TORT Z MUSEM TRUSKAWKOWYM

by Magdalena Indyka
image_print

Tort z musem truskawkowym, kremem oreo i żelką z malin zrobiłam dla mojej chrześnicy z okazji jej urodzin. Karolinka poprosiła mnie o tort z cheerleaderką! Mogłam zamówić wydruk na masie cukrowej z takim obrazkiem, ale nie po to poszłam na szkolenie z malowania na torcie do Agnieszki Obłozy z TortLove.pl, aby wyręczyć się opłatkiem! Było to dla mnie ogromne wyzwanie. Pierwsze malowanie po szkoleniu i ogromny stres. Na szczęście nauka nie poszła w las i Karolinka mogła cieszyć się słodki tortem z ręcznie malowaną cheerleaderką. 

Ten tort jest tak zrobiony, że bez problemu możecie go udekorować wydrukiem na masie cukrowej, opłatkiem, dripem lub inną słodką dekoracją. 

P.S. Pracę nad tortem najlepiej rozłożyć sobie na kilka dni.
1 dzień: Pieczemy biszkopt i przygotowujemy żelkę malinową.
2 dzień: Robimy krem oreo, mus truskawkowy i składamy tort (przekładamy biszkopt kremami).
3 dzień: Dekorujemy tort kremem maślanym i dekorujemy wydrukiem na masie cukrowej, opłatkiem waflowym lub dripem.
4 dzień: Tort z musem truskawkowym podajemy gościom. Tort najlepiej smakuje 2-3 dni po złożeniu (przełożeniu go kremami). Tort jedzony na drugi dzień po złożeniu smakuje jak zwykłe ciasto z kremem. Sprawdziłam to i czuć różnicę, dlatego nie warto się śpieszyć!

Obserwuj 'SP’ na FB i INSTAGRAMIE, aby nie przegapić przepisów!

Skorzystaj z przelicznika foremek
ILOŚĆ PORCJIJak obliczyć ilość porcji
Jak kroić tort?ZOBACZ!

Składniki na biszkopt (tortownica/rant śr 18 cm) – biszkopt z olejem:
  • 4 białka (ok 148 g)
  • 144 g drobnego cukru
  • 4 żółtka
  • 3-4 łyżki oleju
  • 152 g mąki pszennej
  1. Oddzielamy białka od żółtek.
  2. W misce, przy pomocy miksera ubijamy białka na sztywną pianę (na najszybszych obrotach miksera). Po ok dwóch minutach dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Miksujemy całość od początku ok 15 min, aż masa będzie gęsta (im więcej białek tym dłuższy czas ubijania).
  3. Nadal ubijając białka, dodajemy żółtka wymieszane z olejem. Miksujemy krótko, tylko do połączenia się składników. Gdy otrzymamy jednolitą masę odkładamy mikser.
  4. W dwóch turach wsypujemy przesianą mąkę i delikatnie łączymy ją z masą jajeczną, używając szpatułki lub rózgi kuchennej.
  5. Gotowe ciasto przekładamy do formy/rantu o śr 18 cm. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia – samo dno. Delikatnie wyrównujemy wierzch ciasta.
  6. Pieczemy od 50 – 60 min w temperaturze ok 155ºC (bez termoobiegu), do suchego patyczka i zarumienienia się biszkoptu.
  7. Upieczony biszkopt od razu wyciągamy z piekarnika i odkładamy na blat kuchenny.
    Zostawiamy do wystudzenia (najlepiej na całą noc, wtedy lepiej się kroi).
  8. Przy pomocy noża oddzielamy biszkopt od formy. Wyciągamy i kroimy na trzy równe blaty.

