Tort czekoladowy z kremem kokosowym to bardzo smaczne połączenie smakowe :). Kto nie lubi czekolady i kokosu? No właśnie :). Delikatna, biało różowa dekoracja tortu idealnie pasuje na wyjątkowe uroczystości np. chrzciny, roczek lub Pierwszą Komunię Św.
P.S. Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni:
1 dzień: Pieczemy biszkopt i rozpuszczamy czekolady w śmietance. Przygotowujemy frużelinę.
2 dzień: Robimy krem czekoladowy, krem raffaello i składamy tort (przekładamy biszkopt kremami).
3 dzień: Robimy krem maślany. Tynkujemy i dekorujemy tort.
4 dzień: Podajemy tort gościom. Tort czekoladowo kokosowy najlepiej smakuje 2-3 dni po złożeniu (przełożeniu go kremami). Tort jedzony na drugi dzień po złożeniu smakuje jak zwykłe ciasto z kremem. Sprawdziłam to i czuć różnicę, dlatego nie warto się śpieszyć!
Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!
Skorzystaj z przelicznika foremek
Polecam wpis: Jak złożyć prosto tort
Biszkopt jasny (forma o śr 16 cm) – biszkopt:
- 3 białka (ok 111 g)
- 108 g drobnego cukru
- 3 żółtka
- 90 g mąki pszennej
- 30 g mąki ziemniaczanej
- Oddzielamy białka od żółtek.
- W misce, przy pomocy miksera ubijamy białka na sztywną pianę (na najszybszych obrotach miksera). Po ok dwóch minutach dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Miksujemy całość od początku ok 10-12 min, aż masa będzie gęsta (im więcej białek tym dłuższy czas ubijania).
- Nadal ubijając dodajemy żółtka, jedno po drugim. Miksujemy krótko, tylko do połączenia się składników. Gdy otrzymamy jednolitą masę odkładamy mikser.
- W dwóch turach wsypujemy przesiane mąki i delikatnie łączymy je z masą jajeczną, używając szpatułki lub rózgi kuchennej.
- Gotowe ciasto przekładamy do formy o śr 16 cm, wyłożonej papierem do pieczenia (samo dno). Delikatnie wyrównujemy wierzch ciasta.
- Pieczemy od 45 – 55 min w temperaturze ok 155ºC (bez termoobiegu), do suchego patyczka i zarumienienia się biszkoptu.
- Upieczony biszkopt od razu wyciągamy z piekarnika i odkładamy na blat kuchenny.
Zostawiamy do wystudzenia (najlepiej na całą noc, wtedy lepiej się kroi). - Przy pomocy noża oddzielamy biszkopt od formy. Wyciągamy i kroimy na trzy równe blaty.
Krem czekoladowy – krem czekoladowy:
- 165 g/ml śmietanki kremówki 30/36%
- 95 g czekolady mlecznej
- 28 g czekolady gorzkiej
- 60 g mascarpone, schłodzonego
- W rondelku, na małym ogniu, podgrzewamy kremówkę do momentu wrzenia. Wyłączamy palnik i dodajemy połamane czekolady. Po ok 2 minutach mieszamy całość, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę czekoladową. Następnie przez chwilę miksujemy masę blenderem, dzięki temu zabiegowi krem będzie bardziej kremowy i stabilniejszy po ubiciu.
- Odstawiamy masę czekoladową do wystudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 6 godz.).
- Następnie umieszczamy w misce schłodzoną masę czekoladową i serek mascarpone. Przy pomocy miksera (szybsze obroty) mieszamy całość, aż uzyskamy gęsty krem czekoladowy.
- Gotowy krem od razu nakładamy na biszkopt. Nie przygotowujemy kremu wcześniej i nie przechowujemy go do momentu przełożenia w lodówce. Krem w tym czasie odpowietrzy się i zwarzy, gdy będziemy nakładać go na biszkopt.
Frużelina malinowa:
- 140 g świeżych/mrożonych malin
- 1/2 – 1 łyżka cukru, do smaku
- 1 łyżeczka soku z cytryny lub więcej, do smaku
- 8-9 g mąki ziemniaczanej (ok 1,5 łyżeczki) + 2 łyżki zimnej wody
- Większą część malin (2/3) umieszczamy w garnuszku. Dodajemy cukier i sok z cytryny. Podgrzewamy na małym ogniu.
