Bułki z cynamonem i gałką muszkatołową to tzw. zawijane drożdżówki z cynamonem Cinnamon Rolls, do których dodałam odrobinę gałki muszkatołowej. Bułeczki z cynamonem można udekorować polewą z serka śmietankowego lub lukrem. W obu przypadkach są bardzo pyszne. Gałkę muszkatołową można pominąć, ale warto choć raz spróbować tych bułeczek z tą przyprawą. Są przepyszne!
Polecam również drożdżówki dyniowe (z drożdżami w proszku) i drożdżówki z malinami.
Składniki na 12 bułek z cynamonem:
- 15 g świeżych drożdży
- 50 g drobnego cukru
- 60 ml ciepłego mleka (nie gorące)
- 380 g mąki pszennej
- ½ łyżeczki soli
- 120 ml wody
- 45 g masła, roztopione i przestudzone
- 1 jajko, rozm. L
- Przygotowujemy rozczyn ze świeżych drożdży. Drożdże kruszymy i zasypujemy 1 łyżeczką cukru. Dodajemy 60 ml ciepłego mleka (nie gorącego) i dokładnie mieszamy, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą. Dodajemy 2 łyżki mąki i dokładnie mieszamy. Przykrywamy ściereczka i odstawiamy w ciepłe miejsce, bez przeciągów, na ok 20-30 minut. Wszystkie składniki na rozczyn bierzemy ze składników na ciasto.
- W misce lub na stolnicy mieszamy przesianą mąkę, cukier i sól. Dodajemy wodę, roztopione masło, jajko, wyrośnięty rozczyn i wyrabiamy ciasto, aż będzie gładkie i jednolite (ok 10 minut). Ciasto powinno się lepić do rąk. Jeśli będzie się za bardzo kleić możemy dodać trochę więcej mąki (ja dodałam ok 10 g).
- Przekładamy ciasto do lekko oprószonej mąką miski. Przykrywamy ręcznikiem. Odstawiamy w ciepłe i bez przeciągów miejsce, aby podwoiło swoją objętość – ok 1-1,5 godz.
-
W międzyczasie przygotowujemy nadzienie.
- Wyrośnie ciasto wykładamy na lekko podsypaną mąką stolnicę. Wałkiem do ciasta rozwałkowujemy je na kształt prostokąta o wymiarach 45 x 30 cm. Następnie smarujemy ciasto nadzieniem z cynamonem i gałką muszkatołową (można też najpierw posmarować ciasto roztopionym masłem i posypać cukrem z przyprawami). Tak przygotowane ciasto zwijamy na kształt długiej rolady. Ostrym nożem kroimy ‘roladę’ na 12 plastrów o grubości ok 3,5 cm każdy.
- Rolki umieszczamy w formie o wymiarach 33×22 cm. Przykrywamy ręcznikiem i odstawiamy ponownie do wyrośnięcia – ok 45 min. Następnie wkładamy formę do rozgrzanego piekarnika.
- Bułki z cynamonem pieczemy ok 20 do 23 minut w 180°C (bez termoobiegu) lub dłużej, aż się ładnie zarumienią. Wyciągamy i studzimy.
- Przestudzone bułki z cynamonem dekorujemy polewą z serka lub lukrem.
Nadzienie:
- 50 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
- 75 g drobnego cukru trzcinowego
- 1,5 – 2 łyżek cynamonu
- 1/3 – 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej (opcjonalnie)
- W miseczce, za pomocą łyżeczki, mieszamy masło, cukier, cynamon i gałkę muszkatołową, aż uzyskamy gładką masę.
- Drugi sposób na nadzienie: roztapiamy masło. Cukier mieszamy z przyprawami. Ciasto smarujemy ostudzonym masłem i posypujemy cukrem z przyprawami.
Polewa:
- 125 g serka typu Philadelphia (użyłam serka Milandia z Piątnicy)
- 50 g cukru pudru lub więcej, do smaku
- 5 – 6 łyżek mleka
W misce umieszczamy serek i cukier puder. Przy pomocy miksera mieszamy do momentu otrzymania gładkiej masy. Jeśli polewa z serka wyjdzie za gęsta dodajemy mleko.
Uwagi:
- Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, oprócz serka.
- Użyłam mąki pszennej luksusowej, typ 550, może być mąka tortowa.
- Ciasto drożdżowe im dłużej wyrabiane tym lepiej rośnie! Nie warto skracać czasu ugniatania :).
- Im dłużej pieczemy bułki z cynamonem, tym będą bardziej suche.
- Zamiast noża możemy użyć nitki do krojenia ciasta.
- Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 180°C, piekłam na niższym poziomie. Przy termoobiegu zmniejszamy temperaturę o 15°C.
Smacznego 🙂
Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
DRUKOWANIE – Kliknij w ikonkę drukarki, która znajduje się pod pierwszym zdjęciem, nad przepisem.
4 komentarze
Można użyć suchych drożdży, oraz czy ewentualnie trzeba robic z takich tez rozczyn ? Nie mam akurat świeżych a w sklepach są braki.
Można dać suche W opisie przepisu, na początku jest link do innych bułeczek, drożdżówek gdzie robiłam to ciasto z suchymi drożdżami.
a dlaczego nie mogę skopiować przepisu ? chcę go powiesić na lodówce w trakcie robienia…nie lubię czytać trzymając brudne ręce na telefonie…:(
Pod ostatnim zdjęciem w przepisie są 4 ikonki: instagram, you tube, facebook i z drukarką, która odpowiada za drukowanie przepisu.