Nasączenie: przegotowana woda 

Żelka malinowa – śr 16 cm, grubość 7-8 mm – żelka z malin:
  • 250 g świeżych/mrożonych malin
  • 30 g cukru lub więcej, do smaku
  • 1 łyżeczka soku z cytryny, do smaku
  • 5 g żelatyny + 1,5 łyżki zimnej wody*
  1. Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy na ok 7 min, aż napęcznieje.
  2. Mrożone maliny umieszczamy w rondelku. Zasypujemy cukrem i dodajemy sok z cytryny. Podgrzewamy na małym ogniu, aż maliny zmiękną i się rozpaćkają. Wyłączamy palnik.
  3. Przecedzamy maliny przez sitko, aby pozbyć się pestek. Otrzymamy ok 150-160 ml soku malinowego, który przelewamy do rondelka.
  4. Sok z malin podgrzewamy na małym ogniu, do momentu wrzenia. Zdejmujemy rondelek z ognia i dodajemy napęczniałą żelatynę. Mieszamy całość energicznie, aż żelatyna całkowicie się rozpuści.
    Nie gotujemy soku z żelatyną, ponieważ traci ona wtedy swoje właściwości żelujące.
    Studzimy puree malinowe.
  5. Ostudzone puree przelewamy do formy o śr 16 cm, wyłożonej folią spożywczą.
  6. Przed wylaniem puree do rantu (rant do żelki) schładzam je w lodówce kilka minut, aby miało konsystencję kisielu. Wtedy puree nie wypływa mi spod rantu. Polecam również schłodzić rant.
  7. Tak przygotowana żelkę z malin wkładamy do lodówki, aż stężeje (ok 4-6 godz.), najlepiej na całą noc.
  8. Żelkę z malinami możemy też włożyć do zamrażarki, po jej schłodzeniu w lodówce. Wtedy będzie łatwiej nałożyć ją na krem w torcie.
  9. Świeże maliny miksujemy blenderem na gładkie puree. Przecedzamy przez sitko. Do soku dodajemy cukier i sok z cytryny. Podgrzewamy do momentu wrzenia. Następnie wyłączamy palnik i dodajemy żelatynę.
Krem oreo – krem oreo:
  • 190 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej
  • 140 g serka mascarpone, schłodzonego
  • ok 17-20 g cukru pudru lub więcej, do smaku
  • 10 ciastek ‘Oreo’ (lub więcej*)
  1. Przy śmietance 30% dajemy więcej mascarpone – 150 g i zmniejszamy ilość śmietanki do 175 g, aby krem był stabilniejszy.
  2. Kilka ciastek – 5 szt (całe, razem z kremem) rozdrabniamy w malakserze na drobny mak. Pozostałe ciastka kroimy nożem na większe kawałki, tak aby były wyczuwalne w kremie.
  3. W misce umieszczamy śmietankę, mascarpone i cukier puder. Miksujemy całość mikserem, aż otrzymamy gęsty i sztywny krem śmietankowy. Odkładamy mikser.
  4. Dodajemy do kremu pokruszone ciastka (wszystkie) i za pomocą łopatki delikatnie łączymy z kremem śmietankowym.
  5. Gotowy krem oreo od razu nakładamy na biszkopt lub ciasto. Nie schładzamy go w lodówce.
  6. Stabilność i długość ubijania kremu zależy od śmietanki. Krem z rzadszą śmietanką (30%) ubija się dłużej. Wtedy też dajemy więcej mascarpone lub zmniejszamy ilość śmietanki 30%, aby krem był stabilniejszy.
Mus truskawkowy – mus z truskawek:
  • 260 g truskawek mrożonych/świeżych
  • 33-38 g cukru, do smaku
  • 9 g żelatyny + 2 łyżki zimnej wody*
  • 155 g/ml śmietanki kremówki 30/36%, schłodzonej
  1. Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy na ok 7 min, do napęcznienia.
  2. Mrożone truskawki umieszczamy w garnuszku i zasypujemy cukrem. Podgrzewamy na małym ogniu. Gdy truskawki zmiękną i puszczą sok wyłączamy palnik. Blenderem miksujemy truskawki, aby otrzymać gładkie puree (ok 280-285 g).
