OWOCE W ŻELU - żelka

ŻELKA Z RABARBARU

żelka z rabarbaru, żelka rabarbarowa, rabarbar w żelu, mus z rabarbaru,

Żelka z rabarbaru to owoce z dodatkiem żelatyny, dzięki czemu możemy uzyskać owocowy blat do tortu. Żelka rabarbarowa do tortu o kwaskowatym smaku idealnie przełamuje słodycz kremów. Ilość cukru w przepisie zależy od tego jak kwaśny będzie Wasz rabarbar.
Polecam również mus z rabarbaru do tortu.

Uwaga!
Żelkę do tortu robimy mniejszą od średnicy tortu. Żelka rabarbarowa nie może wystawać poza blat biszkoptu, ponieważ krem do tynkowania nie ‘przyklei’ się do żelki. Postępujemy tak samo jak w przypadku frużeliny, czyli robimy wokoło żelki ramkę z kremu. Do tortu o śr 20 cm polecam zrobić żelkę o śr 17-18 cm. 
Obserwuj Słodki Pomysł na INSTAGRAMIE.
Skorzystaj z przelicznika foremek, aby zrobić większą żelkę.
Żelka z rabarbaru – śr ok 15 cm , grubość żelki 1 cm:
 • 280 g świeżego/mrożonego rabarbaru, czerwona/różowa część
 • 40-60 g cukru lub więcej, do smaku
 • 2 – 4 łyżki zimnej wody
 • 6 g żelatyny + 2 łyżki zimnej wody
 1. Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy na ok 7 min, aż napęcznieje.
 2. Rabarbar myjemy, kroimy na mniejsze kawałki i umieszczamy w rondelku. Zasypujemy cukrem, dodajemy wodę i podgrzewamy na małym ogniu, aż rabarbar zmięknie i się rozpaćka. Wyłączamy palnik.
 3. Miksujemy rabarbar blenderem, aby otrzymać gładkie puree. Podgrzewamy puree z rabarbaru do momentu wrzenia. W międzyczasie dodajemy cukier i sok z cytryny, jeśli stwierdzimy, że to konieczne.
 4. Zdejmujemy rondelek z ognia i dodajemy napęczniałą żelatynę. Mieszamy całość energicznie, aż żelatyna całkowicie się rozpuści.
  Nie gotujemy puree z żelatyną, ponieważ traci ona wtedy swoje właściwości żelujące. Studzimy puree z rabarbaru.
 5. Ostudzone puree przelewamy do formy o śr 16 cm, wyłożonej folią spożywczą (na filmie pokazuję jak to zrobić). Żelka ostatecznie ma 15 cm średnicy, mimo że jest robiona w formie o śr 16 cm.
 6. Tak przygotowana żelkę rabarbarową wkładamy do lodówki, aż stężeje (ok 6 godz.), najlepiej na całą noc. 
 7. Żelkę z rabarbaru możemy też włożyć do zamrażarki, po jej schłodzeniu w lodówce. Wtedy będzie łatwiej nałożyć ją na krem w torcie.
Uwagi:
 1. Mrożonego rabarbaru nie rozmrażamy wcześniej.
 2. Więcej przepisów na owoce w żelu znajdziesz w zakładce OWOCE W ŻELU.
 3. Żelkę nakładamy na krem. Do suchego biszkoptu się nie przyklei. Dlatego przed nałożeniem żelki z rabarbaru trzeba trochę lub bardziej posmarować biszkopt kremem. 
 4. Jeśli żelka rabarbarowa nie będzie chciała stężeć, to można dodać do niej więcej żelatyny, ok 2 gram (powinno wystarczyć). Rozpuszczamy żelatynę w wodzie i odstawiamy do napęcznienia. Podgrzewamy naszą niestężałą żelkę, nie doprowadzając jej do wrzenia. Ma być na tyle gorąca, aby rozpuściła się w niej żelatyna. Dodajemy napęczniałą żelatynę i mieszamy dokładnie. Studzimy i ponownie przelewamy do formy. Schładzamy.

Smacznego 🙂


żelka z rabarbaru, żelka rabarbarowa, rabarbar w żelu, mus z rabarbaru,

żelka z rabarbaru, żelka rabarbarowa, rabarbar w żelu, mus z rabarbaru,

Polecam również:

 

 

 

 

Podoba Ci się przepis? Będzie mi miło jeśli udostępnisz go dalej!
Kopiowanie tekstu i zdjęć zabronione.

Obserwuj na IG i YT - Udostępnij na FB - Wydrukuj!

Brak kometarzy

Zostaw komentarz

Polub mnie na FB!