- Gdy maliny puszczą sok i się ‚rozpaćkają’ dodajemy resztę malin. Podgrzewamy całość, aż dodane maliny zmiękną i masa będzie bardzo gorąca.
- Zmniejszamy ogień i dodajemy rozpuszczoną w wodzie mąkę ziemniaczaną. Dokładnie mieszamy i gotujemy, aż frużelina zgęstnieje. Gotowa frużelina będzie mieć konsystencję kisielu.
- Zdejmujemy rondelek z palnika i studzimy frużelinę.
- Frużelinę malinową przechowujemy w lodówce. Przed nałożeniem na biszkopt wyciągamy ją i ocieplamy, aby zrobiła się miękka.
- Do frużeliny można dodać żelatynę. Przepis na frużeliną malinową z żelatyną znajdziesz TUTAJ.
Krem kokosowy Raffaello – krem raffaello:
- 100 g śmietanki kokosowej, otrzymanej ze schłodzonego mleczka kokosowego*
- 85 g białej czekolady
- 140 g mascarpone, schłodzonego
- 35 g wiórków kokosowych
- 10 g migdałów w płatkach, posiekanych
- Schłodzone mleczko kokosowe (min. 48 godz.*) odwracamy do góry dnem i otwieramy. Odlewamy wodę kokosową i łyżką wyjmujemy gęstą, białą śmietankę, którą umieszczamy w rondelku.
- Śmietankę podgrzewamy na małym ogniu, cały czas mieszając. Nie doprowadzamy jej do wrzenia.
- Śmietanka ma być na tyle gorąca, aby bez problemu rozpuściła się w niej czekolada. Gdy temperatura śmietanki będzie odpowiednia zdejmujemy rondelek z palnika i dodajemy połamaną czekoladę. Mieszamy całość, aż otrzymamy gładki sos czekoladowy. Odstawiamy do wystudzenia. Rondelek przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki (min. 6 godz.).
- Następnego dnia umieszczamy w misce schłodzony krem czekoladowy i serek mascarpone. Przy pomocy miksera mieszamy całość, aż uzyskamy gęsty krem. Odstawiamy mikser.
- Dodajemy wiórki kokosowe i posiekane migdały. Szpatułką (może być mikser) delikatnie i krótko mieszamy.
- Gotowy krem od razu nakładamy na biszkopt.
*Mleczko kokosowe (400 ml) powinno mieć powyżej 80% ekstraktu kokosowego.
Nasączenie:
- woda przegotowana lub woda kokosowa, która zostanie z mleczka kokosowego
Krem maślany '3M’ do dekorowania (tort wysoki ok 9 cm) – krem 3M:
- 120 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
- 120 g mleka skondensowanego (zagęszczonego) słodzonego (ok 90-100 ml)
- 240 g serka mascarpone, w temperaturze pokojowej
Dodatkowo:
- do wybielenia kremu: biały barwnik/wybielacz
- różowy barwnik spożywczy
- Mascarpone wyciągamy z lodówki min. 5 godzin przed zrobieniem kremu. Serek ociepla się dłużej od masła i dwie godziny to za krótki czas na ocieplenie mascarpone.
- W misce, za pomocą miksera ucieramy masło, aż otrzymamy jasną, puszystą masę (min. 10 min, najszybsze obroty miksera).
- Nadal miksując dodajemy powoli mleko skondensowane. Miksujemy chwilę, aż składniki się połączą.
- Następnie stopniowo dodajemy mascarpone (dałam w 3 turach). Miksujemy całość, aż uzyskamy gładki krem (ok 2 minut).
- Dodajemy biały barwnik (wybielacz) i miksujemy chwilę na najszybszych obrotach, aby dobrze wymieszać barwnik, a następnie zmniejszamy obroty i miksujemy krem przez kilka minut. W ten sposób odpowietrzymy krem maślany, aby nie był ‘dziurawy’.
- Z przygotowanego kremu odkładamy dwie łyżki kremu do późniejszej dekoracji.