  3. Podgrzewamy puree truskawkowe do momentu wrzenia. Następnie zdejmujemy garnuszek z ognia i dodajemy napęczniałą żelatynę. Mieszamy energicznie całość, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Studzimy otrzymane puree truskawkowe
  4. W misce, za pomocą miksera (szybkie obroty) ubijamy śmietankę. Ale nie ubijamy jej do końca, na sztywny krem. Ma być lekko luźna (będzie spadać z łyżki). Śmietanki do musu nie ubijamy do końca. Gdy ubijemy śmietankę na sztywno, to dodatkowe mieszanie, łącząc śmietankę z puree, powoduje warzenie się musu.
    Odkładamy mikser.
  5. Następnie łyżkę śmietanki dodajemy do ostudzonego puree i mieszamy delikatnie całość za pomocą łyżki/szpatułki. Gdy puree połączy się ze śmietanką dodajemy powoli resztę śmietanki i mieszamy całość, tylko do połączenia się składników. Mus wyjdzie luźny (nie zwarzony), ale taki ma być. Można go na chwilę włożyć do lodówki, aby lekko stężał, zanim wyłożycie go na biszkopt (jeśli boicie się, że wam spłynie z biszkoptu).
  6. Można dodać puree do śmietanki, ale starajcie się wlać puree tak, by spłynęło po ściance miski i delikatnie połączyło się ze śmietanką. 
  7. Gotowy mus truskawkowy od razu wykładamy na biszkopt/ciasto. Nie schładzamy go w misce do następnego dnia.
  8. Przed wyłożeniem musu na blat (jeśli nie mamy rantu) polecam zrobić rant wokół tortu z papieru do pieczenia – polecam wpis: Składanie tortu bez rantu.
  9. Świeże truskawki miksujemy blenderem na gładkie puree. Dodajemy cukier i podgrzewamy do momentu wrzenia. Następnie wyłączamy palnik i dodajemy żelatynę.
tort z musem truskawkowym, tort dla dzieci, tort z kremem oreo, tort z żelką malinową, malowanie na torcie, tort z opłatkiem,
Krem maślany z mascarpone do tynkowania tortu o śr 18 cm, wysoki 10-11 cm:
  • 200 g miękkiego masła (min. 82% tłuszczu)
  • 65 g cukru pudru (przy kakao dajemy więcej)
  • 320 g serka mascarpone, w temperaturze pokojowej
  • biały barwnik (wybielacz) + kolorowy barwnik spożywczy
  1. Mascarpone wyciągamy z lodówki min. 5 godzin przed zrobieniem kremu. Serek ociepla się dłużej od masła i dwie godziny to za krótki czas na ocieplenie mascarpone.
  2. W misce, za pomocą miksera ucieramy masło z cukrem pudrem, aż otrzymamy puszystą masę (min. 12 min, najszybsze obroty miksera).
  3. Nadal miksując dodajemy powoli serek mascarpone. Dodałam go w 3 turach. Miksujemy całość, aż uzyskamy gładki krem. 
  4. W tym momencie dodajemy biały barwnik (wybielacz), aby wybielić krem. 
  5. Miksujemy chwilę na najszybszych obrotach, aby wymieszać dobrze biały barwnik. Dodajemy kolorowy barwnik, jeśli chcemy uzyskać kolorowy tynk. 
  6. Następnie, używając robota planetarnego, zmniejszamy obroty na minimum i ucieramy krem przez ok 10 minut. W ten sposób odpowietrzamy krem maślany, aby nie było dziur w tynku.
  7. Gotowym kremem tynkujemy tort z musem truskawkowym. Jeśli chcemy wykonać dekoracje jak na zdjęciu, to odłóżcie 3-4 łyżki białego kremu, który później można zabarwić na inny kolor. 
  8. Polecam wpisJak uratować zwarzony krem maślany.

