemniaczanej?
🙂
Magdalena Indyka
20 stycznia 2021 at 22:55Można na samej mące. Na blogu jest przepis na taką frużelinę :).
Aleksandra
21 stycznia 2021 at 08:04Ok, dziękuje 🙂 moje pytanie wzięło się stąd, że w przepisie na fruzeline napisała Pani, że jesli chcemy użyć jej do kremu to musi być z żelatyną. Więc zrozumiałam, że warstwa fruzeliny która styka się z kremem musi być na zelatynie. Ale to pewnie chodzi o przygotowanie musu, gdzie mieszamy fruzeline ze śmietanką.
Magdalena Indyka
21 stycznia 2021 at 14:46Tak, żelatynę polecam dać gdy mieszamy nawet krem śmietankowy z frużeliną, aby krem nie popłynął. Jak dajemy frużelinę pod krem, to wtedy nie trzeba.
Bożena
21 stycznia 2021 at 15:21Dzień dobry 🙂 potrzebuje zrobić biszkopt o średnicy 20cm ale na 4blaty, czy mam wydłużyć czas pieczenia?
Magdalena Indyka
22 stycznia 2021 at 11:27Można o 5-10 minut. Do suchego patyczka pieczemy, jak góra będzie ładnie przyrumieniona. Po 40 minutach jak zobaczysz, że nie widać mokrego ciasta możesz patyczkiem sprawdzić. Delikatnie uchyl drzwiczki piekarnika.
Bożena
22 stycznia 2021 at 19:03Dziękuje 🙂
Julia
11 grudnia 2020 at 11:06Witam. Chciałam zapytać o barwnik do masy do tynkowania, czy ze względu na to ze on jest maślany to moge użyć kazdego barwnika np. droetcer czy musi być jakiś specjalny do kremów maślanych ? i Ewentualnie, gdzie kupić takie bawniki ? (to mój pierwszy tort w życiu :D)
Magdalena Indyka
11 grudnia 2020 at 21:07Nie polecam barwników dr oetcer. Są słabe. Polecam barwniki Wilton. Wpisz w google 'barwnik wilton’ i znajdziesz sklepy, gdzie można je kupić.
Elżbieta
6 grudnia 2020 at 21:45Witam, jeśli chce przełożyć tort muszę schłodzić wcześniej krem czy nakładać Odrazu po zrobieniu?
Magdalena Indyka
6 grudnia 2020 at 23:11Od razu po zrobieniu.
Asia
24 listopada 2020 at 15:27Dzień dobry Pani Magdo ?
Czy zamiast musu jezynowego mogłabym wykorzystać zelkę wisniowa? I gdzie wtedy nalepiej ja umiescic – przy masie z ciemnej czekolady?
Pozdrawiam ?
Magdalena Indyka
25 listopada 2020 at 14:30Można. Jeśli tort ma być 3 warstwowy to można zrobić krem śmietankowy i schować żelkę do tego kremu.
Renata
17 lipca 2020 at 10:57Dzień dobry.
Tort wygląda super 🙂 chciałabym zrobić biszkopt o średnicy 20cm
Jak powinnam dobrać proporcję składników ? Będę bardzo wdzięczna za pomoc 🙂
Magdalena Indyka
17 lipca 2020 at 15:33Tutaj jest przelicznik foremek :).
Renata
21 lipca 2020 at 15:35Dziękuję za wskazówkę tego przelicznika. Powie mi Pani, ja powinnam przeliczyć wszystkie składniki w przepisie, nie tylko na biszkopt? Proporcje na kremy itd, wszystko?
Jeszcze mam pytanie odnośnie ponczu, u nas dzieci tortu nie będa jadły, więc może być z alkoholem. Jaki poncz mogę zrobić, tak żeby nie kremy się nie zważyły itd?
Magdalena Indyka
21 lipca 2020 at 22:28W przeliczniku trzeba przeliczyć wszytko: biszkopt i kremy. Nie robię tortów z alkoholem i trudno mi powiedzieć jakie nasączenia alkoholowe dać.
Iwona
1 października 2020 at 19:07Witam. A fruzeline malinowa dać na biszkopt bezpośrednio i na nią krem z białej czekolady?
Magdalena Indyka
2 października 2020 at 11:53Tak :)Tylko nie kładź frużeliny na całym biszkopcie. Zostaw odstęp 1cm od brzegu biszkoptu, aby frużelina nie wypłynęła i nie przebarwiła kremu do tynkowania.
Artur
9 czerwca 2020 at 16:12Pomocy co zrobić Mus jeżynowy nie chce zgęstnieć… Już godzinę leżakuje w lodówce i nadal leisty
Magdalena Indyka
10 czerwca 2020 at 13:27Można dodać więcej żelatyny. Pół łyżeczki żelatyny ponownie zalewamy wodą i odstawiamy do napęcznienia. Potem rozpuszczamy ją w kąpieli wodnej, aby była płynna. Dodajemy do płynnej żelatyny łyżeczkę musu i mieszamy dokładnie. Miksujemy mus i dodajemy żelatynę.
Renata
22 lipca 2020 at 08:20Rozumiem, ale czy jak zrobie jakiś poncz z alkoholem troszkę, sok z cytryny, woda i cukier. Czy kremom nic się nie stanie?
Magdalena Indyka
22 lipca 2020 at 12:33Nie, nic się nie stanie. Chyba że bardzo nasączysz biszkopt, aż będzie się topił :).