Do odłożonego kremu dodajemy odrobinę różowego barwnika i mieszamy za pomocą łyżki, aż uzyskamy jednolity różowy kolor kremu. - Biały barwnik potrzebuje czasu, aby zadziałać, dlatego po jego dodaniu poczekajcie dobrą chwilę, zanim dodacie więcej wybielacza. Dodajemy biały barwnik stopniowo, aż uzyskamy ładną biel. Gdy dodajemy również kolorowy barwnik krem nie musi być idealnie biały. Ważne aby nie był żółty/kremowy, bo po dodaniu np. różowego barwnika otrzymamy łososiowo-pomarańczowy kolor.
Wykonanie:
- Tort składamy w wysokim rancie. Jeśli go nie macie możecie taki rant zrobić z papieru do pieczenia.
Polecam wpis: Składanie tortu bez rantu. - Na podkładzie/paterze układamy pierwszy blat biszkoptu. Nasączmy biszkopt i w tym momencie możemy nałożyć rant cukierniczy z papierem do pieczenia. Wykładamy krem czekoladowy i równo rozprowadzamy. Nakładamy kolejny blat biszkoptu i nasączamy go. Nakładamy cienką warstwę kremu raffaello – ok 2 mm. Wykładamy frużelinę malinową, rozprowadzamy równo za pomocą szpatułki, zostawiając 1 cm odstępu od brzegu biszkoptu. Nakładamy resztę kremu raffaello i równomiernie rozprowadzamy. Nakładamy ostatni blat biszkoptu i nasączamy go.
- Tak przygotowany tort wkładamy na kilka godzin do lodówki (min. 6 godz., najlepiej na całą noc), aby tort z kremami się ustabilizował.
- Wyciągamy tort z rantu: ściągamy rant i odklejamy papier do pieczenia. Polecam wpis: wyciąganie tortu z rantu.
- Schłodzony tort przed tynkowaniem wyciągamy z lodówki kilka minut wcześniej, aby się ocieplił. Na zimnym torcie krem maślany szybko twardnieje i trudniej go tynkować jeśli nie potrafimy tego szybko zrobić.
-
Cały tort czekoladowo kokosowy tynkujemy białym kremem maślanym. Można najpierw nałożyć cienką warstwę kremu, która zbierze i przyklei okruszki biszkoptu. Następnie nałożyć drugą, grubszą warstwę kremu i dokładnie wygładzić szpatułką lub packą.
Tort bez problemu można otynkować jedną warstwą kremu, nakładając od razu cały krem maślany. Nie trzeba nakładać pierwszej, cieńszej warstwy. Dlatego róbcie tak, jak Wam jest łatwiej. - Schładzamy tort w lodówce – ok 30-45 min. W tym czasie pozostały biały krem maślany barwimy na różowo. Gdy kem maślany na torcie stwardnieje nakładamy dookoła tortu, u podstawy, różowy krem, tworząc pasek o szerokości ok 1,5-2 cm. Następnie szpatułką rozcieramy krem ku górze. Na filmie pokazałam jak to zrobić.
- Gotowy tort przechowujemy w lodówce.
- Tort czekoladowy z kremem kokosowym możemy udekorować kwiatami. Aby to zrobić polecam wyciągnąć tort pół godziny wcześniej, aby krem maślany zmiękł. Kwiaty zabezpieczamy np. folią spożywczą. Kwiaty możemy delikatnie wbić w tort (jeśli krem maślany będzie twardy, to podczas wbijania kwiatów popęka). Można też kwiaty przykleić do tortu za pomocą kremu maślanego.
- Dodatkowo pomalowałam brzeg tortu złotą farbką jadalną.
Uwagi:
- Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową, oprócz mleczka kokosowego, mascarpone i mrożonych malin.
- Użyłam jajka rozmiar ‘L’. Jedno jajko ma ok 56-58 g bez skorupki (65 g ze skorupką), gdzie białko waży ok 37-38 g.
- Czas schładzania mleka kokosowego zależy od jego jakości. Polecam schładzać mleko kokosowe min. 48 godz. przed użyciem.
- Biszkopt najlepiej upiec 1-2 dni wcześniej przed przełożeniem go kremem. Jeśli tort będzie jedzony w sobotę, to biszkopt można upiec już we wtorek.