Dodatkowo:

  • wydruk ma masie cukrowej lub opłatek waflowy do dekoracji
  • inne dekoracje do tortu: drip, kwiaty, itp. 
Wykonanie:
  1. Tort składamy w wysokim rancie. Jeśli go nie macie możecie taki rant zrobić z papieru do pieczenia.
    P
    olecam wpis: Składanie tortu bez rantu.
  2. Na podkładzie/paterze układamy pierwszy blat biszkoptu i nasączmy go. W tym momencie możemy nałożyć rant cukierniczy z papierem do pieczenia. Można też najpierw ustawić rant na podkładzie. Wyłożyć go od środka papierem do pieczenia i włożyć pierwszy blat biszkoptu.
  3. Nakładamy cienką warstwę kremu oreo (bez większych kawałków ciastek) i wyrównujemy go. Nakładamy żelkę malinową i wykładamy resztę kremu oreo. Nakładamy blat biszkoptu i nasączamy go. Wykładamy mus truskawkowy, wyrównujemy szpatułką i przykrywamy ostatnim blatem biszkoptowym, który również nasączamy.
  4. Tak przygotowany tort z musem truskawkowym wkładamy na kilka godzin do lodówki (min. 6 godz., najlepiej na całą noc), aby tort z kremami się ustabilizował.
  5. Wyciągamy tort z rantu: ściągamy rant i odklejamy papier do pieczenia. Polecam wpis: wyciąganie tortu z rantu.
  6. Tort tynkujemy kremem maślanym. Można najpierw nałożyć cienką warstwę kremu, która zbierze i przyklei okruszki biszkoptu. Następnie nałożyć drugą, grubszą warstwę kremu i dokładnie wygładzić szpatułką lub packą.
    Tort bez problemu można otynkować jedną warstwą kremu, nakładając od razu cały krem maślany. Nie trzeba nakładać pierwszej, cieńszej warstwy. Dlatego róbcie tak, jak Wam jest łatwiej.
  7. Dekorujemy tort, np. kremem maślanym. Do dekoracji użyłam tylek Wilton: nr 14 i 18 (tylki Wilton).
  8. Tort z musem truskawkowym przechowujemy w lodówce. Krem maślany w lodówce twardnieje. Tort przed podaniem gościom wyciągamy z lodówki min. 30 minut wcześniej, aby krem maślany trochę zmiękł. 
  9. Tort najlepiej kroi się gorącym nożem. 
Uwagi:
  1. Wszystkie składniki na biszkopt muszą mieć temperaturę pokojową.
  2. Użyłam jajka rozmiar ‘L’. Jedno jajko ma ok 56-58 g bez skorupki (65 g ze skorupką), gdzie białko waży ok 37-38 g.
  3. Użyłam mąki pszennej tortowej, typ 450.
  4. Sukces wyrośniętego biszkoptu zależy od dobrze ubitych białek. Długość miksowania zależy od mocy Waszego miksera. Mikser z większą mocą szybciej ubije białka. Mój ubija ok 12-15 minut. To też zależy od ilości białek. Im więcej, tym dłuższy czas ubijania.
  5. Biszkopt najlepiej upiec 1-2 dni wcześniej, przed przełożeniem go kremami. Jeśli tort z kremem oreo będzie jedzony w sobotę, to biszkopt można upiec już we wtorek.
  6. Każdy piekarnik piecze inaczej. U mnie wystarczyło 165ºC. Z termoobiegiem ustawiamy temperaturę niższą o 15ºC. Piekłam biszkopt na najniższym poziomie piekarnika, grzałka góra-dół.