Justyna
9 czerwca 2020 at 01:22Czy do środka mogę dać mrożone maliny zamiast tych świeżych? I co zrobić aby otynkować „ładnie tort” jakieś wskazówki /rady? Dziękuję z góry 🙂
Magdalena Indyka
9 czerwca 2020 at 23:23Nie dajemy mrożonych owoców do kremu z białą czekoladą. Podczas rozmrożenia puszczą wodę i krem się zwarzy. Na filmie pokazuję jak tynkuję tort. Polecam paterę obrotową. Ona pomaga przy tynkowaniu.
Jusyynajus
7 czerwca 2020 at 10:00Witam, czy mogę zrobić z tego przepisu tort dwupoziomowy? 🙂
Magdalena Indyka
7 czerwca 2020 at 21:15Tak 🙂
Kasia Kasia
23 kwietnia 2020 at 00:06PANI Magdalena, moje pytanie jest takie, czy mus można położyć na coś innego niż biszkopt? Mam 3 blaty biszkoptu, a wymyśliłam sobie, żeby jedna warstwa była czekoladowa, a druga śmietankowa z borówkami w środku i chciałabym dodać jeszcze ten mus. W którym miejscu najlepiej go położyć? Da się w ogóle, tak żeby tort nie osiadł? Dziękuję góry za odpowiedź
Magdalena Indyka
23 kwietnia 2020 at 15:31Da się to zrobić. Mus kładziemy na kremy. Nie wiem jak z przyczepnością musu do kremu, ale powinno być ok.
Kasia
28 lutego 2020 at 10:30Dzien dobry. Pani Magdaleno, na ile porcji pokroila pani ten piekny torcik? I moje drugie pytanie, o ile zwiekszyc proporcje jesli bede robila torcik w rancie 20 cm?! Taki tylko mam niestety.Dziekuje serdecznie za pomoc. Pozdrawiam. Kasia
Magdalena Indyka
28 lutego 2020 at 11:40Z tej średnicy i wysokości można wykroić max 12 kawałków. Na blogu jest przelicznik foremek (nad składnikami na biszkopt jest link). Z tortu o śr 20 cm będzie ok 18-20 porcji.
Ada
4 lutego 2020 at 06:52Dzień dobry, czy krem z białej czekolady przy tych proporcjach utrzyma mi wysoki , trzywarstwowy tort? Chce go wykorzystać jako bazę do każdego przełożenia. Ostatnio zrobiłam z tych samych proporcji, ale ostudzoną czekoladę wlałam do ubitej śmietanki z mascarpone (dowiedziałam się o takim sposobie ostatnio) i niestety krem wyszedł za rzadki, żeby nie wypływał i w ogóle nie był puszysty.
Magdalena Indyka
6 lutego 2020 at 12:55Jeśli chcesz ten krem dać do każdej warstwy, to radzę dać więcej mascarpone i trochę białej czekolady. Jeśli na górę tortu, to te proporcję będą ok. Krem jest stabilny, ale nie utrzyma całego tortu.
AniaAa
1 czerwca 2020 at 12:15Dzień dobry
Zrobiłam ten tort ba 5 urodziny mojej córki. Wyszedł pyszny. Chce Pani podziękować że istnieje bo wreszcie mogę zrobić tort który mi się nie rozwala. Tylko tynkowanie mi nie wyszło. Było zrobione jak przedszkolak. Dziękuję jeszcze raz
Magdalena Indyka
1 czerwca 2020 at 19:32Bardzo się cieszę! Wszystkiego najlepszego dla córeczki 🙂
Melkaeñka
30 października 2019 at 12:22Zastanawialam sie czy moge zamiast jeżyn urzyc do musu malin ?
Magdalena Indyka
30 października 2019 at 12:25Jak najbardziej 🙂 Może też być wiśniowy lub truskawkowy 🙂
Ja 7209
8 października 2019 at 13:06Witam. Robiłam ten krem maślany do dekoracji z mascarpone i powiem szczerze że mi nie wyszedł. Był taki jakiś tłusty i kapalo z rękawa jak zaczęłam dekorować. Robiłam jak w przepisie i nie wiem co mogło pójść nie tak 🙁
Magdalena Indyka
10 października 2019 at 00:49Jeśli kapało z niego to najwidoczniej się zwarzył. Zwarzony krem można uratować. Wystarczy podgrzać do trochę na parze wodnej i miksować, aż się ujednolici.
EE640392kjjhhhggwelinaWEgfcccffhjjjkbbvgbLINAEewe640392Ewelinalina eEwelina
21 lutego 2021 at 10:53Witam zamiast malin chce dodać fruzeline malinowa tu moje pytanie , najpierw kładę na biszkopt frużeline a potem krem z białej czekolady.Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam serdecznie.
Magdalena Indyka
22 lutego 2021 at 15:53Tak. Ja zawsze kładę najpierw frużelinę, a potem krem.
Paulinaa
17 września 2019 at 19:39Chcialam zapytac jaka smietanke pani uzywa? Czy 36 z piatnicy w kubeczku bedzie ok? Czy lepsza lowicka albo laciata?
Magdalena Indyka
17 września 2019 at 20:25Z Piątnicy będzie dobra. Ja robiłam na Łowickiej 36% :).
Aga
25 marca 2020 at 17:56Jeśli używam śmietany 30 % to o ile i czy wogóle zwiększyć wartość mascarpone?
Magdalena Indyka
26 marca 2020 at 17:39Tak o ok. 40 g więcej.
Dorota
5 września 2019 at 18:19Fajnie, że wróciłaś. Tort wygląda cudnie. Skorzystam z pomysłu. Zdolna jesteś.
Pozdrawiam serdecznie.
Magdalena Indyka
5 września 2019 at 22:44Nigdzie nie odchodziłam 🙂 Zrobiłam sobie tylko wakacje od pisania 🙂 Ale nadal piekłam. Dziękuję i pozdrawiam!