- Krem maślany możemy przechowywać w lodówce, jeśli nie możemy od razu udekorować nim tortu. Przed ponownym użyciem trzeba go wcześniej wyciągnąć, aby się ocieplił zmiękł. Następnie mikserem ponownie mieszamy, aby uzyskał odpowiednią konsystencję. Krem maślany można również zamrozić.
- Pod tort otynkowany kremem maślanym koniecznie dajcie gruby podkład, ok 1 cm. Zapobiegnie on pękaniu kremu podczas przenoszenia/transportu tortu.
- Tort czekoladowy z kremem kokosowym otynkowany kremem maślanym wyciągamy min. 30 min przed podaniem i kroimy gorącym nożem. Krem maślany po schłodzeniu twardnieje (jak masło) i kruszy się podczas krojenia.
- Sukces wyrośniętego biszkoptu zależy od dobrze ubitych, sztywnych białek. Dlatego polecam ubijać białka min. 10 minut, aby mieć pewność, że biszkopt ładnie wyrośnie. Mikser z większą mocą pewnie szybciej ubije białka. Mój ubija od 12-15 min. To też zależy od ilości białek. Im więcej białek, tym dłuższy czas ubijania.
- Użyłam mąki pszennej tortowej, typ 450.
- Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 165ºC. Z termoobiegiem ustawiamy temperaturę niższą o 15ºC. Piekłam biszkopt na najniższym poziomie piekarnika, grzałka góra-dół.
Smacznego 🙂
Nie mam zdjęcia przekroju tego tortu. Ale wcześniej robiłam tort serce o tym samym smaku i z tym samym biszkoptem, więc mogę Wam pokazać jak taki tort wygląda w środku :).
Źródło inspiracji na krem maślany – 'Grupa z wypiekami’ od Pani Marty M.
Podoba Ci się przepis na tort czekoladowy z kremem kokosowym?
Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.
33 komentarze
Agata
3 stycznia 2022 at 15:37Dzień dobry, jaką tylka wykłada Pani krem do tynkowania (etap pierwszy)?
Magdalena Indyka
4 stycznia 2022 at 12:04Żadnej tylki nie używam już 🙂 Kiedyś używałam Wilton 2A, taka okrągła. Ale szybko przekonałam się, że jest ona zbędna.
Kasiakasia
19 kwietnia 2021 at 10:05Tort super, próbując poszczególnych kremów obawiałam się, że będzie za słodki, wyszedł jednak idealny. Dekoracji daleko do perfekcji, ale dla małego fana Pidżmersów był wprost wymarzony 🙂
Kasiakasia
19 kwietnia 2021 at 10:06I środek
Magdalena Indyka
19 kwietnia 2021 at 21:46Super torcik! Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów kulinarnych 🙂
Kinga
15 września 2020 at 20:41A jaki krem ewentualnie by jeszcze do tego zestawienia pasował?
Bo chciałabym wyższy, a nie chciałabym powielać warstwy tego samego kremu tylko dodać jakiś inny
Magdalena Indyka
16 września 2020 at 20:20Mus malinowy dałabym.
Basiaka zibut@gmail.com
23 czerwca 2020 at 05:14Dzień dobry czy jeśli mleczko Kokosowe ma tylko ponad 50procent ekstraktu kokosowego będzie dobre czy szukać innej śmietanki kokosowej??
Magdalena Indyka
25 czerwca 2020 at 14:50Szukałabym czegoś z większą ilością ekstraktu.
Paulina
20 czerwca 2020 at 14:07Witam, czy tort czekoladowo kokosowy mogę otynkować kremem milky wey – będzie pasowac? Na górze będę dawała oplatek i tu drugie pytanie czy mogę go polozyc już dzień wcześniej przed podaniem a podczas tynkowania ? Dziękuję za odp
Magdalena Indyka
22 czerwca 2020 at 21:41Kremem maślanym milky way? Tak będzie pasować. Opłatek kładziemy na świeży tynk, gdy jest miękki. Można położyć dzień wcześniej, przed podaniem.
Dorota
23 lipca 2020 at 21:07Pytanie o malowanie brzegu złotą farbką. Czy robi to Pani pędzelkiem?