Smacznego 🙂

tort z musem truskawkowym, tort dla dzieci, tort z kremem oreo, tort z żelką malinową, malowanie na torcie, tort z opłatkiem,

tort z musem truskawkowym, tort dla dzieci, tort z kremem oreo, tort z żelką malinową, malowanie na torcie, tort z opłatkiem,

Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Przepis można wydrukować. Kliknij w ikonkę drukarki poniżej
i usuń w edytorze zdjęcia, aby wydrukować sam tekst!
(ikonka drukarki widoczna na komputerach)

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

23 komentarze

Ola 20/11/2023 - 15:53

Ile można przechowywać tort w lodówce?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 21/11/2023 - 22:07

Kilka dni. Czadami miałam już otynkowany w piątek, a jadłam w poniedziałek i dojadałam we wtorek 🙂

Odpowiedź
Agnieszka 06/11/2023 - 11:39

Czy można krem z ciastek oreo zrobić tylko ze zmielonych ciastek, bez dodawania pokrojonych?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 06/11/2023 - 13:15

Można 🙂 Tylko smak będzie delikatniejszy.

Odpowiedź
Ola 27/08/2023 - 16:33

Czy można użyć ten przepis do tortu piętrowego?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 28/08/2023 - 14:18

Można 🙂

Odpowiedź
iwona 07/08/2023 - 09:48

jAK WYSOKI WYSZEDŁ TORT? zAWSZE MAM DYLEMAT JESLI CHODZI O DWA PRZELOZENIA. cZY BEDZIE ODPOWIEDNIO WYSOKI.

Odpowiedź
Magdalena Indyka 07/08/2023 - 12:41

Przy opisie na krem do tynkowania jest podana średnica i wysokość tortu 🙂

Odpowiedź
AM 04/06/2023 - 20:34

Czy mogę użyć kremu oreo do tynkowania tortu, tego samego co do przełożenia? Jeśli tak, to o ile powinnam zwiększyć ilość składników na krem?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 05/06/2023 - 21:27

W przepisie na krem śmietankowy mam proporcje podane na otynkowanie tortu: https://slodkipomysl.pl/krem-ze-smietany Proszę sobie zerknąć. Na końcu dodać zblendowane oreo.

Odpowiedź
Asia.s 05/07/2022 - 11:34

Czy barwnik do tynku ma być żelowy, obojętne jakiej firmy?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 06/07/2022 - 12:12

Żelowy, może być Wilton, Sugarflair bądź innej firmy 🙂

Odpowiedź
Aga Agnieszka 30/04/2022 - 16:01

Dzień dobry
Czy w takim torcie z tymi masami dadzą radę 2 żelki? Czyli pod każdą masa żelka? Tynkować będę śmietanką z mascarpone

Odpowiedź
Magdalena Indyka 30/04/2022 - 23:45

Tak, tylko aby nie były za grube 🙂

Odpowiedź
Justyna 04/05/2022 - 18:25

Witam czy ta żelka mogłaby być „na” lub „pod” musem truskawkowym jakoś wydaje mi się że wizualnie lepiej by to wyglądało. Utrzyma się?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 09/05/2022 - 17:45

Żelka nie przyklei się do biszkoptu. Dlatego daję ją chociaż na cienką warstwę musu. Górę żelki też warto posmarować musem.

Odpowiedź
Hanna 19/04/2022 - 12:56

Czy można cały tort obłożyć masą cukrową?

Odpowiedź
Magdalena Indyka 19/04/2022 - 19:18

Tak, tylko trzeba go otynkować wcześniej kremem maślanym lub ganache z czekolady.

Odpowiedź
HaHanna 07/05/2022 - 07:27

Dziękuję Pani bardzo za przepis i poradę. Tort wyszedł pyszny, dziecko zadowolone.

Odpowiedź
Magdalena Indyka 09/05/2022 - 17:53

Nie dziwię się! Tort super!!! Pozdrawiam 🙂

Odpowiedź
Klaudia 01/02/2022 - 23:07

Czy mogę zamiast musu truskawkowego dać malinowy, czy za dużo będzie tej maliny z tą żelką?
Pozdrawiam

Odpowiedź
Magdalena Indyka 03/02/2022 - 10:20

Możesz dać mus malinowy 🙂

Odpowiedź
Aneta 17/08/2021 - 20:39

Pyszne są Pani kremy! Dziękuję ❤

Odpowiedź