Magdalena Indyka
23 lipca 2020 at 23:13Tak.
Katarzyna
22 września 2021 at 17:28Czy jak przeliczam na tortownice 21 cm i wychodzą mi sumy pk przecinku np 95.20 g to zookraglam do 95g?
Magdalena Indyka
22 września 2021 at 19:11Tak 🙂
Karolina
19 maja 2020 at 22:33Witam,
Czy kwiaty można wbić dzień wcześniej w tort czy należy udekorować tort tuż przed podaniem?
Magdalena Indyka
19 maja 2020 at 23:35To zależy od kwiatów. Niektóre nie lubią zimna. Róże można włożyć bez problemu wieczorem i wytrzymają w lodówce do następnego dnia. Goździki układałam kilka godzin przed podaniem.
Magdalena
10 maja 2020 at 22:13Witam, planuje zrobić ten tort w tortownicy 24 cm i jak korzystam z przelicznika form (z 16 cm na 24 cm) to wychodzą mi podwójne porcje, np. do kremu raffaello aż 225g śmietanki kokosowej. Czy to jest możliwe czy coś źle wpisalam? ? pozdrawiam
Magdalena Indyka
10 maja 2020 at 22:27Wszystko jest ok. 24 cm to duży tort. Takie dwa małe o śr 16 cm.
Ewuu98
24 marca 2020 at 18:01Mam pytanko, zrobiłam właśnie ten krem maslany i wyszły mi straszne grudki.. Co zrobiłam nie tak? 🙁
Magdalena Indyka
25 marca 2020 at 14:44Czy mascarpone było w temperaturze pokojowej? Masło ucierane min. 10 minut? Ja mascarpone wyciągam z lodówki min. 5 godzin przed użyciem.
Kasia
2 marca 2020 at 16:58Dzien dobry, który krem do dekoracji tortu, poleca pani najbardziej? Chcialabym sprobowac zrobic jakies kwiatki i liscie za pomoca tylek. Na blogu jest taki wybor, ze ciezko sie zdecydowac 😉 Na pewno ma pani swoj ulubiony:) pozdrawiam Kasia
Magdalena Indyka
2 marca 2020 at 18:23Ja bardzo lubię krem z mascarpone i drugi to ten z mlekiem skondensowanym 🙂
Kamila
1 marca 2020 at 19:27Witaj, mam pytanie czy można czymś zastąpić tą śmietankę kokosową? Pozdrawiam ☺️
Magdalena Indyka
2 marca 2020 at 18:25Zwykłą śmietanką, ale wtedy smak będzie już inny.
Pp
4 lipca 2020 at 19:41A czym jest zrobiona dekoracja na brzegach tortu ?
Magdalena Indyka
5 lipca 2020 at 16:55Złoty barwnik w proszku.
Anna
17 lutego 2020 at 12:43Torciki Pani Magdy to w smaku czysta poezja natomiast tłumaczenie i sposób wykonania jest tak dopracowany że nie sposób cokolwiek zepsuć:) dzisiaj próbujemy tort czekoladowo kokosowy co prawda nie wygląda tak perfekcyjnie jak ten z przepisu ale pachnie i smakuje rewelacyjnie. Tak że co tu dużo pisać od dzisiaj torty goszczą częściej na naszym stole:)
Magdalena Indyka
17 lutego 2020 at 23:22Cieszę się! Pozdrawiam serdecznie 🙂
Małgorzata
2 lutego 2023 at 17:57Witam
Mam pytanie czy do kremu czekoladowego mogę użyć śmietanki 36% z piątnicy (kubek jak na śmietanę)
Magdalena Indyka
4 lutego 2023 at 22:29Można, jednak krem wyjdzie wtedy bardzo gęsty. Robiłam kiedyś ten krem na tej śmietance i pamiętam, że dawałam mniej mascarpone później.
Aga
7 stycznia 2020 at 15:47A jak by połączyć krem z białych i klasycznych michałków z tym kremem kokosowym? Czy raczej nie będzie pasować?
Magdalena Indyka
8 stycznia 2020 at 21:42Zamiast kokosowego lub kremu z białych michałków dałabym mus z owoców.